şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aynı anda her yerde veya birçok yerde, başı ve sonu olmadan mevcut olma durumu.
  ezeli ve ebedi.
  ayrıca, (bkz: ubik)
 • roy ayers'ın 70'lerdeki grubu. the lord of acid jazz'den bağımsız olarak ama yine onun prodüktörlüğünde tek olarak starbooty albümlerini yapmışlardır '78 yılında. ve oldukça da başarılı bir albümdür..
 • ubuntu ve debian tabanlı sistemler için live cdden kurulum uygulaması
 • bugün üç yerde karşıma çıkan kelime.

  bi mesaj çıkarmaya çalışıyorum ama...
 • pek çok web aracını çok kolay bir şekilde kullandıran mozilla labs ürünü eklenti.
  http://labs.mozilla.com/…8/08/introducing-ubiquity/
 • şimdik, mozilla labs tarafından önümüze serilmiş bir firefox eklentisi gibi bi şey bu. hadisesi şöyle enteresan, hani bu güne kadar, netin gelişim süreci bizi olabildiğince az tıklama ile amacımıza, aradıklarımıza ulaştırma hedefine yakınlaştırdı ve halen bu minvalde devam etmekte; lakin ubiquity tamamen yeni (yani, değilse belirtilsin, gençlik bilgilensin efenim) bir mantık üzerinde hareket ediyor.

  basitçe şu, ctrl+space kombinasyonu ile çeşitli komutlar girebileceğiniz siyah bir ekran açılıyor. örneğin buraya "wiki ek$i sözlük" yazdığınız zaman, wiki komutunu kullanarak ek$i sözlükwikipedia'da aratmış oluyorsunuz. program o esnada o komutun diğer kullanımlarıyla ilgili bilgiyi de sunuyor, ayrıca wiki'deki ek$i sözlük girdisinden bir kısmını da kendi üzerinde görüntülüyor. isterseniz enter'a basıp yeni bir sekmede kaynak sayfaya gidebiliyorsunuz.

  mevzu böyle, komutlar ve bu komutların türlü kullanımları basitçe. tabii bir önemli mevzu da seçili hale getirilen metin yahut web öğesi ile ilgili bazı işlemler yapabilmeniz. örneğin japonca bir sayfaya giriyorsunuz, ilginizi çeken bir resmin altında anlamadığınız bir metin var. metni hemen seçili hale getirip ctrl+space yapıyorsunuz ve açılan pencerede "translate to english" diyerek metni kaba şekliyle ingilizce'ye çeviriyorsunuz. bununla da yetinmiyorsunuz, metni ve resmi seçili hale getiriyor, ubiquity'i açıyor ve email komutu ile istediğiniz bir dostunuza anında ışınlıyorsunuz. program gmail ile uyumlu çalışıyor ve ilgili komutu girdikten sonra yeni bir sekmede mailinizi açıyor, metni ve resmi oraya yerleştiriyor, size de gönder demek kalıyor.

  programın başka komutları da var. ayrıca yeni komutlar eklenebiliyor. bana kalırsa tek sorunu alışılmışın dışında bir sistem kullanarak işlemleri mouse egemenliğinden kurtarıp klavyeye yükleme mantığı. bu da yeniliklere kapalı ortalama kullanıcıyı uzaklaştırabilir hadiseden. yine de merakla takip ediyorum kendisini, enteresan noktalara gidebilir gibi bir his yok değil içimde zira.
 • biraz alışkanlık gerektiriyor olmasına rağmen, çok iyi düşünülmüş bir arayüz.
  özellikle e-mail arabirimi ve bu arabirimin getirdiği ekstra yetenekler için bile yaygınlaşabilir diye düşünüyorum...
  ayrı pencere(sekme) açıp, adres defterinden adres seçmekle vs ikis aat uğraşmaya zerre gerek kalmıyor ve normalde 2-3 pencere ile uğraşılcak şeyi çok ufak bir arabirime indirgiyor...

  ev kullanımı dışında; ofis, ortak alanlar(kiosk), kütüphaneler ve okul bilgisayar laboratuarları için de çok yararlı hale gelebilecek kapasiteye sahip...
 • videosunda nasıl muazzam bir uygulama olduğu ve internet ve bilgisayar kullanımında nasıl değişiklikler getirdiği çok net olarak gözlemlenebilir.
  http://vimeo.com/1561578

  şaşırtıcı bir yenilik.
 • geleceği oldukça parlak bir uygulama..

  kullanıcıların kendi komutlarını yazabilmesi ve birisi tarafından üretilen yeni komutun herkes tarafından kullanılabilir olması, teorik olarak sınırsız seçenek ve özellik sunuyor öncelikle..tanıtım videosunda görüldüğü üzre örneğin, yarın akşam saat 8 de ökkeşlerde yemekteyiz tarzı bir cümle yazdığınızda otomatik olarak google takviminize bu olayı yeni bir etkinlik olarak ekliyor. şimdi biraz fantezi yapalım olasılıkları daha iyi görmek açısından..uzun zamandır opera tarayıcısında sesli komut özelliği mevcut..sanıyorum firefox için de bu tarz bi eklenti vardı. zaman içerisinde hem bu sistemin, hem de sesli komut sisteminin gelişmesiyle sadece konuşarak, daha doğrusu komut vererek skatinin bizi ışınlamasını sağlayabileceğiz kanımca..surf yapacağız, meyl atacağız, şu an ne yapıyorsak daha hızlı, daha efektif * yapabileceğiz..

  şimdi firefox gibi ayrı bir uygulamaya ihtiyac duyan bu eklenti ileride kendi başına çalışan bir sisteme dönüşebilir. diğer negatif yönü diyebileceğimiz şey ise gmail, google takvim, flickr ya da benzeri sitelerde işlem yapmak için daha önceden login olmuş olma zorunluluğu komutları kullanmadan önce..gerçi login ekranı açıyor kendisi hemen ama ileride onada bir çözüm üretilir sanıyorum..aşağıdaki videoda da buna parmak basmışlar bi bölümde..

  alışıldıktan sonra bağımlılık yapabilecek potansiyelde bir uygulama..deneyin, denettirin..

  işte o video : http://vimeo.com/3110241
 • browserdan bağımsız versiyonu için
  (bkz: launchy)