şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın asıl hali “uber şoförlerine beylik silahı taşıma ve kullanma hakkı verilerek kendilerini ve yolcularını savunabilmelerinin sağlanması” şeklinde olacaktı ama malumunuz, kısıtlamalar bu kadarına izin verdi.

  tanım: son zamanlarda iyice artan taksici vandalizminin önüne geçilmesi, vandallarım saldırılarına karşı caydırıcılık kazandırılması adına yapılmasının gerekliliğine inandığım yasal/idari düzenleme. daha dün taksim-şişli arasındaki oldukça kalabalık ve araç trafiğinin yoğun olduğu bir yerde, içinde yolcuların bulunduğu seyir halindeki uber aracının önü 4 kez kesildi ve 4. denemesinde aracın yolunu kesen vandal taksici, araçtaki herkesin canını tehlikeye attı. buna benzer medyaya yansımayan çok sayıda adli vak’a olduğunu biliyoruz. hem kendi aracındaki, hem de uber araçlarındaki yolcuların canını hiçe sayan bu gözü dönmüşleri caydıracak bir düzenlemeye gidilmesi gerektiği aşikar. bir sonraki haberde taksi şoförünün, parantez içinde vandalın, insanların canına kast ettiği haberi gelmeden; kaybettiğimiz vatandaşların cenaze törenlerinde ailelerinin acı dolu hallerini çaresiz izlemeden otoritenin olaya müdahil olması gerektiğini düşünüyorum. üstelik bunun bizim ve sevdiklerimizin başına gelmeyeceğinin hiçbir garantisi de yok.

  sözün özeti; can kaybı yaşanmadan, uber şoförlerinin kendilerinin ve araçlarındali yolcuların canına kastedilmeden çok acil birşeyler yapılmalı.

  edit: başlığı açalı 10 dakika olmadı, gazetelere düşen haberde silahlı saldırıya uğranıldığından bahsediyor. çok geç olmadan bir şeyler yapılmalı. (bkz: uber aracinin silahli saldiriya ugramasi)
 • yok aq. tank verelim, gördükleri taksiyi havaya ucursunlar.
 • alıp koysunlar koltuk altına, taksicilerin çoğunda ruhsatsız olarak var. nasılsa polis aramıyor diye rahat rahat geziyorlar. ya da polis olan yerlerden geçmiyorlar.
 • beylik silahı fikrine karşı çıkan arkadaşların önerisi taksicilerin silahlı saldırılarına karşı uber soförlerine beylik çiçeği verilmesi yönünde.

  silahlı saldırgan -bu örnekte elindeki silahla uber şoförüne saldıran taksiciye- çiçek buketini uzatılarak taksicinin gönlünden vurulması ve bu şekilde etkisiz hale getirilmesi amaçlanıyor.
 • bu gibi olayların önlenmesi için başka bir fikrim var:

  kavgaya adam toplama app'i. tüm uberciler yükleyecek. uber şoförü hayatını tehlikede hissettiğinde basacak düğmeye, paylaşacak konumunu. etraftaki uberciler yardıma gelecek. sarı taksiciyi orda altına sıçırtacaklar.

  bence tutar.
 • beylik silahı verilecekmiş, neden? taksiciler saldırıyormuş, ateşli silah taşımanın ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı bu önermeyi sunuyorsunuz? memlekette buna ihtiyacı olan onca hasım sahibi, baskı tehtid gören, mesleki zorlukları olan insan var alamıyor, ama uber şoförlerine beylik silah.. hakikatten bi siktirin gidin. bilmediğiniz meseleleri karıştırmayın ultra lüks duyarlarınıza.
 • puanını yüksek tutanlara da uzi hakkı sağlansın.
 • gönül isterdi ki (bkz: türk polisi) bakınızını içimiz rahat rahat verelim ama bunu yapabiliyo olsak bu sorunlarımız olmazdı.
 • beylik silahının ne olduğunu, meşru müdafa hakkının ne olduğunu bilmeyen, mürekkep yalamamış, hayatı takip ettiği 3. sınıf formlardan öğrenmeye çalışan yazarımsılar hem mesaj kutusundan hem buradan saldırıya geçmişler. sizi gidi sarı plaka lobicileri sizi *

  mevzuat gereği şirket cirosu yüksek olan kişiler, bünyelerinde çok sayıda işçi çalıştıran kişiler, kuyumcular, kuyumculuk işi ile uğraşan toptancılar, döviz bürosu sahipleri, para taşımacılığı yapan mutemetler, büyük sürülere sahip olan hayvan sahipleri, büyük topraklara sahip olan toprak sahipleri, yurt dışı lisansı olan gemi kaptanları, emniyet mensupları, askeri personeller, avukatlar gibi meslek grupları halihazırda beylik silahı taşıma ruhsatını başvurarak alabiliyorlar.

  şimdi biradere `:;)kıpssta`anlatır gibi sorular ve cevaplarla anlatacağım bu arkadaşlara özel:

  soru 1: bu meslek gruplarının ortak özelliği nedir? büyük sürülere sahip hayvan sahibiyle avukatları, gemiciyle kuyumcuyu aynı potads eriten mevzuat ihtiyacı nasıl hasıl olmuştur?

  cevap: bu arkadaşların tamamı silahlı saldırı riskine açık olmalarından mütevelli bu mevzuat oluşturularak istemeleri halinde beylik silahı taşıyabilmelerinin önü açılmıştır. ihtiyaca mukabil oluşturulmuş ve bu meslek grupları da dahil edilmiştir.

  soru 2: uber şoförleri tehdit altında mıdır? silahlı saldırılara karşı kendilerini yasal silahlarıyla savunmalarını gerektirecek bir ihtiysç vuk’u bulmuş mudur?

  cevap 2: uber aracına silahlı saldırı haberi
  biraderlerim size özel taze haber linki yukarıda. cevabı orada bulabilirsiniz. okuyup da anlamakta zorlananlar bilahare mesaj kutumu yeşillendirebilirler.

  soru 3: meşru müdafa nedir?

  cevap 3: tck 25. ve 27. maddelerine göre saldırı karşısında orantılı savunma hakkıdır. yani silahla saldırana silahla, sopayla saldırana sopayla savunma hakkıdır. taksici vandalların silahla saldırılarına karşı, türk ceza kanunu uyarınca uber şoförlerinin hakkı saklı anlayacağın. ben sadece bu hakkın mevzuatla koruma altına alınması ve uygulamanın kolaylaştırılması için açtım bu başlığı. halihazırda kendilerini silahlı saldırıya karşı silahla koruyan her türkiye cumhuriyeti vatandaşının bu hakkı yasayla korunmaktadır. dolayısıyla uber şoförü türkiyr cumhuriyeti vatandaşlarının da bu hakları mahfuzdur.