• 16 eylul 1939'da denize indirilmis 14 eylul 1940'ta da goreve baslamis olan alman denizaltisi. 11 seferde 27 gemi batirmis ve 30 mart 1945'te wilhelmshaven'a duzenlenen amerikan bombardimainda batirilmistir. lothar-günther buchheim'in propaganda amacli goruntu cekmesi icin bir sefere katilmasi, bunnu bir romana donusmesi ve o romanin da sinemaya uyarlanmasi ile bilinir bir denizalti olmustur. savas boyunca hicbir murettabatini kaybetmemis olmasi da ilginc bir noktadir.
  • bir donem elektronik (dans) muziginin ilginc br karakteriydi, ben hep o uzun lule lule saclari olan adamdan ibaret zannederdim ki bir grupmus. tabi ki kraftwerk sonrasinda almanlar icin elektronik muzik yapmak ne kadar zor bir is olsa da bu adamlarin ilginc bir yeri vardi, gerci 90'lar icin onemli figurlerdi, her ne kadar westbam'in electro'yu dayadigi gunlerde rave'in yeri farkliydi (rave mi desem progressive trance m desem bilemedim). o donemi kotu kapak tasarimli plaklar donemi olarak gecistirenler de vardir eminim. tabi uyusturucular ve kokteyller degisince muzik de degisiyor (yoksa tam tersi mi?). ya neyse, aslinda bu adamlar beni gece gece huzunlendirdi, nerden aklima geldiyse, apansizca "ya neydi o parca, when the crazy people meet on the street (salliyorum galiba), club bizarre miydi derken kendimi 90lar alman dans muzigiyle cosarken buldum. o donemin tribal enfeksiyon - gencin cevresine yabancilasmasi konulu klipleri tekrar izlemek huzursuzluk yaratti bende. bi de o donemin kotu devam filmlerinden biri olarak da brooklyn bounce diye uyuz tipler cikmisti sahneye, onlar tam cilgin atmaca, hard dance, got yirtmaca. sonrasinda alman populer dans muzigi piyasasi yakasini zor siyirdi bu islerden. her sehir kendi ekolunu yaratti. sonra gelsin mayerlar, gitsin huntemannlar... bilemiyorum ama bu konular yakin alman tarihi dersinde okutulmali bence. u96 diyordum, ozel bir yeri vardi diyordum, simdi tekrar dusundum de yok ya, laflarimi geri aldim. nostaljiden abartiyoru, yoksa o doenmin muzigi bes para etmez seylerle doluydu. ya yok westbam vardi...
  • meb bağlantısını kullanan yerlerde sözlüğe (ekşi sözlük) girmek isterseniz ve giremezseniz işte o gün işinize yarayabilecek programdır.

(bkz: hukuku dolanmak)
  • das boot coverıyla gündeme gelmiş, quadrophoniadan oldukça etkilenmiş çağın getirdiği bu trance techno türü akımın öncülerinden olmuş, isveçli arkadaşların oluşturduğu grup. (bkz: gençlik yılları)
  • sonralari bir de love sees no colour ile ortalikta gozuktuler 93-94 gibi, ve bir daha da haber alinamadi kendilerinden.
  • trance hadisesini beynimize devşiren ve dinleyip dinleyip coşulduğu 90 döneminin hatırı sayılır gruplarındandır.özellikle das boot teması bir devire imzasını geçmiş,transpoze edile edile bıkıp usanılmadan çalınmıştır.
  • "call it love" isimli bir single ile haziran 2003'te yeniden ortalara dokulecek alex christensen'in techno,trance grubu. night in motion, love sees no colour hala dinlenilir, hatta night in motion'in "ihihihimoooşııın" kismi sevgiyle taklit edilir..
  • love religion diye unlu olmus bir sarkilari vardir. 90lara damgasini kendince vurmuslardir.
  • (bkz: u 571)
  • zamanının çok ilerisinde müzik yapan,das bootla hafızama kazınmış grup.
hesabın var mı? giriş yap