şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika birleşik devletleri'nde gayet yaygın olan uber taşımacılık uygulamasının türlü seçeneklerinden biri. uberx seçeneğinde, vatandaş kendi arabasıyla evet, bildiğiniz sivil arabayla taksicilik yapabilmekte, çağrı yapan yolcuyu alarak ticari taksilerin tam tarı fiyatına hizmet vermektedir. ticari taksilerle kıyaslandığında, uberx araçların çok daha temiz olduğu bir gerçektir.

  ticari taksiler, uberx'in varlığından hiç memnun olmasalar da, yan camlarına yapıştırdıkları uber'ın siyah zeminli 'u' logosuyla ayırt edebileceğiniz uberx'lere yönelik bir şiddet olayını aklından geçiren olsa da, hayata geçirme cesareti sergileyen --hiç duymamış olmamla beraber-- muhtemelen bulunmamaktadır.

  öğretmenler, askerler veya akademisyenler başta olmak üzere pekçok branşta meslek sahiplerine denk gelebildiğiniz bu şöförler grubunda, dezavantaj olarak görülebilecek tek sınıf, hiç ama hiç ingilizce bilmeyen uberx şöförleri olarak görülebilir. ancak hiç ingilizcesi olmayan şöförler de birer hatıra olarak hafızanızda kalmaktadır. uber'in altyapısı sayesinde, zaten gideceğiniz adresi sisteme girmiş olduğunuz için zorluk çıkmıyor olmakla beraber, binde bir kere de olsa sistemin çökmesi veya herhangi bir sebeple haritanın hata vermesi yahut gideceğiniz konumun bir sebeple haritada çıkmaması, aranızdaki lisan bariyerini bir problem olarak ortaya çıkarır. (evet, federal bir resmi dili bulunmayan abd'de, ikinci yaygın dil olan ispanyolca'dan başka dil bilmeyen hispanikler olmakla beraber, bunların yanı sıra ingilizce veya ispanyolca da bilmeyen çok ciddi sayıda göçmen bulunmaktadır.) tüm bunlarla beraber uberx, abd'nin çok sayıda şehrinde müşterilere yıllardır taşımacılık hizmet sağlamaktadır.

  uber sistemi, uberx şöförlerini de yine türlü testler ve denemeler sonrasında kabul ediyor olduğu gibi çok küçük arabalarla bu hizmetin verildiğini görmek oldukça istisna bir durumdur.

  canı istediği zaman uberx şöför uygulamasını çalıştırarak istediği kadar (yarı zamanlı) taşımacılık yapan meslek sahipleri olduğu gibi (evet, abd'de ikinci bir işi olmadan geçinemeyen insan sayısı çok ciddi bir orandadır) tam zamanlı olarak uberx şöförlüğü yaparak geçimini sağlamaya çalışanlar da mevcuttur.

  son olarak şunu da eklemeliyim ki, uberx seçeneği, kulağımıza korsan taksi gibi gelmekle beraber, ilgili şehrin belediyesi yapılan her uberx taşımacılığından vergisini almakta, kesilen verginin miktarı çıkan fiyat pusulanızda görülmektedir.
  serbest piyasa kavramını tepe tepe yaşayan abd'de bu uygulamanın sonucu olarak, tren istasyonu gibi taksi kuyruklarıyla meşhur yerlerde artık taksi bekleyen uzun insan kalabalıkları görülmemektedir.
 • serbest ekonomiden ziyade sharing economy bazlidir. uberx ve veya türevlerini sürmek insanlarda psikolojik rahatsizliklara yol acmaktadir.

  bu entry kendini gelistirecektir
 • dunya uzerindeki en iyi icatlardan biridir , turkiye de uygulanmasi durumunda taksiciler avcunu yalar.
 • bunu los angeles'ta lamborghini'si ile yapan türk var.

  https://www.youtube.com/watch?v=fdw670ibh-y