şükela:  tümü | bugün
918 entry daha
  • yurtiçi ve yurtdışındaki kendi tecrübelerimin her biri çok olumlu olsa da, uygulamaya benim tavsiyelerimle üye olup, bir gün içindeki iki kullanımında da ayrı ayrı kazıklanan arkadaşım yüzünden yüzümü kızartan uygulama. birinde şoför yolu kaçırdığını iddia edip, önünde navigasyon olmasına rağmen sürekli nereden gideceğini sorarak 16-17 lira fazla ücret çıkartmış ve karşılığında 5 tl nakit geri ödemeyi teklif etmiş. diğeri de yine yanlış yoldan giderek 6-7 lira fazla ücret almış. şikayet bildirimde bulunuldu, ne kadar sürede geri dönüş yapacaklar göreceğiz. kendi tecrübem olumlu olsa da bu gibi durumları takip etmekte fayda var, yarın bizim de başımıza gelebilir. müşteri memnuniyetini çok üstte tuttuğunu iddia ederek markasını konumlandıran bir firma için bu gibi sorunları çözmek bir prestij meselesidir her şeyden önce. fakat görüyoruz ki über şoförleri de istanbul'un hayat tarzına yavaş yavaş uyum sağlamaya başlıyorlar maalesef.
  • gideceğimiz konumu girdikten sonra yazan ücretten fazla tutmasının yanı sıra daha az tutmasına rağmen başta yazan ücreti alarak fazla para alan şirket.

örneğin geçen gün uber çağırdım ekranda 47 lira tutacağı yazıyordu. uber’le yolcuğumu gerçekleştirdim ve inerken şoför 38 lira tuttuğunu söyledi. (hatta kestirmeden getirdim ayağına 5 puan istedi.) ama daha sonra şoför benden 47 lira kesileceğini söyledi. ve öyle de oldu.

şoför beni gondiklemediyse çok da uygunsuz değil. çünkü en başta o ücreti kabul ederek çağırıyoruz. ama tabi yolculuğun sonunda ‘efendim biraz fazla hesaplamışız buyrun para üstünüz’ falan deseler, pek hoş olurdu.
  • londra da yasadışı ilan edilmiştir. lisansları yenilenmeyecek, savaşı black cab ler kazandı. şimdi diğer şehirler düşünsün.
  • ilk kez geçtiğimiz hafta sonu kullanma şansı bulduğum uygulama. sıklıkla gittiğim bir güzergah için taksi yerine uber kullandım. taksimetrenin yazdığından yaklaşık 3,5 tl daha fazla ödedim. ama her kuruşuna değer.

aracı çağırdıktan 5 dakika sonra beklediğim yere geldi, içi tertemiz ve güzel bir araç kokusunun çevreyi sardığı bir vito ile yolculuk ettim. şoför sadece hoş geldiniz ve iyi akşamlar dışında bir cümle kurmadı. yolda giderken radyo açıktı müzik çalıyordu rahatsız etmeyecek boyutta, şarkılar saçmalamaya başlayınca kapattı onu da. bir yol ayrımında da -sanırım harita o sırada tam yüklenmediğinden- yanlış yere dönerken ben doğrusunu tarif ettim.

genel olarak çok çok memnum kaldığım bir deneyim oldu. aracı çağırırken hesapladığı ücreti ödedim kuruşu kuruşuna ve süre olarak da yine hesapladığı sürede gideceğim yere vardım.

sözün özü; bundan sonra çok acil ve mecburi durumlar haricinde asla taksi kullanmayı düşünmüyorum.
  • gençler sık taksi kullanan herkesi ilgilendiren ciddi ikazlarda bulunacağım.

malumunuz uber'i kullanan taksiciler arasında aslında "orospu çocuğu taksici" dediğimiz tipler de var. kim bunlar? araçta istemediğin radyo kanallarını dinleyen, trafikte magandalık yapan, yolcu beğenmeyen vs.. yani bu adamlar da uber üyesi ve taksi çağırdığınızda bunlara denk gelme olasılığınız da yüksek.

