şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin küp uydusu.

  istanbul teknik üniversitesi uçak ve uzay bilimleri fakültesi tarafından deneysel amaçlı geliştirilen küp uydu ubakusat geçtiğimiz ay spacex firmasının falcon 9 roketiyle florida’daki kennedy uzay merkezi’nden uluslararası uzay istasyonu'na gönderilmişti. ubakusat 11 mayıs 2018 (tsi) 13.00'te uluslararası uzay istasyonu'ndan yörüngesine başarıyla gönderildi.

  ubakusat'ın özellikleri

  itü yetkilileri, yaklaşık 3 kg ağırlığında, 10x10x34 cm boyutlarındaki ve ses verisi aktarımında kullanılacak küp uydunun geliştirilmesinde insan emeği hariç sadece donanım için yaklaşık 100.000 dolar harcandığını kaydettiler.

  iki ülke arasında varılan anlaşma uyarınca, uydunun 250 bin euro civarındaki fırlatma bedeli japon hükümeti tarafından karşılanacak.

  itü uçak ve uzay bilimleri fakültesi yetkilileri, uydunun uui’den uzaya bırakılacak olması nedeniyle yörünge ömrünün 6-12 ay arası olacağını, bu sürenin uui’nin bulunacağı irtifa ve güneş’in radyasyon etkinliğine bağlı olarak değişeceğini vurguluyorlar. uui’nin irtifası ne kadar yüksek, güneşin etkinliği ne kadar az olursa uydunun ömrü o kadar uzun olacak.
 • amatör bir biçimde bu süreçleri takip eden biri olarak beni sevindiren bir gelişmedir. minnak uydumuzun başarıyla sinyal alıp almayacağını merak etmekteyim.

  süreçle ilgili bir bilgi gözüme çarparsa ilgili entry editlenecektir.

  keşke muasır medeniyetler seviyesine ulaşmayı klavye başında bu kadar arzu eden ilim ve irfan sahibi sözlük sakinleri bu tarz teknolojik gelişmelere daha çok ilgi gösterip gururlansalar.

  ama nerde... varsa yoksa türk kızı.

  edit : bu uyduda emeği geçen kurum ve kuruluşları eklemeden olmaz. sonuçta bu uydu yoktan var olmadı.

  ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı havacılık ve uzay teknolojileri genel müdürlüğü
  tamsat
  gumush uzay savunma ve havacılık
  ertek uzay sistemleri
  türksat ve
  itü-rf laboratuvarı desteğiye gerçekleştirilen bir proje.

  kaynak
 • 11 mayıs günü planlandığı biçimde uluslararası uzay istasyonundan yörüngeye bırakılan küp uydudur. dünyanın farklı yerlerinden amatör radyocular uydunun telemetri sinyallerini dinledi, sinyalin güçlü ve stabil olduğunu belirttiler.
  kaynak
 • ufak da olsa, küp de olsa bizim uydumuzdur. elde ettiği bilgileri öğrenmek için birilerine ağız eğmemiz gerekmeyecektir.

  https://instagram.com/p/bi392fibi5y/