• begendigim ama sevemedigim bir film.
    herkeste farkli etkileri oluyor tabi dogal olarak, bana yavas geliyor baskasina hizli,
    bir sonraki sahneyi- olayi tahmin edebildiginiz halde heyecanla beklemeniz guzellestirken,
    beklerken beklemeniz sıkıyor falan.
    güzel-başarılı bir film, sevemedim.
  • daha once hic nbc filmi izlememis, haliyle adamın tarzından bihaber olan ve sırf ödül aldığı için bu filme gelen tiplerin
    tepkileri baya bi eglenceliydi.
    ben dun beyoglu sinemasinda, film arasında orta yaslı bi cift arasında soyle bi diyaloga sahit oldum :

adam : ne var ki simdi bunda ! bu filme ödül verenin aklına şaşarım. tren geliyo, tren gidiyo baska da bisi yok.
    kadın : niye öyle diyorsun ya.
    adam : ne diyim ki ? müzik bile yok ya. yıldız tilbe de olmasa ölücez sessizlikten.
    kadın : yapma arif ikinci yarıyı bekleyelim, daha once bi suru filmde oldu ilk yarı cok kotuydu ikinci yarı cok guzel olabilir.acele etme
    adam : bence bi bok olmaz yine tren gelir gider. bi de bu adam papyon takıp festivale gitmis. ne alakası varsa.
    kadın : arif abartma ya.
    adam : abartmıyorum. uykum geldi. ne o ya yesil yesil her yer.
    kadın : cık git o zaman. ben izleyecem ikinci yarıyı
    adam : neyse. bi sey sorabilir miiyim ?
    kadın : hayır soramazsın. sus.

film sonrası

--- spoiler ---
    adam : ben sinemadan bisi anlamadıgımı farkettim. ne oldu simdi adam öldü mü ? ölmedi mi ?
    kadın : bi sus allahını seversen.
    --- spoiler ---

(bkz: belki de susmak gercegi anlatmanın tek yoluydu)
  • hakkındaki en kıymetli yorum metin erksan'ın "benim filmlerim bunun yanında hava civa" sözleriyle yapılmış olmalı..
  • kanaatimce türk halkı için yapılmamış bir filmdir.

türk sanatçılarının vatan sınırlarını aşmaları sayesinde türk seyircisine hitap etme kaygısı ortadan kalkmış böylece eserler türkiye'ye hitap etmektense ithaf edilir olmuştur.

bir başka örnek için:

(bkz: masumiyet müzesi)
  • hakkında yapılan "halkımız anlamadı tabi bu başyapıtı.. sinemaseverlikte son level'a gelenlerin anlayabileceği bir film.." tarzındaki yorumlar insanı sinir ediyor.

sanki sinema tek bir çeşitmiş, bu filmden keyif almayan insan sinemayı anlamak için henüz toymuş, insan bu yolda ilerledikçe nbc ve filmlerinden keyif almaya başlarmış, bu tarz sinema kendisine hitap etmiyorsa daha on fırın ekmek yemesi lazımmış gibi .. lütfen sinemanın bir türünü, herkes için bu sanat dalının ulaşabileceği son nokta olduğunu savunma gafletinde bulunmayalım.

mesela bence minimal sinema berbat bir şey. yunan futbolu gibi. sinemanın içine atılmış bir virüs. gösterişli görsellik severim ama derin kurgulu senaryo da ararım. ne bileyim bir woody allen tarzı zeka ararım senaryoda, hayat görüşü ararım, masal tadı ararım veya, en azından güzel bir hikaye ararım. 3-4 güzel fotoğraf karesi içeriyor diye boktan bir senaryoya şapka çıkarmam.

ama "nuri bilge ceylan gibi bir adam varken" bu ülkede "evet işte film yaptık" diye ortaya çıkan insanlara şapka çıkarırım. reha erdem atmasın mesela kendini bir yerden. atmasın ki çirkin minimal filmler izledikten sonra korkuyorum anne'yi izleyip kendimize gelebilelim.

yok hala nasıl birileri film çekiyormuş, yok sinema dediğin buymuş, yok gerisi kendini bir yerlerden atsınmış.. (bkz: delirttiniz ulan beni)
  • son derece güzel olmuş film bana kalırsa.anlamak için de çok kasmaya gerek yok yani en azından nuri bilge ceylan ın diger filmlerinden daha anlaşılır bir film olmuş.özellikle renkler ve çekimlerin yapıldığı mekanlar çok ama çok güzel tercihler.sonlara doğru biraz sıksa da gayet de akıcı film.

bi tek yavuz bingöl e ısınamadım ben.filmin tek vasat yanı* sanırım o
  • nuri bilge ceylan bu yalnız ve güzel ülkeyi tutkuyla sevdiğini söylemeseydi de, biz bu filmi izleyince öyle olduğunu anlardık. bana bunu gösteren filmdir. böylesine tutkuyla sevmese insan ülkesini, insanını; mümkün değil çekemez böylesine içten, içselleştirilmiş bir film. o da değil de, bu nasıl saf bi sevgidir ki hiçbir şey almamasına, hiçbir şey beklememesine rağmen böylesine bir vefa borcu hissediyor ülkesine. gurur duyulası. yılmaz güney' de görse gurur duyardı.
  • dialogları ile sürükleyen film.
    lan 2 film izleyen sanat eleştirmeni oluyo demeyin, ben zaman geçirmek için giderim sinemaya başka da iddiam yoktur ama gerçekten konuşmalar ve dialoglar bir farklı ve çok güzel. çok gerçekçi.
hesabın var mı? giriş yap