şükela:  tümü | bugün
  • kararlı sürümü 13 nisan'da çıkacak zesty zapus (bir tür kuzey amerika faresi) kod adlı ubuntu sürümüdür.
  • artik kod adlarinda z'ye geldigine gore bu saatten sonra rolling release'e gecsin bari de, debian tabanli adam akilli bir rolling release dagitim olsun.

bana hic sid falan diye gelmeyin, adini toy story'de oyuncaklari birbirine yamayan dallama bebeden almis dagitimdan kimseye hayir gelmez.
  • sadece 9 ay güncelleme desteği verileceği açıklanan işletim sistemi.

uzun vadeli ubuntu kullanmak isteyenler ubuntu 16.04 lts'e devam. bir de cinnamon yükleyin oh mis
  • 13 nisanı bekleyemeden yükleyi verdim. oldukça güzel olmuş.

zorin os, kde neo, manjaro, antergos, linux mint, debian jessie vb. distro maceralarından sonra dönüşüm ubuntu 17.04 oldu.
  • biraz önce kararlı sürümü ubuntu.com'a düşmüştür.

edit: ilk dikkatimi çeken özelliği, linux'un swap root bilmem ne diski partitionlara bölme alışkanlığı ortadan kalkmış, tek partition, tek bayrak, tek millet olmuş.
  • fanın hayvani çalışması sonucu beynimizin ellenmesine, etraftakilerin "nooluyor lan o bilgisayara !" demesine sebep olan sorununun nihayet çözüldüğü ubuntu sürümüdür.
  • ubuntu budgie dağıtımının resmi olarak desteklenmeye başladığı sürüm.
  • can sıkıntısından son sürümünü usb belleğe kurdum. internete bağlanmıyor. sebebi de network manager'ın son sürümünde bug olması. güvenlik nedeniyle ağa bağlanırken mac adresini randomize ediyormuş, bu da problem yaratıyormuş. yani son kullanıcı ağa bağlanmak istiyorsa terminali açıp root haklarıyla bir takım config dosyalarını düzenlemek zorunda. üstelik buna ethernet ile güncelleme de yaptım. adamlarda rahatlığa bak! bu şekilde release etmişler.
  • kurarken klavye ve disk seçenekleri göstermedi, hatta hiçbir şey sormadı kendi kendine kurdu. vmware workstation sağolsun diskimi riske atmadan sanal olarak yükledim. klavyeyi türkçeleştirmek için de terminali açıp kod yazmam gerekti.
    yıl olmuş 2017. yapmayın işte şunu...