şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • unity yerine gnome arayüzüyle geleceği açıklanan distro. canonical bundan kelli unity kullanmayacağını açıkladı.

  kod adı b harfiyle başlayacak.
 • kod adı bionic beaver olan ve 26 nisan 2018'de tamamlanmış hali (beta 4 ocaktan beri indirilebiliyor) indirilebilecek ubuntu sürümü. kernel olarak 4.15 sürümünü barındıracak olsa da 4.16 çıktığında meltdown ve spectre yamaları için iyileştirmeler getireceğinden muhtemelen backport edip yama çıkartacaklardır.

  benim gibi 16.04'ten hiç 17.10 falan kullanmadan geçecekler açısından da bir dip not düşmek isterim ki kullandıkları gnome ile unity arasında görünüş açısından ben öyle ahım şahım bir fark görmedim. (28-29 nisanda "ee bu çok kötü olmuş, yarısında 16.04'e döndüm" deme hakkımı saklı tutuyorum)

  varsayılan uygulamalar için kullanıcı anketi açıp reddit'te falan insanlara soran bu arkadaşlar belli ki az yanıt almış olacaklar ki (sadece 15.000 kişi fikir beyan etmiş, kendimi özel hissettim) bu sürümle birlikte yüklenen bilgisayarla ilgili veri toplama işlemini opt-out haline getirecekler. bu özelliği kapatmadan next-next-next dediğinizde windows 10'un topladığı veri kadar olmasa da donanımınız, yüklü programlar ve sair konularda veri toplayacaklar ve istatistik sonuçlarını internet sitelerinden herkesin erişimine açık olarak yayınlayacaklar. (toplayacaklarını söyledikleri veri içinde bulunan network connectivity verisinin istatistiklerini sabırsızlıkla bekliyorum, belli ki elektrik şebekesindeki dalgalanmadan veri transferi yapabilmeyi başarmışlar*)

  hasıl-ı kelam iki aydır kendisiyle etmediğim kavga kalmayan ve "güncellenme tamamlanamadı" diyerek açılış süresini 5 dakikaya çıkartacak derecede bozulmuş olan update'ini düzeltmemin (denemediğim) tek yolu kendisini yeniden yüklemem olan windows 10'u da yeniden yüklemek için 26 nisandan sonraki ilk hafta sonunu bekliyorum.
 • 17.10'un aksine yeniden varsayılan olarak xorg ile gelecek. zira nvidia denen kanser wayland için halen güncelleme yayınlamadı.

  (bkz: nvidia fuck you)
 • 26 nisanda yayınlanacak ubuntu sürümü.

  yükleme aşamasında minimal seçeneği ile geliyor seçerseniz libre office, player gibi ek uygulamalar olmadan yükleniyor.
  ppa ekledikten sonra update otomatik olacak.
  xorg.
  gnome. (dash unity benzeri)
  görsel bazı özelleştirmeler, yenilikler, güncel sürümler vs.
  verilerinizin gönderimi varsayılan olarak açık olarak geliyor. disk bölünlemesi, yükleme tercihleri, internet kullanımı, elektrik kullanımı, donanım bilgileri vs.

  tasarımlar, yapılanlar, açıklamalar açıkçası hedef kitlesini değiştirmek istiyor gibi geldi. bunun sonuçları ne olur bilinmez tabii, desktop kullanıcılarına ağırlık verilmeyecek de demişti zaten ama developer arkadaşlar terk ederse ilginç şeyler olabilir. sanki bir kırılma noktası olacak piyasada gibi ya da tamamen sallıyorum.
 • güya bugün çıkacaktı. yine böcük bulmuşlar.

  https://fossbytes.com/…untu-18-04-not-released-yet/

  zaten ubuntu'nun böcüğü hiç bitmez.
 • 18.04 çıkmıştır, hayırlı ve de uğurlu olsun.

  http://releases.ubuntu.com/releases/18.04/
 • her noktasında süper bir kullanıcı deneyimi sundu. linux masaüstü deneyiminde illa bir noktada hissedilen çiğlik hissini en az yaşatan sürümlerden biri.

  oldukça hızlı boot, süper bir masaüstü görüntüsü, aradığını elinin altında bulma hissi, hızlı açılıp kapanan application'lar.. pek çok olayın benim iradem olmadan sezgisel olarak otomatik halledilmesi. bu noktalar oldukça iyi.

  ilerde bir update sonrası kendiliğinden göçüp gidebilir orasını bilemem. ama bu haliyle oldukça iyi duruyor. microsoft office ve sıfır problemsiz video oynatma da olsa windows'a ihtiyaç duymazsın, silersin gider.
 • login ekranında ciddi sıkıntıları olan işletim sistemi.

  birçok kez açılırken kilitlendi, şifre girmeye bile izin vermiyor. kaç kez restart etmek zorunda kaldım ben bile bilmiyorum.

  birkaç kere de şifre girmeden masaüstünü gösterdi... tam bir skandal.

  yakın zamanda daha stabil bir linux dağıtımına geçmeyi düşünüyorum, bu sefer umudum çoktu ama hayal kırıklığı oldu.
 • evdeki bilgisayarımda 18.04. lts sürümünü kullanıyorum. güncelleme ile bu versiyona geçtim. login ekranında hiç bir şekilde problem yaşamıyorum. daha doğrusu genel olarak problem yaşamıyorum. yazılım gayet güzel çalışıyor. belki de kullandığım toshiba satellite i5 2.50 / 8 gb ram / 512 ssd ile tam uyumludur.