şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul taksiciler esnaf odasi baskani olan sahsiyetin yumurtladigi ozlu bir soz.

  http://mobil.hurriyet.com.tr/…i-ubere-dava-40592207

  bir acik hava timarhanesi olan ulkede gerceklesmistir. biz teknoloji, gelisim derken, dernek baskani, yolculari taciz eden, araba kullanmayi bilmeyen, agzi bozuk taksicileri savunuyor sanirim. adama once igneyi kendine batir derler...
 • ilginc hadise. haksiz kazanc denmis bir de. cunku devletin taksicilere verdigi tekeli kirmak haksiz kazanc oluyor. vay be.

  (bkz: ahbap çavuş kapitalizmi)
  (bkz: cronysm)
 • paralel ihanet şebekesi kısmı komik. uber'in türkiye'de vergi vermeden kazancını yurtdışına kaçırdığını açıklayarak milliyetçi hassasiyetleri kaşımak yeterli gelmemiş olacak ki, üstüne bir de bunu söyleyerek reisçi hassasiyeti de okşama ihtiyacı hissetmiş. averaj köylü kurnazı işte, kamuoyu yaratmaya değil, linç için milleti galeyana getirmeye çalışıyor. e türkiye'de bu işler böyle yürür, sözlükte bile böyle yürümüyor mu? meşhur düello pusu karşılaştırmaları buradan çıkmıyor mu?

  ama bu taksi esnafının uber'den şikayetçi olması durumu türkiye'ye özgü bir şey değil. uber türkiye'de bu işi bildiğim kadarıyla şoförlü araç kiralama adı altında yapıyor, taşımacılık ruhsatları da yok. ha türkiye'de taşımacılık ruhsatı sahibi olmak, evrensel olarak nasıl bir niteliksel yetkinliği ifade ediyor denecek olursa, onun yanıtı yok. ama itiraz kağıt üstünde haklı. aklı başında ülkeler, şehirler, uber'le, airbnb'yle anlaşma yoluna giderek yeni pratiğin yarattığı yeni gerçekliğe uygun gerçekçi çözümler üretiyorlar. bizdeyse birilerinin nasırına basana kadar bırakınız geçsinler, nasıra basıldığında da vur zumzuğu kafasına, yasakla geç.
 • peki ya yemek sepeti ???

  paralel mide operasyonu !
 • uber'in tum dunyada taksicilerle ve mevzuatlarla olan mucadelesi yaratici yikim ornegidir. serbestlik, rekabeti, rekabet de yenilikci fikirleri getirir. amerika'nin amerika olmasinin en temel sebeplerinden biridir. gercek anlamda kapsayici siyasal ve ekonomik kurumlarin bulunmadigi bir ulkede, "eski kafa" duzenler yeniliklere ayak uydurmak yerine onlari engellemeye calisirlar. taksici-uber ornegi budur. yeni fikir uretemeyen kafalar, kurduklari basmakalip duzene ucu dokunacak seylerin dusmani olurlar. tarih bunun ornekleriyle doludur.

  fakat ne olursa olsun mevcut kanun kanundur. uber'in vergi vermemesi, yurtdisina para cikarmasi bir yana, asil sucu isleyen, ulke icerisinde vergisiz kazanc saglayan arac sahipleri/soforlerdir. onlar mali acidan denetlenseydi, uber burada coktan sirketi acmisti. az miktar para aktarilan, ticari olmayan hesaplar ihbar olmadan neredeyse hic denetlenmedigi icin serbestce at kosturuyor bizim vitocular. sormak lazim arac yetkilileri ile uber arasindaki para alisverisi nasil oluyor. herhangi bir beyanda bulunuyorlar mi? uber'e fatura kesip bunun vergisini veriyorlar mi? yoksa komsu, akraba hesaplarina para mi aktartiyorlar?

  bu is eger buyurse akabininde uber'den hesabina para gecmis herkesin denetlenmesini de getirir. o zaman baya bir can yanar benden soylemesi.
 • pazarcı olan kaynanasını, paralel ihanetin tarım ayağı olarak şikayet eden gelinin türevidir.
  bu ülke de vergisini ödeyen, kayıt altında çalışan "bitaksi" uygulamasını da gördük ve o rezaleti unutmadık.
 • londra'da ulaşımdan sorumlu devlet kurumu, citymapper denen uygulamayla ortak çalışıp kullanım istatistiklerinden yola çıkarak yeni hangi hatların açılmasının optimum olacağını hesap ediyor. bizimkilerse teknolojiyle kavga ediyor. evet istanbul'da toplu taşımanın planlanmasında belki de hiçbir zaman kullanıcıların bir yerden bir yere kısa sürede varmaları amaçlanmıyor. birbirinden saçma bir sürü otobüs hattı var ama bütüncül ve ortak faydayı gözeten bir planlama asla yapılmıyor, yapılmayacak.

  bu yazdıklarımın doğrudan taksiyle ilgisi yok belki ama taksi de, halk otobüsü de, minibüs de 3 aşağı 5 yukarı aynı. hepsinde devletin korkusu, o araçların müşterilerini korumak değil, o hatta araçları olan insanları korumak kollamak.
 • yarın itibari ile uber kullanmaya başlamamı sağlayacak haberdir. buraya bakan uber yetkilisi falan varsa; bu durumu, reklamın kötüsü olarak düşünmesin. bildiğin iyi reklam.
 • dün show haberde, birisi whatsapp ihbar hattına mesaj atmış; yanımızdaki inşaat yüzünden evin duvarı çöktü mağduruz diye. kameraman ile muhabir de gitmiş ola yerine. tabi müteahhit çıldırmış, beni nasıl haber yaparsın diye. tehdit ediyor, darp ediyor falan. buraya kadar klasik barzoluk izliyoruz. bir ara müteahhit, " ben 15 temmuz gazisiyim." diye yumurtaladı.
  memlekette artık her şey 15 temmuz ile ölçülüyor. adam suç işliyor. ben 15 temmuz gazisiyim, 15 temmuz şehit yakınıyım. diye ifade verip tutuksuz yargılanıyor. har iken yargı bile korkuyor.
  bizim ev sahibi de fetöcü. 5 ton kömür istiyor kış için. kesin paralel şebeke içindeki kömür satıcılarına para kazandıracak.
 • (bkz: orospu çocuğu taksici)

  boşuna dememişler. uber kullandığımdan değil de iki kuruşluk çıkarı için göt verecek karakterde olanlara isyanım.