şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sonunda gerçekleşen olaydır.

  uber kullanan ve yolculuk yapanlara (bkz: korsan taksi) statüsünde ceza kesilmesine karar verilmiş.

  sanırım her seferinde kulağımızın arkasını sikmek için fırsat kollayan taksicilerimizin şikayetlerini ciddiye almışlar.

  kaynak
 • "istanbul’daki uberxl araçlarımızda ulaştırma bakanlığı’ndan ve istanbul belediyesi’nden gerekli belgeler temin edildi ve vergimizi vererek çalışıyoruz. gerekli belgelere (d2) sahip olduğumuz için korsan diye tabir edilen yasadışı taşımacılık unsurlarına uygulanan cezalar bize uygulanmamalı.

  kanunun farklı şekillerde yorumlanması yenilikçi teknolojilerin önünü kapatıyor. amerika’da new york, san francisco, los angeles, fransa’da paris uber’in en yaygın olarak kullanıldığı şehirlerden. uber, ulaşım teknolojisiyle şehirlere katkı sağlamak için bütün dünyada bakanlıklar ve belediyeler ile el ele çalışıyor."

  uber
  http://www.cumhuriyet.com.tr/…a_ceza_kesilecek.html
 • aşağıda verdiğim linkteki görselden anlaşılacağı üzere tüm istekleri yerine getirilmeye çalışılan büyük bir oy kitlesini kaybetmemek için yapılmış icraatlerden biridir.

  http://i.hizliresim.com/pxgooz.jpg
 • nehirler tersine akmadığı için uygulanmayacak karardır. yüzbinlerce otomobile tek tük trafik polisinin düştüğü, her yerde aynı anda çoklu trafik ihlalinin yapıldığı bir yerde işi gücü bırakıp über'li araç kovalayacak halleri yok, en fazla ihbarla, baskıyla 1-2 araca ceza yazılır.
 • tespit edilmesi çok güç olduğundan yine akıntıya karşı kürek çekmek olacaktır.
 • tam bir az gelişmişlik göstergesi uygulama. tarihte de hep böyle olmuştur, bir yenilik, bir gelişme, bir ilerleme icad olunur, eskisinden ekmek yiyen cahil kendini geliştireceği yerde gelişmeye karşı çıkar, işte ülkenin başı da cahil, ucuz, paçoz olunca o da bu gelişmeyi destekleyip eskiye çare arayacağına direkt gelişmenin önünü tıkar.
 • herkes nasıl tespit edilecek zor falan demiş de trafikte dolanan mercedes benz vito'ların çoğu ya über xl ya da havaalanı transfer araçları. 5 tane bu araçtan çevirsen zaten 4'ü dediğim şekilde çıkar. normal olarak da emniyet ekipleri bu şekilde 1-2 ay bezdirseler milleti über de tası tarağı toplar sikerim yapacağınız işi der gider. amaç da bu zaten.

  über'i bitireceğiz derken transfer araçlarını da deli edecekler benim tahminim bu yönde.

  bu ülkenin hastalık sebebi taksici, dolmuşçu ve minibüsçülerdir.

  edit: burada yazan bir kelimenin hukuka aykırı bulunması da gerçekten muazzam olmuş. biraz hafiflettim.
 • iktidar partisinin en büyük oy depolarından birisi olan taksiciler ve taksiciler odasının lobi faaliyetleri sonucu olmuştur.
  emniyet genel müdürlüğü, belediye ve bakanlık el ele uber'in fişini çekmeye çalışıyorlar.

  tabi önce http://www.ibb.gov.tr/…ksi taksi dolmuş yönerge.pdf adresinde ilan dilen standartları uygulasınlar, ondan sonra uber'in fişinin çekilmesine razıyız.

  bir çok taksiciyi tenzih ederek yazıyorum. müşteri beğenmeyen, dolandıran, belgesiz araç süren, yol ve navigasyon bilmeyen, kırık dökük araçlarla hizmet veren, trafik kurallarını ihlal eden adamlar kendilerini düzelteceğine, rekabet edeceğine en kolayını yapıyor. şikayet et, ağla, oy vermemekle tehdit et.

  bir de über'i vergi vermemekle suçluyorlar. uber vergi veriyor mu bilmiyorum, veriyorsa nasıl veriyor onu da bilmiyorum. ancak taksicilerin de doğru dürüst vergi verdiğini kimse söyleyemez. basit usulde ticari kazanç diye bir kazanca göre yılda 100 - 150 tl vergi veriyor.
 • bu taksiler acaba devlete ne kadar vergi veriyor, uber ne kadar vergi veriyor bir kıyaslansa aradaki fark anlaşılacaktır. resmen taksicilere kulak arkasını da siz ... denmek isteniyor.

  sabiha gökçen'i kullananlar bilir 2 çıkış kapısı vardır. bu kapılardan bir tanesi kapalı bilin bakalım neden? çünkü herkes diğer kapıdan çıkıyormuş çıkışa yakın olduğu için!, taksiciler yolcu bulamıyormuş o yüzden taksicilere yakın kapı açık bırakılmış. yazıklar olsun o kadar yolu yürütenlere, yazıklar olsun vatandaşı bunların kucağına atanlara.

  (bkz: 20 ekim 2016 sabiha gökçen taksicilerin eylemi)
 • geçtiğimiz günlerde bir taksi içinde dinlediğim telefon üzerinden yayınlanan konuşmaya istinaden söyleyebilirim ki, konu hakkında bitaksi uygulamasının sahiplerinin parmağı olabilir..