şükela:  tümü | bugün
 • katolik kilisesi'nin teleolojik isa'sı ile kesinlikle bağdaşmayan, kutsal metinler'deki teolojik isa'ya ve "misyonuna" dışsal/seküler/dünyevi bir bakış... özellikle "yerleşik/örgütlü" dinin temsilcisi katolik kilisesi tarafından isa'ya yüklenen "hurafelerin" ayıklanması girişimi...
  aytunç altındal, üç isa'da tarihsel ve/veya mitolojjik isa'yı değil, bir bakıma isa'nın yaşantısının diyalektiğini, tanrı-bilim eğitimi ve perspektifiyle ele alıyor. türkçe'ye eksik ve yetersiz olarak laik ya da çağdaş diye çevrilen sekülerlik (dünyevilik) anlayışının, ateizm'den, laiklik'ten, çağdaşlaşmacılık'tan farklı olan boyutlarını gösteriyor. isa, musevi olmasına rağmen bu kapalı-devre işleyen ve bir din olmaktan çok, bir "varoluş tarzı" sayılabilecek olan yapıya getirdiği seküler yeniliklerle tanımlanıyor.
  ingiltere'de, 1992 yılında ingilizce olarak yayımlandığında müslüman bir araştırmacının, islami olmayan bakış açısı ile hıristiyan teolojisi'ni içinden irdeleyen üç isa, dünyadaki çeşitli ilahiyat fakültelerinin literatürüne girdi ve yardımcı ders kitabı olarak kabul edildi.
  araştırmacı ve sorgulayıcı bir gözle okunması gereken bir ilk kitap...

  yazarı : aytunç altındal
  basım yeri / tarihi : istanbul / 2004 - eylül
  yayınevi : alfa basım yayım

  http://www.yenisayfa.com/…rd_detail.asp?prdid=59771
 • orijinal adı three faces of jesus olan kitaptır; zira aytun altındal tarafından ingilizce yazılmış, -bana göre- kötü bir türkçeyle* basılmıştır.
  ayrıca (bkz: ernest renan)
  dünyadaki çeşitli ilahiyat fakültelerinin literatürüne giren ve yardımcı ders kitabı olarak kabul edilen bu kitabın orijinal basımı maalesef aşağılık bir siyonist komplosunun neden olduğunu düşündüğüm bir şekilde $erefsiz google'da bulunamamaktadır.
  karşılaşabildiğim tek atıf rusça çeviriyle ilgili olarak bir makedon sitesindendir.
  (bkz: http://www.kultura.com.mk/en/ideas.html)
 • emsaline ne yazık ki memlekette pek sık rastlanamayan çok başarılı bir çalışmadır. aytunç altındal'ın kanımca kariyerinde ki en büyük başarılarından biridir bu çalışmayı alnının akıyla, ehil insanların da takdirini kazanarak okuyucuya ulaştırması. kitap üzerinde emek harcandığı aşikar, konusu itibariyle hayli ilginç ve oldukça özgün. kitabı okumak zor, anlamak da emek istiyor ama bitirdiğinizde konuya olan bakış açınızın geliştiğini, ve yine konuyla ilgili farkındalığınızın arttığını da söylemek lazım. bu kitabın konusuna ilgi duyanların, ayrıca yazarın yoksul tanrı tyanalı apollonius kitabınıda okumaları, konuyu anlamada kolaylık sağlayacaktır.
 • rahmetli keşke kitabın çevirisini de kendisi üstlenseydi. sibel özbudun çevirisi korkunç!
 • aytunç altındal kitabı.

  yazar, kitapta tarihsel ve/veya mitolojik isa'yı değil, bir bakıma isa'nın yaşantısının diyalektiğini, tanrı, bilim eğitimi ve perspektifiyle ele almış. türkçe'ye eksik ve yetersiz olarak laik ya da çağdaş diye çevrilen sekülerlik (dünyevilik) anlayışının "ateism"den, "laiklik"ten, "çağdaşlaşmacılık"tan farklı olan boyutlarını göstermiş. isa, musevi olmasına rağmen bu kapalı-devre işleyen ve bir din olmaktan çok bir varoluş tarzı sayılabilecek olan yapıya getirdiği seküler yeniliklerle tanımlamış.

hesabın var mı? giriş yap