öncelikle, diyelim ki taksiyi çağırdınız ve araç henüz gelmeden şak diye sizi aradı. dedi ki "ben o tarafa gidemem isterseniz talebinizi iptal edin". ne yapmanız gerekiyor? "tamam abi canın sağolsun" diyip iptal mi edeceksiniz? hayır. bu "orospu çocuğu taksici"ye aynen şunu diyeceksiniz: "ben iptal etmem, eğer beğenmediyseniz siz iptal edin." ve kendisinin sike sike ayağınıza kadar geldiğini göreceksiniz. buna çok dikkat edin. yolcu seçen taksicilere uber'de de denk gelebilirsiniz.. kesinlikle siz iptal etmeyin, o iptal edecek. götü yerse tabii.

bir diğer mevzu.. daha geçen gün başıma geldi. orospu çocuğu taksicinin birine denk geldim. taksinin içi, döşemesi falan berbat durumda. leş gibi. pislik içinde yani. neredeyse koltuğa yapışıyorsunuz o derece pis. araç da leş gibi sigara kokuyor, belli ki bana denk gelene kadar arabanın içinde 4-5 dal tüttürmüş amk çocuğu. zaten beni almaya gelirken, gece ayazı olmasına rağmen camları çift taraflı sonuna kadar açmış, arabayı havalandırıyordu. neyse bindim arabasına fakat inerken bastım 2 puanı. şimdi o düşünsün. 1 de verebilirdim ama efendi gibi sorunsuz taşıdığı için 2 verdim işte.

özet geçiyorum: uber kullanıyorsanız, orospu çocuğu taksicilere sakın acımayın. bu tür uygulamaları kullanma amacımız bu piçlerden kurtulmak zaten. adamın hak ettiği puan neyse hiç acımadan o puanı verin ki yavaş yavaş bu uygulamadan temizlensinler ve geriye sadece işini doğru düzgün yapan taksici esnafı kalsın.
  • sorduğum her taksici ben de ubere başlayacağım ticariden daha iyi hem de müşterisi daha elit diye geri bildirimde bulunuyor. kısacası yakında uberinde kalitesi ve memnuniyet oranı düşer.
  • hakkında yazılan olumsuz yorumlardan sonra şöyle düşündüm.

taksicilerin kazıklama oranı %82,8
    uber’in kazıklama oranı %9,3

şimdi karşımızda bu oran varken ve
    orospu çocuğu uber gibi bir başlık yokken (ki varsa da orospu çocuğu taksici başlığı kadar entry girilmemiştir)

hakkında kötüleme yapmayı uygun görmüyorum. yukarıda yazılanlar umarım münferit bir hareket olarak kalır ve firma imajına zarar vermez.
  • sürücülerden fatura almak istiyorsanız yolculuğa başlamadan önce muhakkak konuşun, çoğu fatura veriyoruz ama yanımızda değil yea ayağı çekiyorlar.
    zaten sorduğunuzda ilk gelen otomatik tepki: faturayı uber gönderiyor, biz vermiyoruz oluyor. biraz üstelediğinizde (çünkü uber'in gönderdiği alt tarafı bir makbuz, o da e-mail olarak) yanımızda yok napsak ki :( moduna bağlıyorlar.

uber'in mevzuatında bütün sürücülerin fatura verebileceği yazıyor, ancak türkiye operasyonu pek iyi gidiyor gibi görünmüyor bana açıkçası.
  • her kazıklanma durumunda olduğu gibi hakkınızı aramanız gereken yer.

annemin yürüme zorluğu olan kardeşimi altunizade'de bulunan evimizden levent'e götürmesi gerekiyordu. ben de onlara kolaylık olsun diye uber çağırdım kardeşimin binmesi, inmesi daha kolay oluyor diye. uber şoförü inatla birinci köprünün tıkalı olduğunu ikinciden gideceğini söylemiş. böyle kendini zeki zannedenler var, bayılıyorum. zaten nakkaştepe'den fırt diye köprüye çıkacaksın, kimi kandırıyorsun. sanki biz 40 senedir burda oturmuyoruz ve hiç köprü görmedik hayatımızda. neyse, anneme tamam üsteleme bakalım ne olacak dedim. sonuçta ikinci köprüden gitti ve 35 tl tutması gereken yer 70 tl tuttu.

ödeme alındıktan sonra yolculuğun altındaki yardım kısmından ücretler hakkında>sürücüm kötü rota izledi diye seçtim. rotanız inceleniyor mesajı geldi. 10 dakika olmadan ödediğimin 35 tl'si geri ödendi. aklınızda bulunsun.
  • gene ve gene hatta şu an kullanmakta olduğum hizmet. orta yaştan bi tık üstü abimizle yolumuza devam ediyoruz. öyle ki içeri geçip oturdum adam "hoş geldiniz, keyifli bir yolculuk olur umarım sizin için" dedi. ben de "bunu söylemeniz bile yetti kaza yapsak bile olur" dedim gülüştük falan. hoş sohbeti ve sıcak kanlı bir insan çıktı kendisi.

her zaman olduğu gibi sizi über kullanmaya davet ediyorum. cüzi miktarda bedava yolculuk kazanmak için aşağıdaki linkten üye olabilirsiniz.
    https://www.uber.com/invite/836n3wggue