şükela:  tümü | bugün
 • taksiciler ekmeklerine taş koyacağını düşündükleri için uber'den nefret ediyor; uber'in yasa dışı olduğunu, vergi vermediğini, başıbozukluğa sebep olduğunu söylüyorlar.

  ben de burada taksilerin hukuki durumunu ve vergi ödeme noktasında nerede bulunduklarını sorgulamak istedim. istanbul, ankara, izmir gibi büyükşehirlerde 90'ların başından beri nüfus iki katından fazla artmasına rağmen yeni plaka verilmediği için plaka ücretleri astronomik bir şekilde artmaya devam etmekte. peki bu plaka ücreti de nedir? hiç merak ettiniz mi? aslında plaka ücreti denilen şeyin hiç olmaması gerekir. çünkü zamanında belirli kişilere o zamanın şartlarında makul ücretlerle büyükşehir belediyeleri taksi kullanma lisansı verdi. lisans sahibi şoförler odasına kayıt oluyor ve taksicilik yapabiliyor. normalde kişiye özel olduğu için lisansı alan taksicilik yapmıyorsa bu lisansın devredilememesi gerekir ya da en fazla oğluna ya da bir yakınına devredilebilmesi gerekir. pratikte ne oldu. yeni plaka verilmeyince lisans fiyatları inanılmaz artmaya başladı ve taksicilik ve şoförlükle alakası olmayan insanlar yatırım amaçlı taksi plakası satın almaya başladılar. düşünsenize 80 yaşında ihtiyar nineler taksi plakası sahibi taksici sıfatıyla şoförler odasına kayıtlı. ancak devredilse bile taksi plakası sahibinin bizzat kendisinin şoförler odasına kayıt olup taksicilik yapması gerekirken günümüzde büyükşehirlerdeki taksilerin en az %90'ını başka kişiler plakayı illegal olarak kiralayıp şoförlük yapmaktalar. bunların çoğunluğu şehirlerde tutunamamış, ehliyet hariç bir mesleği olmayan, eğitimsiz başka iş yapamayacak kişiler oluyor.

  sonuç olarak taksi plakası sahibinin bizzat kendisinin taksicilik yapması, plakasını kiraya vermemesi gerekiyor. bugün uber'i illegallikle suçlayan taksicilerin kendileri illegal durumda. trafik polisi taksileri bu açıdan incelese taksilerin %90'ını trafikten men eder ve lisansları yani taksi plakaları da iptal edilir.

  işin vergi kısmına gelirsek bugün 2 milyon tl değerinde bir gayrimenkulünüz varsa ve aylık 7.000 tl'den kiraya verseniz yılda sadece binde ikiden 4.000 tl emlak vergisi, 13.000 tl civarında da gelir vergisi ödersiniz. peki mevcut durumda taksiciler ne kadar vergi veriyorlar da uber'i vergi vermemekle suçluyorlar? plaka kiralayan şoförler istenmedikçe hiçbir şekilde fiş vermemekte ve hiçbir şekilde vergi ödememekte, taksi faturasının adına çıktığı plaka sahibi yılda sadece 1.500 tl civarında en düşük ayardan vergi ödemektedir. bir de mevcut hükümetimiz sağolsun taksicilere ötv muafiyeti getirdi de araç alırken de vergi vermiyorlar. sonuç itibariyle taksiciler doğru dürüst hiçbir vergi ödememekte.

  edit: taksicilerin talep edildiğinde kestikleri fişlerin önemli bir kısmı da numara, kaşe veya tarih içermeyen sahte fiş
 • son olarak istanbul'da çok yaygın yapılan ikiz taksi olayı var ki aynı plaka olarak hem istanbul anadolu yakasında hem de avrupa yakasında taksi işletiyorlar. bu tür taksilerin şoförlerine hiçbir şekilde diğer yakaya geçmemeleri tembih ediliyor ki iki araç aynı yerde rast gelmesin. bu tür taksileri tutup karşıya geçmeye çalıştığınızda bir bahane uydurup (çoğunlukla karşıyı bilmiyorum geçemem diyorlar) karşıya geçmiyorlar.
 • taksicilerin büyük kısmının sigortası da yoktur, daha doğrusu yoktu, bu yüzden kendilerini paravan firmalardan sigortalı gösterirlerdi, şimdi de kanun değişikliği sayesinde ve resmen sahteciliğe göz yumulmasıyla kendilerini ayda en fazla on gün çalışıyormuş gibi gösterip full sigortaya kavuştular, halbuki aynı araçta günde en az 8-12 saat çalışıyorlar, siz artık taksicilik işinin arkasında ne gibi yapılar olduğunu tahmin edin, uber'in arkasında kim var...
 • uzun zamandır ekşi'de göremediğimiz açıklayıcı, bilgilendirici ve tartışmaya açık bir konu.

  ne über ne de careem 4 kişiden az seyahat ediliyorsa taksiden daha ucuza gelmedikleri halde neden insanlar bunları kullanıyorlar diye kendilerine sorması gereken taksicilerin hukuki anlamda dönüp kendilerine bakmalarını ve camdan evde otururken başkalarının evine taş atmamayı öğrenmelerini tavsiye ederim ben şahsen.