• internet bankacılığı gerçekten çok güvenli. o kadar ki bazen ben bile kendi hesabıma erişemiyorum veya erişebilsem bile sıcacık evimde internet şubesine girmeye üşenip karda kışta direkt banka şubesine gidiyorum. salt tembelliğimden, daha pratik geliyor.

hesabı ilk açtığımda kontratı verdiler.sonra kartı gönderdiler. karttan sonra kontrat numarasını içeren bir zarf aldım. daha sonra pin kodumu girdiğimde (ki o da apayrı bir zamanda apayrı bir zarfta geldi, sonra değiştirdim) bana input verecek bir cihaz * ve bu cihazı çalıştırmak için çipli ayrı bir kart daha gönderdiler. sonra bir şeyler daha gönderdiler ama ben sorgulamadan alır oldum hepsini, ipin ucu kaçtı.

internet şubesine girdiğimde önce kontrat numarası istiyor. elli tane kağıdın arasından (bende de bir düzen sorunu var, kabul) kontrat numarasını bulduğum takdirde bu sefer input istiyor. gönderdikleri makineye kartını takıp pin kodunu girince input veriyor cihaz. o inputu alıp bir yere yazıyorum. altında yazdığım inputa denk gelen birtakım sayılar ve harfler var.

gerisi flu. ulan komplike bir işlemi anlatıp artistlik yapayım dedim, olmadı. inputtan sonra napıyoduk lan? unuttum.

neyse, buradan çıkardığım sonuç güvenliğin bokunu çıkarmış olmaları. bakınız, şimdi kendim uğraşsam bile ulaşamam hesabıma. halbuki türkiye'de maaş hesabımın olduğu banka öyle mi? güvenlik resmi olarak dayıyorum kavunu,sen sağ ben selamet.

ha bu arada, ubs'de hesabım var diye yaygara yaptığıma bakmayın. geçenlerde türkiye'den döndüğümde hesabımda 1 -yazıyla bir- chf vardı. ama sorsan isviçre bankalarında hesabım var.
  • kendilerine yazılım geliştirdiğim dönem boyunca zürih'te çok iyi zaman geçirdim. iyi hatırlıyorum o zamanları.
  • isviçre hükümetinin abd nin hakkında bilgi istediği 52.000 civarında hesapla ilgili olarak bu bilgileri abdye vermemesi konusunda uyardığı banka. aksi halde hükümet her türlü gerekli önlemi alacakmış.
  • online bankacilik islemleri acayip guvenli banka. adamlarla hesap actiginizda size bir kitapcik veriyorlar. kitapcigin icinde bir suru numara var. her hesaba girdiginizde, kullanici adiniz, sifreniz, ve bide bu kitapciktaki 6 haneli bir numarayi giriyorsunuz. numaralari sirayla girmeniz gerekli ve girdiginiz numarayi isaretliyosunuz cunku bi daha giremessiniz. adamlar boyle yapmis.
  • isviçre bankası diye tanımlanan şey, tam olarak bu oluyor.
    hesap işletim ücreti almadıkları söyleniyor, zaten sorsanız "hesabı yok ki? nerede? hani?" diyorlar.
  • 17.000 den fazla usa vatandasina isvicre de "gizli banka hesabi acarak" vergi kacirmalarina neden oldugunu kabul edip amerika gelir idaresi ile anlasan banka.

hem 780 milyon dolar odemeyi hem de binlerce amerikali nin gizli hesap bilgilerini amerikan gelir iradesine vermeyi kabul etmistir.
  • wealth management konusunda dunyanin lider firmasi. ubs, ozellikle son yillarda avrupali kimliginden siyrilip bir dunya bankasi olmaya calisiyor. ozellikle stamford'daki trading flooru al-sat konusunda dunyanin en unlu ve buyuklerinden biri. uzun yillar sadece bankacilikla ugrasan ubs, son 10 yil icinde warburg gibi sirketleri alarak yatirim bankaciliginda da iddiali duruma gelmis.

uluslararasi kimlige burunmeye calisan isvicre bankasi, su siralar ozellikle dogu avrupa ve gelismekte olan pazarlar konusunda uzman kisileri ariyor. yeni mezun ise alim sureci sirketin internet sitesinden basliyor (http://www.ubs.com/). basvuru sirasinda online numerical test yapiyorsunuz. basarili olmanin gerekli ancak yeterli olmadigi bu test sonrasi, basvurunuzda basarili olursaniz birinci round icin londra'ya davet ediliyorsunuz. ucus ve konaklama masraflarini ubs karsiliyor. birinci asamada once bir sayisal test daha almaniz gerekiyor. bunun disinda yaklasik 45 dakika suren ikiye-bir mulakata giriyorsunuz. bu mulakatta neredeyse tamamen competency based sorular soruluyor. hatta mulakat sirasinda bir yerlere ucma! istegi duyuyorsunuz. ikinci asamada ise assessment centre var. bir tam gun alan bu kosusturmaca gercekten cok yorucu. gun boyunca yapilacak aktiviteler arasinda grup calismasi, prezentasyon, case study raporu hazirlama, portfoy calismasi ve mulakatlar var. basarili oldugunuz takdirde kisa surede size dönülüyor ve is teklifi aliyorsunuz. ucret ise diger yatirim bankalariyla ayni seviyede.

(bkz: investment banking/@ikeaman)
  • çok güzel personele sahip, hastane usulü nöbet sistemi olan isviçre bankası.
  • isviçrenin bankacılık devi union bank of switzerland'ın kısaltması. (union des banques suisse'in de aynı zamanda)
  • bugune kadar gordugum stajyer ilanlarinda, bir stajyer icin en yuksek miktari teklif eden holding. miktar 5000 $, arti ucak biletlerini de oduyorlar.
hesabın var mı? giriş yap