• yaylasından inmişler
    üç kız bir ana inmişler aman
    ağlarlar yana yana

acınır hallarına
    üç kız bir ana çıkmışlar dama
    ağlarlar yana yana

sokuldum yanlarına
    üç kız bir ana demezler bana
    ağlarlar yana yana

...sözleri yukardaki gibi olan, ezginin günlüğü 'nün yorumuyla harika bir forma ulaşmış güzel türkümüz...
  • ayrıca hakan yılmaz'ın vokaldeki yorumu da dikkate değerdir (yine ezginin günlüğü eşlik etmektedir, ama bu çalışma hakan yılmaz'ın doğu türküleri adlı eserinde yer almaktadır).
  • karalari geymis üc kizin ve analarinin konu edildigi türkünün çıkakı dogu anadoludur. gasavetli bir hikayesi olmasina ragmen, dengesiyle insana umut veren anonim calisma.
  • sözleri çok dikkatimi çeken türkü.
  • ruhi su da söylemiştir bu türküyü. o guzel bağlamalı girişten sonra "yaylasından inmişler" diye öyle bir başlar ki üstat... her kelime değil her harf nağmeli.
  • ersen ve dadaşlar'ın 1975 tarihli 45liğinde ve iki yıl sonra da dünden bugüne uzunçalarında icra ettikleri türkü. hikaye gizemlerle doludur. anne ve kızları neden ağlarlar, ne olmuştur merak ettirir çok. bir de dinlerken, onları teskin edesiniz gelir.
  • arif sağ'ın da direniş albümünde bağlama resitaliyle başladığı ve çok güzel yorumladığı türküdür.
  • hakan yilmaz in dogu türküleri albumunde yer alir bu parcanın en guzel yorumlarından biri. rahmi saltuk da söyler ama daha yerel söyler. orkestrasyona çok uygun bir türküdür. al caz yap yani o derece.
  • sözlerinin hikayesini sarıkamış kaymakamına sorduğum türkü. olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadım maalesef...
  • babalarinin yaylada kan davasindan vurulup olmesiyle perisan olan anne ve kizlarini anlatir.
hesabın var mı? giriş yap