şükela:  tümü | bugün
 • sınırsız upload özelliği ile beni ve diğer fotoğrafçıları çok memnun edecek gibi gözüken site. flickr.com a büyük bir darbe vurması an meselesi.
 • ne yazık ki ekonomik krize yenik düşerek kepenk indirmek durumunda kalan oluşum. 29 eylül pazartesi itibariyle ortadan kaybolmadan önce de şöyle bir vedayı uygun görmüşler:

  "thank you.

  that's the first thing that we wanted to say. we have some bad news. the crisis in the economy has claimed uber as its latest victim. our investors have decided to stop supporting uber and we have closed the doors. we would like to thank them too; it’s no fault of theirs that this happened. on the contrary, without their unflinching support we would never have made it this far, and they have stood by us and tried desperately to help us realize our dreams.

  the site will be inactive as of monday september 29, 2008.

  we, the former uber staff, are very disappointed in this outcome and feel bad that we can’t continue this journey we started with you. uber was an art project in the form of a for-profit corporation whose mission was to change the way the internet was built. we felt and still feel that everyone needs a voice in this new medium, not just the big media giants. we tried to build a site that let people of eve ry skill level, every style, and every generation express themselves and meet fellow individuals.

  after two years of refining uber, listening to your feedback and working at breakneck speed to try and make a product that accomplished this goal, we were unfortunately cut short right as we got on a roll. but we’re not quitters. the team behind uber will undoubtedly reform in a new way and bring another set of ideas to you and will have had the benefit of the wonderful experience we had here to aid us on our way.

  if you would like to join our movement and be notified when the next project from the ex-uber team surfaces, please send your name and email to whatsupnext@gmail.com and we’ll keep you posted.

  good ideas will eventually win. you gotta believe that. we do. thank you.

  the (former) uber team"
 • taksi ve şöförlük sistemini kökten değiştirecek bir san francisco start-up'ı.

  şöyle ki, bir iphone app'leri var. katılmak isteyen, uygun arabası olan ve programa seçilecek şartları sağlayan herkese içinde yalnızca o app ve birkaç gerekli navigasyon uygulaması olan bir iphone hediye ediliyor. kullanıcılar sisteme giriş yapınca, uber app'i sürekli yerlerini merkeze gönderiyor.

  işin son kullanıcı tarafında, ben, sade bir vatandaş olarak taksiye ihtiyacım olduğunda kendi iphone'umdaki uber app'ini açıyorum, giriş yapıyorum, diyorum ki en yakın aracı bana gönder şuraya gidicem. alet yerimi buluyor, sonra en yakındaki aracı merkezi sisteme sorup buluyor, araçtaki iphone'a mesaj gönderiyor, kabul edilirse şöför geliyor, beni alıyor aracıyla.

  yolculuk başlayınca, app taksimetre gibi davranarak yolu hesaplıyor, yolculuk bittiğinde ücret benim hesabıma borç, şöförün hesabına alacak olarak yazılıyor, masraf kredi kartımdan çekiliyor. bu sırada app kendine de bi %20 komisyon alıyor tabii. sürücüyü gerekirse puanlıyabiliyorsunuz da.

  yalnızca iphone ile değil, android ile veya sms yoluyla ve hatta mobil web arayüzünden de kullanabiliyorsunuz.

  bence square ile birlikte uzun yılların en muhteşem uygulamalarından biri olduğunu düşünüyorum. arabası olan herkesin taksicilik yapmasındaki engel nedir? ben aracımda 4 kişilik boş koltukla tek başıma gidiyorken, neden aynı yola gidebilecek uygun insanları aracıma almayayım? üstüne para veriyolar bi de.

  muhteşem. şahane.

  https://www.uber.com/cities/paris#cities
  http://en.wikipedia.org/wiki/uber_(company)
 • yakında türkiye'ye gireceği dedikoduları dönen startup

  istanbul belediye meclisinin şu kararına göre lobi çalışmaları da iyi gitmiş:
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22399386.asp
 • google ventures'tan aldığı 285 milyon dolarlık yatırımla oha dedirtmiş yükselen cepten taksi çağırma servisi.
 • muadili bitaksi varken türkiye'de işi zor gibi. fiyatları filan da önemli tabi.

  edit: taksiciler tarafından uber çağrılıp şoförünün dövülmesi olayından sonra işleri daha da zorlaşan.
 • kurucusu travis kalanick, leweb konferansında "yasalar değişmedikçe türkiye işi yaş" demiştir:

  - do you have any plans for istanbul?
  + we have lots of plans for istanbul. but the problem is regulatory situation, the rules in turkey right now dont allow us to operate.
  - oh okey, are you still working on it, i guess.
  + well, i mean we're trying. but the rules are so protective up to taxi industry that we will... unless there is a fundamental change in the rules. we won't be able to launch in turkey. we won't be able to bring our innovation to turkey.

  kaynak: noyan ayan roportajı.
 • firmanin degeri twittera yaklasmis diyorlar,
  17 milyar dolar...
 • avrupa'da yaygınlaşması nedeniyle taksicilerin topluca eylem yapmasına neden olan girişim. bilmeyenler için şöyle çalışıyor; akıllı telefonunuzdan alınmak istediğiniz yerle gitmek istediğiniz yeri işaretliyorsunuz. tıpkı bitaksi'de olduğu gibi sistem size en yakın aracı yolluyor. fakat sarı taksi yerine bmw 530i muadili bir araç geliyor. ücretler ise taksiden biraz daha pahalı. takside 20 lira ödediğin ücret yerine 30 lira veriyorsun.
 • dun aksam istanbulda bindigim takside turkcesi yapilmis olarak buldugum application. adam alenen beni birakmaya yakin bitaksi diye bir application acti. aynen beni sattigi gibi direk musteriye gitti. ayni uber mantigiyla calisiyor meret.
hesabın var mı? giriş yap