şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rte'nin konuşmasından.

  desteklediğim söylem.

  uber çok daha kaliteli olabilir. ama bu uber'i yasal hale getirmez. nasıl ki birisinin bakkal lisansı alıp eczane açması kabul edilemezse bu da kabul edilemez. bakkal lisansı alıp çok iyi eczane hizmeti sunmasına vs. bakılmaksızın işyeri kapatılır.

  yani uber süper falan da adamların o işi yapma hakları yok bu ülkede. bu olayı tartışmak bile saçma aslında. ama ülkemizdeki taksiciler hiçbir eğitimden, sınavdan geçmeden sadece ehliyetle şoförlük yapıyorlar. böyle olunca da iti kopuğu işsiz kalan herkes taksici oluyor. bu da haklı olarak insanların taksicilere cephe almasına yol açıyor ve haklı da olsalar kimse onların tarafını tutmuyor.

  ama devletin korsan taksiyi engellerken halkı da koruması gerekir. elini kolunu sallayan taksici olursa (bkz: orospu çocuğu taksici) algısını kimse değiştiremez.

  gerekirse devlet uber tarzı bir uygulama çıkarıp yolcuların 10 yıllık ekonomi segment araçlar yerine konforlu araçlarda seyehat etmesini sağlamalı. plakaya 2 milyon verip 30 binlik arablarla yolcu taşımanın mantığı nedir?

  yolcuların taksicileri puanladığı, taksiye binmeden ödeyeceği ücreti gösteren vs. uygulama ile vergi ödemeyen taksicilerin de önüne geçilmiş olur hem de bineceğimiz takside iki ayaklı hayvan mı var yoksa beyefendi bir taksici mi var binmeden haberimiz olur ve gerekirse binmeyiz. böylelikle para için normalde insan olmayan taksici bile insan taklidi yapmak zorunda kalır. yapmazsa da işi bırakır.

  dediğim düzenlemeler yapılırsa halk da destekler devlet de rahat eder.
 • güzel olan herşeye, halkın beğendiği ne varsa hepsine düşman bunlar.

  tarih: 25 haziran 2018

  (bkz: rte işi bitti artık öyle bir şey yok)
 • sarı taksici oylarını kapmak için uber'i harcadılar.
  tarih bunu da yazacak...
 • yasaklamasaydı uber'e binenlerin oyunu alamayacaktı ama taksicilerin oyunu kaybedecekti. yasaklayarak taksici oylarını güvene aldı, ranta devam, taksi plaka satışlarına ve peşkeşlere de devam.

  edit: bir çaylak arkadaşımız şunu iliştirmemi rica etti:
  evet uber gerçekten çok iyi bir uygulamaydı. taksiyle kıyas dahi edilemez. ama ekonomi mezunu olarak ekonomiden anladığım kadarıyla da
  uber’in bu piyasa için faydalı olduğu söylenemez. yasal değil ne yazık ki. madem ki bi protesto bi kınama yapacağız bence bunu taksicilik hizmetinde kalitenin arttırılmasını istemek yönünde yapmalıyız. ben çaylak olduğum için yorumlarım çok önemli değil. ama sizlerin entryleri bir şeyleri değiştirmede faydalı olabilir . örneğin ; belli bir modelin altındaki araçlar taksi piyasasından çıkartılmalı , sonuçta taksi çağırınca araca göre çağırmıyoruz ne çıkarsa bahtımıza oluyor. ayrıca taksi şoförlüğü de ayrı bir lisansa veya belgeye bağlanabilir, ve taksicilik puanı diye bi uygulama başlatılabilir. yani çeşitlendirilebilir.

  edit2: bir de yazar arkadaşımızdan mesaj geldi(forum gibi entry oldu he)
  ben de ekonomi okumuş biri olarak katkida bulunayım. rekabet olmadigi surece taksiciler hiçbir zaman kendilerini duzeltmeyecek. new york sari taksilerin en yogun oldugu yer. hem uber hem sari taksi rekabet halinde, ikisinde de kalite muhteşem. uberi çıkar hiçbir sey değişmeyecektir, cunku ekonomi bilimi zaten incentive'lere bakar. uber yokken insanların alternatifi yok ki, taksilerin kendilerini daha iyi yapmak icin bir sebepleri yok.

  edit3: bir çaylak arkadaş daha rica etti:
  hocam rica ederim ilk yorumu cikar. rekabetin olmadigi ortamda gelisim olmaz, o saf ogrenci konusup dursun. insanlari yanlis bilgilendirmeyin lutfen. nasil ekonomiye zararmis, nasil yasal degilmis? adamlar her ay binlerce lira vergi veriyordu, taksiciler ise senelik sadece 2500tl vergi veriyorlar. buyrun kendiniz okuyun:

  taksici vergileri
 • biten aslında uber degil.

  devran çoktan döndü. birilerinin devri bitti. hepsi bu
 • daha ortadoğulu, en leş, beterin de beteri olacağız anlamına gelen açıklama. türkiye’yi yaşanmaz hale getirmek için ellerinden geleni ardlarına koymayacaklar belli.
  lise kalmasın, hepsi imam hatip olsun,
  tüm tv kanallarını kapatın, eskinin tek kanallı zamanına dönelim, sadece a haber kalsın.
  welcome to the çomarya!
 • erdoğan politikacı olmasa taksici olurdu, cuk otururdu.
 • bir türlü %51'i tutturamayan rte'nin yeni incisi.

  belki taksiciler verir...

  kaynak
 • hop geldi mi sana 1 milyon oy.

  adam akıllı, seçime kadar bekletti tabi.

  bir tane beyin sahibi taksici ve ailesi de sormaz niye bekletti diye.

  edit: ekşi sözlük gerçekten beyinsiz kaynıyor. ben 1 milyon taksici mi var dedim? aileleriyle birlikte yazıyor orada kocaman kör müsün?