şükela:  tümü | bugün
 • futboldan az çok anlayan herkesin hak vereceği önerme.

  bu takımlar türk futboluna ne katmış ? altyapılarından kaç tane dünya çapında futbolcu yetiştirmiş veya genç yaşta alıp parlatmışlar ?

  avrupa'da ne başarıları var ? eyvallah gs bir ara uefa kupası, süper kupa almış ama onun da devamı gelmemiş. bu üç büyük(!) takımın avrupa başarılarını toplasan toplasan bir parma kadar etmiyor. bakın milan, liverpool, bayern falan da demiyorum parma ya. elin orta sınıf italyan takımı başarı konusunda bizim üç büyükleri üst üste koyup tokatlıyor. isterseniz parma yerine sevilla, marsilya falan koyun bir şey değişmez.

  elin avrupalısının büyük takım anlayışı barcelona, juventus, ajax, porto gibi gerçekten her anlamda dünya devi takımlar. hepsinin tarihi başarılarla dolu, yetiştirdikleri dünya çapında futbolcularla milli takımlarına bir ton başarı kazandırmışlar. bizde de fenerbahçe, beşiktaş, galatasaray gibi üçünü toplasan bir ajax etmeyecek dandik takımlara büyük deniyor. kim olm bunlar, edirne'den ötede kim sikliyor bu takımları ?
 • katıldığım tespit. büyük takım olmak ffp bizi sikmez inş deyip uefa’ya rapor vermekse, sattığın kadar al yoksa seneye avrupa kupalarını unut denilmesine razı gelmekse, futbolcu maaşlarını yüksek yüksek tutup sonra da geç ödemekse sizin ben aq, hepinizin. kendisini dev aynasında gören 3 kulüp ve onların mahalle yanarken saçına bakım yaptıran başkanları. hepsi de kendi işlerini kulüp üzerinden yürüten, reklamını kulüpleri üzerinden yapan zengin iş adamları olmasına ne demeli?

  değiliz büyük kulüp falan. ffp uyarısı almışken ve ne yapmaması gerektiğini çok iyi bilirken hala kulüplerini uefa cezası ile karşı karşıya bırakan hepsinin canı cehenneme. geçen sene düşen sunderland’in yayın geliri ancak şampiyon beşiktaş’ın yayın geliri ile denk düşebiliyorsa kim diyebilir bu ligde büyük bi takım var diye?

  kandırmayalım kendimizi. mantığın aldığı büyük kulüp yok burada, gönüllerin büyüğü, şampiyonu var sadece.
 • futbolla hepimiz kendi aramızda eğlenelim, sevinelim ama büyük olmak falan bizim takımlarımıza göre değil. en azından şu an için.

  (bkz: üç büyütülmüşler)
 • üç büyük kulüp o kadar da büyük değil eyvallah haklısın da. anadolu kulüpleri de şu lig için kale önüne otobüs çekmekten başka bir iş kıvırsınlar be kardeşim. biraz futbol oynamaya çalışsınlar, o kadar da büyük olmayan bu üç takımdan korkmasınlar anasını satayım.

  artık doksan dakikalık maçın son yirmi dakikasını yerde kıvranarak geçirmesinler mesela.

  üç büyüklerin o kadar da büyük olmamasının nedeni türk futboludur. işin içine türk futbolunu sokarsan da tüm kulüpleri sokarsın.
 • avrupa liglerine göre kıyaslarsak haklı bir söylem. ama büyük denilmesinin sebebi süper ligde aldıkları kupa sayısıyla ilişkilidir.
 • sikimsonik topçuları havalanında karşılayan omuzlayan taraftar olduğu sürece hayaldir büyük olmak.
 • 7 numaralı forma giyen ronaldo'nun aslında antalyalı olmaması.
 • avrupa'da yiyecekleri tokatlarla daha iyi anlaşılacak gerçek.