şükela:  tümü | bugün
  • yakın zamanda vefat eden annemin anneannesi ve dedesiyle; benim anneanne, babaanne ve dedelerin yaptığıdır.

vefat edenler yüz yaşını geçtiler ve torunlarının torunlarını gördüler. öyle hastalıktan falan da değil, bildiğin artık yaşlılıktan öldüler. ne şeker, ne tansiyon, ne kolesterol. çoğunlukla kadınlar osteoporoz problemi yaşarken, benim büyük nene genç kızlara taş çıkartacak hiç eğilmemiş ve incecik bedeniyle, ölmeden 3 yıl öncesine kadar koca koca kayısı kasalarını taşırdı.

elbette burada yaşadıkları çevrenin temiz havası ve suyu etkili olduğu gibi, nasıl beslendikleri de önemli. benim hepsinin beslenmesinde dikkatimi çeken ortak şey ise hepsinin mutlaka üç öğün yoğurt tüketmesiydi. sabah kahvaltısında peynir, zeytin falan olsa da yoğurtsuz bir kahvaltı hiç görmedim ben. yemeklerin yanında zaten hep yoğurt olduğu gibi, bunun dışında öğün yerine bile bir tabak yoğurt çıkarıp ekmekle yediklerine çok kez şahit oldum. dedem çok yağlı olduğunu ya da sağlıksız olduğunu düşündüğü bir yemek olunca, sadece ayranın içine ekmek doğrayıp kaşık kaşık yerdi.

bari temiz su içemiyoruz ve temiz hava soluyamıyoruz, en azından beslenmemize dikkat etsek iyi olur sanki. yüz yaşını zaten göremem ama yetmişe ben tavım zaten.