şükela:  tümü | bugün
 • n cisim problemi'nin özel bir hali olsa da, fizikçilere 1800 sayfa çözüm yaptıracak, ya da deterministik kaos teorisinin temellerinin atılmasına neden olacak kadar çılgın bir problem. *

  sözgelimi güneş, dünya ve ayın hareketi (n=3), "diğer kütlelerden en az birinin kütlesinin güneşin kütlesi yanında ihmal edilebilir derecede küçük kalması", "yörüngenin çember ya da elips olması" gibi basitleştirici kabuller yapılmadan parametrik olarak ifade edilemiyor. sistemin ilk pozisyonuna gelip gelmediği (tekrarlı davranışa sahip olup olmadığı) belirlenemiyor, ya da olası çarpışmalar doğrudan kestirilemiyor.
 • astronomide üç kütlenin(celestial body) hareketini tahmin etme problemi. 3 veya daha büyük seyler için genel çözüm bulunmamaktadır. iki kutlenin buyuk diger bir tanesinin cok kucuk kabul edilmesi, lagranj ve euler durumları gibi bazı özel durumlarda çözülebilir. (bkz: poincare)
 • animasyon haklarını çinli online video paylaşım platformu bilibili almış. link

  adaptasyon haklarını elinde bulunduran ve 24 bölümlük bir televizyon dizisi planlayan film yapım şirketi yoozoo elini çabuk tutmazsa animasyon filmden önce yayınlanacak. trailer
 • çinli bir bilimkurgu yazarından (cixin liu) şaşırtıcı derecede iyi bilimkurgu serisinin ilk kitabı.

  radyo teleskoplarından sorumlu bir bilim insanının uzaya gönderdiği mesajın, dört ışık yılı uzaklıktaki alfa yıldız takımı'na ait bir gezegenden yanıt bulması ve akabinde gelişen olaylar (burası carl sagan'ın contact isimli kitabına hayli benzer). insanlıktan beklentisi kalmayan bir bilim kadınının öncülük ettiği bu mesaj trafiği, halihazırda uygarlıklarının yıkımın eşiğinde olduğu bu dünya dışı zeki canlıların ağzını sulandırmış ve istila için hazırlıklara başlamışlardır. konu böyle olunca içinde bol aksiyonun olması da kaçınılmaz oluyor.

  bir tarafta trissolarislilere (uzaylılarımıza verilen isim bu) bel bağlayan, hatta onları kutsayanlar, diğer tarafta insan neslinin devamı için uzaylı istilası başlamadan gerekli teknolojiyi tesis etmek, geliştirmek isteyen, insanlığı, dolayısıyla dünyayı korumayı arzulayanlar..

  içinde bilim desen var, kurgu zaten var, aşk var, meşk var, entrika var, aksiyon var, gerilim var; var oğlu var. bu kadar çeşitliliğin olması, kitabı sıradanlaştırmaktan ziyade güçlendirmiş. konu bilindik olsa da, kitap, konuyu işleme tarzı, metodu ve felsefi bakış açısı ile orijinal olmayı başarabilmiş.
 • (bkz: dünyanın geçmişi) üçlemesinin ilk kitabıdır. içinde çok fazla teknik bilgi var. bu teknik bilginin altında boğulduğumu düşünürken 400 sayfalık kitap 2 günde bitiverdi.

  uzun zamandır bilimkurgu adına ne okusam ya aşk ya polisiye okumuş hissine kapılıyordum. üç cisim probleminde de tarih, siyaset, felsefe, aşk var. ama merkezi bilimkurgu.

  serinin 2. ve 3. kitabını bekliyoruz ama (bkz: ithaki yayınları)na bu konuda pek güvenim yok. 3-5 seneye anca hallederler.

  düzeltme: 2. kitap çıkmış, ben gözden kaçırmışım.
 • bilim kurgu, uzay, astrofizik konularını seven için bulunmaz nimet olan kitap. seri olduğunu bilmeden başladım, devamını beklemekten helak olanları görünce ingilizce okumaya karar verdim zira ara veremeyecek kadar lezzetli, dizisi yapılacak söylentileri dönüyor umarım doğrudur.
 • okurken yer yer biraz sıksa da, bilim kurgu tarzında bir şeyler okumayı ve hayal etmeyi sevenlerin çok hoşuna gidebileceğini düşündüğüm kitap. bu arada ikinci kitabını o kadar uzun süredir bekliyorum ki, sanırım ilkindekileri unuttum.
 • hadi inşallah dizisi çıkar da üç yıldır serinin ikinci kitabını basmayan ithaki ikinci kitabı basar. popüler değilse seriyi çat diye ortada bırakıp gidiyorlar çünkü.
 • kitabını bekliyoruz, umarım annihilation gibi film kitaptan önce çıkmaz.