şükela:  tümü | bugün
  • yemek siparişinizi kapınıza kadar getiren uber uygulaması. size en yakın restoranları listeleyerek, tahmini kapınıza ulaşma süresini hesaplıyor. oldukça hızlı çalışan bir sistem olduğu söylenebilir. yalnız bazen yemeğinizi getiren sürücü kapınıza gelmek yerine, aracın içinden sizi aramayı tercih edebiliyor. o an telefona cevap veremeyecek bir durumdaysanız, yemeğinizi bırakmadan gidebiliyor. bu tarz sürücülere olumsuz puanlama yapabilirsiniz ama bu onları nasıl etkiliyor bilmiyorum.

kayıt olan herkese bir çeşit promosyon kodu veriyor. bu kodu arkadaşlarınızla paylaşmanız halinde, hem siz hem de arkadaşlarınız çeşitli indirimler kazanıyorsunuz. benim kodum: eats-z5yjbe . bu kodu kullanarak ilk dört siparişinizde indirim kazanıyorsunuz.
  • genelde 5 dolar civari bir teslimat ucreti alinir. ustune bir de vergi. ayrica yogun siprais verilen bir bolgedeyseniz de ekstra bir ucret daha.
  • biritanya'da bisiklet, motorsiklet ve araba ile servis yapan uber hizmeti.

yemek söylediğiniz zaman londra'da siparişlerinizde £2.50 ücret alınıyor.

ayrıca 2 hafta önce bisiklet sürücüsü olarak başvurumu yaptım, çanta manta zamazingolar geldi ama hala aktif olmayı bekliyorum. çok sürücüleri var ibnelerin bekletiyorlar.
  • melbourne şehrinde uğraşmakta bulunduğum işim. sağolsun bazen çıldırtsa da, bu iş yapılmaz ya diye delirtse de ekmeğimizi veriyor meret.

ben arabayla yapıyorum. genelde öğle ve akşam yemeği vaktinde iş oluyor. bunun haricinde saatte 1 belki 2 tane alabiliyorsunuz.

siparişten aldığınız para miktarı mesafeye göre belirleniyor ama en az 5.xx dolar ile 10.xx dolar arasında gidip gelir. ama genelde alacağınız mesafe 7-8 dir. en yoğun saatlerde ki bu günde 3-4 saate tekabül eder, saatlik 3 sipariş alıp 20 dolar ve üzeri kazanabilirsiniz.

gelelim kötü yanına. bu işi yapanlar yüzde 90 itibariyle hindistanlılar. burada genç, öğrenci hindistanlı tayfa saygı görmez. gördüğü saygı bizim oralardaki fındık amelesi kadardır. dolayısı ile bu işte ben de aynı statüdeyim. bazen restorana girdiğimde görevlilerin tavırlarından acayip triplere düşüyorum. hani biz varmışız, yokmuşuz; insanmışız yok abi gram önemi yok.

bu işi yaklaşık 5 aydır yapıyorum. meret adeta hayallerimi söndürüyor. insan olduğumu unutmuş vaziyetteyim. derinlemesine bir inceleme yaptığınızda kazancınız asgari ücretin altına tekabül ediyor ve saatlerinizi emiyor bu iş. dediğim muamele de cabası.

şimdi niye yapıyorum o zaman, orası benim kişisel çıkmazım. ama diyeceğim, hiç öyle uber ismine aldanmayın. sizi insan yerine koymaz bir iştir bu.