• ask.com şu örnekle tanımlamış:

“the repetitiveness, the selfsameness, and the ubiquity of modern mass culture” (theodor adorno ).
  • aynı anda her yerde veya birçok yerde, başı ve sonu olmadan mevcut olma durumu.
    ezeli ve ebedi.
    ayrıca, (bkz: ubik)
  • her yerdelik. ilk entride ezeli ve ebedilik kavramlarına bakınız verilmiş ama ben daha çok mekânsızlık, mekandan azade olma hali olarak biliyorum. fransızcası için; (bkz: ubiquité)

edit: imla.
  • kötü niyetli ellere geçtiğinde dünyayı ele geçirmek için kullanılabilecek aytım.
  • babaannenizin bile kullanabileceği kadar basit bir araç. basit kelimesi kullanım bakımından*. çok enteresan ve egzantirik özellikleri olan bir firefox eklentisi. mesela bu yazdığım yazının kaç kelimeden oluştuğunu bulmam için iki klavye hareketi yeterli (ctrl+a + ctrl+space) ctrl+a yazıyı seçmek için, ctrl+space seçtiğim kelimeleri sayması için *. inanılmaz derecede kolay *

(bkz: https://wiki.mozilla.org/…uity/commands_in_the_wild)
  • biraz alışkanlık gerektiriyor olmasına rağmen, çok iyi düşünülmüş bir arayüz.
    özellikle e-mail arabirimi ve bu arabirimin getirdiği ekstra yetenekler için bile yaygınlaşabilir diye düşünüyorum...
    ayrı pencere(sekme) açıp, adres defterinden adres seçmekle vs ikis aat uğraşmaya zerre gerek kalmıyor ve normalde 2-3 pencere ile uğraşılcak şeyi çok ufak bir arabirime indirgiyor...

ev kullanımı dışında; ofis, ortak alanlar(kiosk), kütüphaneler ve okul bilgisayar laboratuarları için de çok yararlı hale gelebilecek kapasiteye sahip...
  • videosunda nasıl muazzam bir uygulama olduğu ve internet ve bilgisayar kullanımında nasıl değişiklikler getirdiği çok net olarak gözlemlenebilir.
    http://vimeo.com/1561578

şaşırtıcı bir yenilik.
  • roy ayers'ın 70'lerdeki grubu. the lord of acid jazz'den bağımsız olarak ama yine onun prodüktörlüğünde tek olarak starbooty albümlerini yapmışlardır '78 yılında. ve oldukça da başarılı bir albümdür..
  • geleceği oldukça parlak bir uygulama..

kullanıcıların kendi komutlarını yazabilmesi ve birisi tarafından üretilen yeni komutun herkes tarafından kullanılabilir olması, teorik olarak sınırsız seçenek ve özellik sunuyor öncelikle..tanıtım videosunda görüldüğü üzre örneğin, yarın akşam saat 8 de ökkeşlerde yemekteyiz tarzı bir cümle yazdığınızda otomatik olarak google takviminize bu olayı yeni bir etkinlik olarak ekliyor. şimdi biraz fantezi yapalım olasılıkları daha iyi görmek açısından..uzun zamandır opera tarayıcısında sesli komut özelliği mevcut..sanıyorum firefox için de bu tarz bi eklenti vardı. zaman içerisinde hem bu sistemin, hem de sesli komut sisteminin gelişmesiyle sadece konuşarak, daha doğrusu komut vererek skatinin bizi ışınlamasını sağlayabileceğiz kanımca..surf yapacağız, meyl atacağız, şu an ne yapıyorsak daha hızlı, daha efektif * yapabileceğiz..

şimdi firefox gibi ayrı bir uygulamaya ihtiyac duyan bu eklenti ileride kendi başına çalışan bir sisteme dönüşebilir. diğer negatif yönü diyebileceğimiz şey ise gmail, google takvim, flickr ya da benzeri sitelerde işlem yapmak için daha önceden login olmuş olma zorunluluğu komutları kullanmadan önce..gerçi login ekranı açıyor kendisi hemen ama ileride onada bir çözüm üretilir sanıyorum..aşağıdaki videoda da buna parmak basmışlar bi bölümde..

alışıldıktan sonra bağımlılık yapabilecek potansiyelde bir uygulama..deneyin, denettirin..

işte o video : http://vimeo.com/3110241
  • bugün üç yerde karşıma çıkan kelime.

bi mesaj çıkarmaya çalışıyorum ama...
hesabın var mı? giriş yap