şükela:  tümü | bugün
 • nikelajlı, üç büyük pilin sığacağı genişlik ve uzunlukta silindirik bir gövdesi olan efsanevi el feneri. ampulün yerleştirildiği kafa kısmı atakule gibi döner ve hakiki camdan bir kapağı vardır. kafa kısmının dönmesiyle fenerin menzili ve etkili alanı ayarlanır. pilleri tutan alt kapakta ise gizli bir askı vardır. böylelikle duvardaki çiviye asılabilir fener. işbu fenerin en önemli kısmı ise anahtarıdır. 3 kademeden oluşan bu anahtarın işlevleri feneri açmak, kapamak ve lip lip lip yaptırmaktır. en aşağıdaki kademe off, üstteki kademe ise on'dur. bu feneri ölümsüz kılan kademe ise orta kademedir. anahtar bu konuma getirilip hemen anahtarın üstündeki küçük kırmızı düğmeye basılırsa fener yanar ve el o düğmeden çekilinceye kadar yanmaya devam eder. böylelikle sinyal yapılabilir bu fenerle.

  sonu, genellikle içinde pil bırakılıp uzun süre kullanılmayarak pillerin akmasıyla gerçekleşen bu fenerler pek yakında eski radyolar gibi değere binecektir.
 • aynı zamanda bir savunma aracı olarak da kullanılabilen fener tipidir bu.
 • gördüğüm zaman bana dedemin evini hatırlatan el feneridir
 • pilleri tutan alt kapağının üzerinde bir kurt kafası bulunan fenerlerdir bunlar.
 • çin malı tiger marka el fenerleridir ki askeri birliklerimizde bolcana kullanılır, cephane bitince düşmanın kafasına atılabilir.
 • neredeyse 13 yıl sonraki ilk entrysini giren yazar olduğum başlık* *. elektrikler kesilince dedemin elinden bırakmadığı fenerdi. tuvalete ya da başka bir odaya gidilmesi gerekiyorsa dededen adeta bir bebekmiş gibi teslim alınırdı. sorumluluğu çok büyüktü, düşürmeden geri getirildiğinde ailecek mutluluğumuza sebep olurdu.

  artık yerini cep telefonu flaşının aldığı el feneri.

  edit: kötü anılar hatırlattıklarımdan özür diliyorum.
 • çocukluğa dair bir anı.
  açma kapama düğmesinin orada, oraya gömülü kırmızı bir led vardı. lakin onun yandığını hiç görmedim.

  uyarılar üzerine edit: o kırmızı olan da düğmeymiş, gelen mesajlardan sonra hatırlamış oldum. feneri sürekli aç kapa yapmadan kullanmanızı sağlıyor.
 • bir diğer işlevi de ışın kılıcına dönüşmek olması muhtemel olan gereç. üç büyük pil nedir hocam ? sadece ortamı aydınlatacak. nükleer reaktör mü çalıştıracak da o kadar enerjiye ihtiyaç duyuyor ?
 • bugünkü el fenerleri gibi led değil, akkor flamanlı edison ampulü kullandığı için cayır cayır pil yiyen ve bu nedenle 3 büyük pile ihtiyaç duyan bir fenerdi. kullanım ömrü, sürekli açık tutulduğunda (eğer piller yeni ve kaliteli ise) 1 saatten çok az daha uzundur. bugünkü led fenerler gibi 8-10 saat yanmaya devam etmez.

  hala var ve hala satılıyor ilginç bir biçimde. ancak, artık her yerde bulmak mümkün değil.
 • o kadar unutulmuş ki resmini bile bulmak zor. kırmızı düğme detayını unutmuşum, görünce hatırladım.