şükela:  tümü | bugün
 • nietzsche nin insanlar icin gosterdigi hedeftir. ustinsan ahlaki degerlerin ustunde, tarihin ve geleneklerin esaretinden kurtulmus, aslinda tamamen zamansiz bir varliktir. tamamiyle ozgurdur. bu evrimin bir sonraki halkasi degil, daha ziyade zorlama bir sicrayistir. nitekim nietzsche de bu mertebeye ulasacak insanlarin cok azinlikta kalacagini ongormus. ona gore toplumlarin gorevi, bu tip nadir yeteneklerin gelismesine yardimci olacak kosullari hazirlamaktir. yani yiginlar ve sistemler mumkun oldugunca fazla potansiyel ustinsanin yetkinlesmesine olanak yaratacak sartlari saglamalidir.

  simdilerde ne yazik ki ayaga dusmus, her felsefe okuyup karate yapabilene yakistirilan bir sifattir. mevcut sistemin icinde yukselip, yemek zincirinin tepesine oturmak ustinsan olmak degildir. ustinsan mevcut sistemin uzerinde kurulu oldugu tum deger yargilarindan arinmis, tum gudulenmelerden uzaktir zaten. bundan sonra lutfen bu sifati kullanirken daha tutumlu olalim, fevri davranmayalim.
 • almanca uber (=ust) ve mensch (der, =insan) kelimelerinin izdivacindan olusan kelime.
  (bkz: gerisi size kalmis)
 • nietzsche her ne kadar iyinin ve kötünün ötesinde kitabında spinoza'ya sataşmış olsa da, kurduğu bu übermensch kavramının spinoza'nın özgür insan tanımıyla ne kadar çok benzeştiğini sanırım gözden kaçırmış. spinoza'nın özgür insanı şöyledir:
  "özgür insan,kendisine dayatılan zorunlulukların farkında olan insandır. böyle bir insan,nefretin,kıskançlığın,küçümsemenin,iyinin ve kötünün ve diğer negatif duyguların önüne geçmiştir;umuttan ve batıl inançlardan etkilenmez;erdemin güç,gücün özgürlük,özgürlüğün ise mutluluk olduğu bilgisinden emindir. özgür bir insan, ölümden başka hiçbir şeyi düşünmez ve onun bilgeliği,ölüm üzerine değil,yaşam üzerine yapılmş bir meditasyondur!"
 • türkcesi fevkalbeser dir.
 • nietzsche'nin darwen'den etkilenerek ortaya attığı düşünce.. şu anda maymun ile übermensch arasında bir yerde olduğumuzu düşünür kendisi. bu düşünce, ileride hitler tarafından alman ırkının übermensch iddiasıyla farklı yorumlanacaktır.
 • almanca bir sözcük olan übermensch türkçede üstün insan anlamına gelir. nietzsche'nin ilk defa böyle buyurdu zerdüşt kitabında bahsettiği bu karakter, güçlü insan ile güçsüz insanı (sürü insanı) barıştıracak bir rol üstlenir.

  insanın üstün insan olabilmesi için ilk önce özgür insan olması gerekir. bunun için de tüm eski değer levhalarını kırmak gerekir. zira bu değer levhaları güçlü insanı bastırır ve onu özgür insan olma yolundan alıkoyar. kişi bu değer levhalarını parçalayıp özgür düşünme yetisi kazandığında özgür insan olmuş demektir. nietzsche felsefesini özgür insanda noktalamaz. eğer öyle olsaydı felsefesi tamamen nihilistik olurdu. genelde nietzsche nihilizmin en önde gelen savunucularından sayılır ancak bu tam olarak doğru değildir çünkü nietzsche özgür insandan sonraki aşama olarak üstün insanı gösterir. bu da nihilizme açılan bir savaştır.

  nietzsche'nin üstün insanı hedefleyerek aslında ahlakın kendisine karşı olmadığını söyleyebiliriz. zira üstün insan da yeni değerler yaratarak aslında yeni bir ahlak düzeni kurmuş olur. nietzsche'nin asıl karşı olduğu şey sürü ahlakının güçlü insanları sindirerek onları da sürüye dahil etme çabasıdır. bu düşüncesinin sebebi nietzsche'nin evrensel ahlak diye bir şeyin varlığına inanmayışıdır. ona göre ahlak, realitenin öznel bir yorumlanışıdır hatta yanlış yorumlanışıdır. yani ahlak özneldir ve evrensel bir yasaymış gibi gösterilmemelidir. ne var ki sürü insanı kendi ahlak kurallarını güçlü insana dayatmaya çalışır ve onu köleleştirir. yani üstün insan olmak için kişi sürünün (toplumun) dayatmalarından mümkün mertebe kaçmalı ve benliğini unutmamalıdır. böylece yeni değerler yaratabilir.
 • yazım dili türkçe olan bir sözlükte yazan, almanca bir nick seçmiş olan, ingilizce entyler giren; 3lem içerisindeki sözlük kullanıcısı.
 • nietzsche ye göre übermensch, iyi ve kötü kavramlarının üzerinde ve dışındadır. schopenhauerin geniesi gibi aya benzer. dünyadan daha yavaş hareket eder ve bu ataletiyle menschler üzerinde gözlem yapar.
 • peter sloterdijke göre
  "nietzsche'nin adı kötüye çıkmış sözcüğü ubermensch aslında, anaların ve öğretmenlerin dünyaya koyuverdikleri yarı-mamul yaratık insandan, kendini şekillendirip geliştiren bir ben-sanat eseri yaratma talebidir"
 • (bkz: space marine)

hesabın var mı? giriş yap