şükela:  tümü | bugün
  • talimatlara uygun olarak okunduğunda şirinleri dahi görebileceğiniz pkd romanı.*

--- spoiler ---

"hazır ubik, yeni yapılmış bir kahvenin
    bütün o taptaze lezzetine sahiptir.
    şöyle diyecek kocanız, aman tanrım, sally,
    şimdiye kadar senin yaptığın kahvelerin
    biraz şey olduğunu düşünüyordum.
    ama şimdi olağanüstü!
    talimatlara uygun kullanıldığı zaman güvenlidir."

"bira istemenin en iyi yolu, sadece ubik demektir.
    seçkin şerbetotları ve özel sularla imal edilen ubik
    mükemmel lezzetini yakalamak için çok yavaş
    bir şekilde dinlendirilmiştir.
    birada bir numaralı tercihiniz ubik.
    sadece cleveland'da üretilir."

--- spoiler ---
  • bendeki altıkırkbeş 2012 sürümünün 2.baskısında 100.sayfadan 121'e ve biraz ilerde de 140'dan 121'e atlamalarla, bir eksik bir fazla bir çılgınsallıkla ubik'i gerçekten sorgulatan kurgudur. şanssızlığım benim, sidikli kontesim, ne kadar ubiksizsek, o kadar iyi.
  • pkd'yi her yerinden öpme isteği uyandıran roman. tam anlamıyla bir mindfuck tecrübesi, yine ve ısrarla gerçeği sorgulamak, pkd'nin beyin sinir yollarında bir başka sürat yarışı yapmak.

muhteşemsin abi. ne diyeyim.
  • başta çok anlamsız ve ağır gelen, zorla okunan, ilerledikçe merak duygusunu tavan yaptıran, "nooluyo lan" dedirten acayip bir roman. herhalde matrix'ten dark city'e, hatta elm sokağında kabus'a kadar "virtual reality" kavramına yer veren pek çok eserin babası.
  • 6.45 yayınlarından çıkan bir philip dick kitabıdır, kendisi efsane bir kurguya imza atıp, kitabın başından kıpırdayamamamı sağlamıştır. fakat çevirisinin daha iyi olmasını dilerdim bu yüzden orjinalini bulup bulup okumalı. tüm kitaplarında olduğu gibi burda da ortada uzun dönemdir varolan bir sistem var ve bu sistem anormal dünyanın normali haline gelmiş vaziyette. tabiki ortada bir sistem varsa bunun eleştirisi ve rakibi de her zaman için mevcuttur. burada karakterlerimiz, yine sistemi eleştirip aynı zamanda da o sisteme uyum sağlıyormuş gibi yapıp kendi sistemlerini kurma derdindedirler.
  • oldukça rahatsız edici ve sürükleyici bir kitap.

--- spoiler ---

bugün başladım ara vermeden okuyup bitirdim. okumuş olanlar nasıl bir ruh halinde olduğumu kestirebilir sanırım. kendimi yarıyaşamlı hissediyorum amk. çıldırıcam ulan o son sayfa neydi? runciter paranın üstünde joe chip profilini görmesi neydi ulan? o zaman aslında ölü olan runciter, hayatta olanlar diğerleri miydi en baştaki gibi? öyleyse joe chip ona ulaşmaya çalışıyor hadi tamam diyelim e o zaman joe'nin yaşadığı onca şey neydi? hadi diyelim ki hepsi yarıyaşamlı hepsi öldü o zaman bu dışardan müdahele etme eylemi ne alaka. bu paralarda profillerin çıkması falan? allah aşkına biri bana bi açıklama yapsın ulan kafayı yicem. yoksa yazarın olayı mı bu paradoks yaratıp öyle bırakmak mı nedir. allah rızası için biri bi şey desin bana.
    --- spoiler ---
  • artık filmi veya dizisi yapılması gereken über kitap.
  • sonunda michel gondry bu güzide eseri beyaz perdeye aktarmaya karar vermiş. bekleyelim görelim.
  • zamanının (hatta bizim zamanımızın da) çok çok ötesinde bir kitap. sinemada ve edebiyatta klasik eserleri okumaya/izlemeye kalktığınızda çoğu zaman bayatlık hissiyle karşılaşırsınız. belki eser çok büyüktür, önemlidir ama yıllar boyu o kadar çok kopyalanmıştır ki o taze orijinalliği dejenere olmuştur. güncel başarılı takipçileriyle kıyaslandığında çok basit kalmıştır ve ilginizi çekmez. misal orwell ın 1984ü, r. scott ın blade runnerı, kubrick in 2001*i gibi. bazıları da vardır, ilk çıktığında hem orjinallikleri ile yeni kapılar açarlar, hem de o kadar komplekstirler ki kendilerini kopyalanamaz yaparlar. çıkış noktalarındaki orjinal fikri en iyi şekilde işlemişler, olabilecek en uç noktalara taşımışlardır zaten. böyle eserlerle 50 yıl sonra bile karşılaşsanız ilk anki etkileyicilikleri ile size hitap ederler.
    tıpkı kurosawa nın rashomonu, lumet nin 12 angry meni, tolkien in lord of the ringsi gibi. ubik de böyle bir kitap. insan ilk okuğunda eserin 46 yaşında olduğuna inanamıyor. koy günümüzün en başarılı bilimkurgu eserlerinin yanına sırıtmaz.
  • pkd'nin şaheseri.
    --- spoiler ---

özel güçlerle işi olan bir ekip, x-men gibi bir tadı var ekibin runciter'e olan bağlılığı da profesör x'i anımsatıyor.
    yarı yaşam hali, makinelere bağlanma matrix'i akıllara getiriyor.
    sonu ise sanki inception. bana göre en mantıklı açıklama yarı yaşam içinde yarı yaşam.
    --- spoiler ---

soluksuz okunacak bir roman; ama bu talimatlara uygun bir okuma şekli değil, zararlı olabilir.

hesabın var mı? giriş yap