şükela:  tümü | bugün
  • hakkında özellikle böyle bir zamanda nasıl olur da ekşide herhangi bi entry olmaz merak ettiğim idris baluken kitabıdır.
    google aramalarda görünen bir entry var ama tıklayınca #77867597 numaralı bir entry yok. hiç olmadı ki... mesajı alıyoruz.
  • geçenlerde aldığım hdp'nin tutuklu 26. dönem milletvekili idris baluken'in romanı.

kitabın varlığından da tesadüf eseri haberim oldu. adını anmak istemediğim rezil bir dekan bir kitapçının raflarındaki kitapların fotoğrafını paylaşıp "milli ve yerli kültür röröörerer" diye bir şeyler gevelemiş. rafta demirtaş'ın seher'i, eren erdem'in diktatör devirme sanatı, ihraç akademisyenlerin khk öyküleri ve idris baluken'in üç kırık dal'ı yer alıyordu. bu vesileyle adını duymuş oldum ve geçenlerde sipariş verdim. belli ki sosyal medyada vs. reklamı hiç yapıl(a)mamış. neredeyse kimsenin haberi bile yok kitabın varlığından. henüz okuma fırsatım olmadı ama beklentim ortalama üstü nedense.

okuma sonrası editi: spoiler içerir!!

--- spoiler ---

sevgili idris baluken, gerçekten de sımsıcak, samimi bir kitap yazmış. kurgusu biraz zayıf olsa da bazı bölümlerde kullandığı sanatsal dili çok kuvvetli bir kitap olmuş. gülçiçek'i öyle bir betimlemesi var ki okurken aşık eder insanı. ayrıca gülçiçek ve deniz'in, küçükyalı'da butik oteldeki sevişmelerini öyle bir tasvir etmiş, öyle imgeler kullanmış ki anlatacak kelime bulamıyorum. kitabın konusuna ve kurgusuna gelirsek, genel olarak okuyucuya sık sık mesaj verme amacı taşınmış, olaylar çok hızlı ve çabuk sonuca bağlanmış. yaklaşık 300 sayfalık kitaba 5-6 yıllık süreç sığdırılmış. ancak dediğim gibi anlatımı harika, verdiği mesajlar da gayet yerinde. sadece mesaj ve öğreticilikten uzak, gerçeği olduğu gibi yorum katmadan anlatan realist ve natüralist kitaplardan daha çok etkilendiğim için bu eksi puan oldu benim için(gerçi siyasi bir operasyonla tutuklanıp, hapis cezasına çarptırılan bir milletvekilinin mesaj veren kitap yazması kadar da normal bir şey yok.) bir de bunların dışında kitabı okuduktan sonra insanın içinde diyarbakır surlarına çıkıp dicle'ye karşı sigara yakma isteği ortaya çıkıyor fena halde. (sigara içmesem bile) eline, emeğine, yüreğine sağlık. ikinci kitabını da yazacağını umuyor, merakla bekliyoruz; özgürlüğüne kavuşman dileğiyle.
    --- spoiler ---