şükela:  tümü | bugün
 • almanca uber (=ust) ve mensch (der, =insan) kelimelerinin izdivacindan olusan kelime.
  (bkz: gerisi size kalmis)
 • (bkz: space marine)
 • "ama ben en çok şeyi en kısa zamanda sana söyledim,yalnız sana..."
 • mezunlar gününden mezunlar gününe görülen şu sıralar çok yoğun olduğu düşünülen kişi (bkz: nikah masası)
 • yazım dili türkçe olan bir sözlükte yazan, almanca bir nick seçmiş olan, ingilizce entyler giren; 3lem içerisindeki sözlük kullanıcısı.
 • übermensch le nierzsche nin insanlığa süperman leri katmasıdır.. übermensch tam bir ideadır.. insansa bunula hayvan arasındaki uçurumda bir iplik parçasıdır. süperman asil insandır hata yapmaz yapsa bile bu hata olamaz doğru olur. postmodern devlet adamının tasfiri olarak hitlerin etkilendiği yapıdır.
 • nietzsche'nin darwen'den etkilenerek ortaya attığı düşünce.. şu anda maymun ile übermensch arasında bir yerde olduğumuzu düşünür kendisi. bu düşünce, ileride hitler tarafından alman ırkının übermensch iddiasıyla farklı yorumlanacaktır.
 • (bkz: halber mensch)
 • herkesin kendi yorumunu kattigi , ve genel olarak nefret edilen nazi ideasi olarak tanimlanan bu ozel kelime birle$imi hitler tarafindan nasil kullanildigi pek belirsiz olan bir kavram olarak kalmaya devam ediyor her zaman. hitlerin kafa kari$tirmaktan oteye gitmeyen sari sac, mavi goz ile bozmu$ olma ideali aslinda kendisinde olmayana bir ozenti midir? ben bu tip bir sari sac mavi goz ideasi saptanabilmi$ konu$masi olduguna ya da boyle bir manifesto yayimladigina ne inaniyorum ne de boyle bir belge gormu$lugum var. aksine hitler genelde ubermensch tabirini hastaliklardan temizlenmi$, ari irk, temiz irk olarak tanimlamaktadir. tabii burada hastaligi yahudiler, diger rengi bozuklar , romanlar , ciganlar olarak algilamak, ne kadar gercegi saptirmak olur onu da sizlerin insafina birakiyorum.
  kendimize donup baktigimizda ise ubermensch den ne kadar uzak oldugumuzu, aslinda gittikce cogalan daha dogrusu nufusa oranla yuzdesi basit bir rakkam gibi gorunerek artan allerji, kanser, aids gibi hastaliklar ve bunlarin ta$iyicilarinda gorebiliyoruz sanirim. tabii aids`in 60 sene once ki yerine frengi'yi koymak gerekli bu cikarimi yaparken.
  hitler'in doktrini daha cok dogada kuvvetli olanin ya$amasi prensibine yakin , parti propaganda ve saglik bakanligi filmleri ile de surekli halka a$ilanmaya cali$ilan bir kavramdir. bu yuzden insanin guclu olmasi gerektigini, cali$ma ko$ullarindan tutun, evinin temizligine kadar her turlu ya$am ozelligini en ust seviyede tutmasi gerektigini ve devletin de bu standartlari korumak icin orada aktif rol aldigini nasyonel sosyalist devlet fikri savunmu$tur. yani kisa kesmek gerekirse ubermensch hepimiziz, hepimizin olabilecegi ideal insan modelidir.
  (bkz: yersen)
 • official mideme simit ve vazoma çiçek provider,kalbikırıkküçükkız teselli edici,panjur açıcı uzun boylu evladım. buralardan gidişine en çok üzüleceğim kişilerden bir on parmağında on marifet örneği. son dönemlerimde desteği ile ayakta durabilmemi sağlamış,yaşamımdaki önemini anlatmakta zorlandığım insan.*
hesabın var mı? giriş yap