şükela:  tümü | bugün
 • miguel de unamuno'nun bir kitabı. tanıtımı şöyle:

  laín entralgo'nun "ispanyol bilincinin ve kişiliğinin uyanışı" biçiminde nitelediği "98 kuşağı" yazarlarından miguel de unamuno (1864-1936) madrid complutense üniversitesi'nde felsefe doktorasını tamamladıktan sonra atandığı salamanca üniversitesi'nde ders verirken bir yandan da deneme ve makalelerini yayımlamaya başladı. yönetim karşıtı yazıları yüzünden işine son verildi ve fuerteventura adası'na sürüldü. ancak 1931'de cumhuriyet'in kuruluşuyla aynı üniversiteye rektör olarak atandı.

  unamuno'ya göre makineleşme insanı kişiliksizleştirmiştir, teknolojinin girmediği bir evren arar; uygarlığa karşıdır. iç konuşmaları james joyce'dan daha önce kullanmıştır.
  kimi zaman da kişiler, yazar ve okuyucu karşılıklı konuşur ve tartışırlar. unamuno roman bilimselliği ile alay eder, yazınsal yapıtların yazarın belli başlı önsezilerini açıklamak için birer araç olduklarını ileri sürer. kimi yapıtlarında ölümsüzlük özlemi ağır basar, kimi zaman tanrı'ya başkaldırır, kimi zaman da yazgıya boyun eğer. tüm eserlerinde zengin ve özenli bir dil kullanır; kaba, çirkin sözcükleri ancak deli dolu kişilerine söyleterek kusursuz bir denge tutturmuştur.
 • hafif bir dili var miguel de unamuno'nun rahatlıkla okunabiliyor kısa da bir kitap olduğunu belirteyim bunun yanı sıra öyküler de birbiriyle tutarlı olarak bir tema üzerine yoğunlaşmış: ele geçirilmiş bir adamın yönetimi.

  1. önsöz
  daha çok nivola tanımını anlatmaya çalışmış yazar.

  2. iki anne
  çocuğu olmayan raquel, don juan'ı gazlayarak onu başkasından onun için bir çocuk sahibi olmaya zorlar olaylar gelişir.

  3. lumbrìa markisi
  marki'si fakir iç güveyinin edindiği bir paşazade olarak düşünebilirsiniz. (bkz: gerçek tosun paşa benim)
  bu öyküde başka ayrıntı verirsem tadı kaçabilir.

  4. tam bir erkek
  bu hikaye sanırım kitabın en beğendiğim ve en ayrıntılı bölümüydü. batmakta olan bir adamın tek sermayesi olan dünyalar güzeli kızını namı diğer ispanyolca başlık parasıyla birine vermesiyle başlayan hikaye sonrasında gelişen olaylar.

  velhasıl aslında bu kitabın genel havasında yapışık duran "zavallı" sıfatı beni irite etti. okuduğum bu kitap unamuno hakkında pek fazla bir yargı oluşturmadı diyebilirim. sadece biraz zaman geçtikten sonra bir kez daha ama bu kez daha bilindik olan kitaplarıyla şans vermek istiyorum yazara.