şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: damıtma)
  • sonucu belli olan aktivitedir. (bkz: paganizm)
  • mantık süzgecinden geçirilirse sayfaları boş olacak kitaptır.
  • hristiyanların kutsal kitabı eski ahit başlığı altında tevrat'ı da içeriyor aslında. incil ve tevrat hristiyanların kutsal kitabının farklı bölümleri. ama zannediyorum yahudi tevrat'ıyla hristiyan tevrat'ı arasında bazı farklar var.
  • sonucunda grimm masalları*'ndan hallice olmayacaktır.
  • başlığın sahibi arkadaş eğer bu bahsettiği üç (aslında üç değil) kutsal kitabı müthiş önerisini bizlere sunmadan önce okuma zahmetine girişmiş olsaydı birkaç cümlede kendisiyle bunca çelişen argüman sunmamış olurdu.

akıl ve mantığı ön planda tutmak nedir? iman ile mantık ne alakadır? "iman, ümit edilenlere güvenmek, görünmeyen şeylerin varlığından emin olmaktır." der incil'in ibraniler mektubunda. tanrı inancı mantıksız ya da saçma değildir ama mantıkla, biyolojiyle, atom sayısını sure sayısına bölüp karekök alarak tanrı'nın varlığını kanıtlamaya çalışmak akılsızcadır, saçmadır.

madem yeri geldi belirteyim; tevrat'ta konuşan bir eşek vardır. mantıklı mı, değil! iman ediyor muyum, bütün kalbimle!

en komiği de sondaki bu üç dinin birbirine gizliden düşman olduğundan bahsedilen bölüm. incil'in tek bir yerinde bile düşmanlık ibaresi bulamazsınız. sahte peygamberler çıkacak sakın onları takip etmeyin denmiştir. bu yüzden de şahsen ben sahte bir peygamber olduğunu düşündüğüm muhammed'i takip etmiyorum. ama kalkıp "bu sahte peygamberi ve taraftarlarını bulduğunuz yerde öldürün" yazmaz incil'de. ama islam bizzat yahudi ve hristiyanları hedef göstermektedir.

saygılar gençler, eğleniyor muyuz?
  • (bkz: bahailik)