şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkes sorup duruyor değil mi neden bizden facebook, google çıkmıyor bizim neyimiz eksik, biz gerizekalı mıyız diye hayır değiliz.

  70 milyonluk ülkeden 11 tane futbolcu çıkaramıyoruz milli takımının %80 i avrupa altyapısında yetişmiş. avrupaya giden türkler e fazladan iq eklenmediğine göre durum açık; sistemimiz leş.

  herkes bir yerlere dayı oğlu hala kızı referansıyla girmiş daha leş olan kendi çabalarıyla güzel işler yapmaya çalışanların da önünü kesen kokuşmuş bir sistem var.

  şimdi düşünün türk yazılımcı uber'i yapmış olsa, uber 70 milyar dolarlık değeri (thy 2 milyar dolar) bulabilir miydi? cevap açık bırak 70 milyarı 1 milyon dolar değeri göremeden yazılımcı arkadaş hapsi boylardı. hapse düşmese sarı teröristler muhtemelen adamı kurşuna dizerdi.

  devletimizin gelişen çağa ayak uydurup girişimcilerin önünü açması, destek vermesi şart aksi takdirde muasır medeniyetlere uzaktan bakıp "bizde niye yok" diye söylenmeye devam ederiz.

  bu yazıyı, twitter da gördüğüm daha ortalıkta skype, viber yokken potansiyel skype* ı geliştiren ama devletimizin ileri görüşlülüğü sayesinde engellenen girişimci abimizin dramatik hikayesinden esinlenerek yazdım.

  *microsoft skype ı 2013 yılında 8.5 milyar dolara satın aldı.

  --- spoiler ---

  hikaye

  --- spoiler ---

  edit: imla.
 • sadece uber değil herhangi bir alanda bir girişimci tüm dünyaca kabul edilecek bir şey geliştirmiş, bir buluş yapmış olsa onu ayaklarından tutup anında aşağı çekerlerdi. sadece çekmekle kalmazlar dolaylı yoldan "sen kim oluyorsun da buluş yapıp öne çıkıyorsun? haddini bil geri planda dur üstümüze çıkma" diye tehditte ederlerdi. ülkemizde güya özgürlük ve demokrasi var ama aslında değişik bir statükoculuk türü var. yükseleni aşağı çekmeye dayalı bu statüko ve bu yüzden ülkemiz asla hak ettiği yerde olamayacak.
 • çünkü ekşi sözlük gibi oluşumun içinde ki bazı şerefsiz yazarlar dahil bizim insanımız, geliştirilebilecek şeyleri itin götüne soktuğu için insan da heves meves bırakmayıp vazgeçiyor.
 • türkler tarafından korsan taksicilik denilecek ve kullanılmayacaktı.
 • muhtemelen fetöcü ilan edip içeri tıkarlardı.