şükela:  tümü | bugün
  • olması gereken bir haktır.

zaten uçağa karşı soğukluğumu yeneli çok olmamışken olan şu son malum kaza yine sorgulamalara yol açtı bünyede.
    düşünsenize uçak havalandığında bütün hayatınız uçak piste yönelip de konuşana kadar kim olduğunu bilmediğiniz birinin elinde. o kişiye güvenmekten başka şansınız yok.
    son kaza sonucunda aydınlandığım bazı şeyler var. en önemlisi ben pilotların genellikle asker kökenli veya teknik üniversite mezunlarından olduğunu zannederdim hep. o biraz içimi rahatlatırdı. şimdi öğreniyorum ki özel üniversite önlisans mezunu pilot dahi varmış.
    ulan hem özel üniversite hem önlisans. demek ki bu kişi her kimse özel üniversitede ön lisans kazanmaktan fazlasını sağlayacak şekilde hiç çalışmamış okul yıllarında. sorumluluk biilinci hiç gelişmemiş. aile parasıyla okuyup aile parasıyla pilot lisansı almış. hep ezbere gitmiş. fakir bir ailede doğsa en fazla sanayide motor ustası olacakken ki o da yetenek ister, bu gelmiş pilot olmuş bir şekilde. aldında yüzlerce milyon dolarlık uçaklar, emanetinde yüzlerce can. o koltuğa oturana kadar hayatında bir sorumluluk almamış. ezberi iyiymiş kitapları iyi ezberlemiş. similatör almış eve, onu senelerce oynamış ezberlemiş sınavları geçmiş. yaptığı o.
    halbuki kabiliyet kaos anlarında belli olur. kaoslardan sayısalcılar ömrü boıyunca disiplinli yaşayıp çalışmışlar sağ çıkar. ön lisans veya özel üniversite işletme mezunu bir pilota güvenemem. bu sebeple uçuştan önce pilotu bilmek ve imkanım varsa seçmek en doğal hakkımdır!
  • yazarı haklı buluyorum.

bugün kıymetli bir hocamız hocamız bilirkişi olarak görev yaptığı davalarla ilgili birkaç şeyden bahsediyordu. son pegasus uçuşunda rüzgarın önemini gözardı eden pilotun hatasına da geldi konu. kısaca bahsetmek gerekirse stall hızının (ağırlığın kanatların taşıma kuvvetine eşit olduğu durumdaki hız) %30 fazlasıyla iniş yapması üretici frima tarafından tavsiye edilmiş. piste iniş esnasında rüzgar uçağın arkasında estiği için, uçağın havaya göre olan hızı düşmüştür (bu taşıma kuvvetini azaltır). bu sebeple pilotlar uçağın yere göre olan hızını artırmak durumunda kalmış. yere göre daha hızlı inen uçak kaygan zeminin de etkisiyle pist boyunca duramamıştır. hocamız tolerasyonun 10-15 knot arasında hesaplandığını ancak bunun bir pilotaj hatası olduğunu açıkça belirtti. bu tür durumlar için elbette insanlar kendisini güvende hissetmeli ancak şu da çok önemli uçuş güvenliği açısından kimlikleri afişe edilmemelidir. eğitim aldıkları kurumlar, uçuş saatleri gibi bilgiler kimliği gizli tutularak paylaşılabilir. tabii bu tercih edilmeyecektir maalesef...

entey'nin anlaşılabilirliği için birkaç ek bilgilendirme:
    kanatların kaldırma kuvvetleri cl 1/2 d a v^2 ile hesaplanır. uçağın hücum açısı gibi etkiler cl parametresini etkiler ancak bunlar inişlerde pek oynaklık göstermez. pegasus uçağının kazasındaki faktör uçağın havaya göre hızı olan v ile alakalıdır. iniş esnasında ağırlığın lift force'a eşit olduğu durumdaki hızın 1.3 katı makbuldür, pilotlar bu sayıyı yakalamaya çalışır. iniş esnasında pilot bu sayıyı yakalamak için 30 knot'lık rüzgarı tolere edebilmek adına yere göre 30 knot daha hızlı bir şekilde inişe geçmiştir. böyle bir durumda uçağın daha uygun bir havalimanına(çorlu ya da istanbul) iniş için pisti pas geçmesi gerekirdi.

ekleme:
    bunu neden anlattım, aldığın hizmetin kim tarafından verildiğini bilmenin hak olduğunu düşünüyorum. daha gündelik konularda bu hak zaten var( doktor seçme hakkı gibi) ama göz önünde bulunmayan konularda gündemde değil.
  • lan daha ekstra para vermeden gotunu koyacagin koltugunu secemiyorsun, gitmis bir de pilotu seceyim diyorsun.

(bkz: afferin çok doğru düşünmüşsün)
  • bu hak verildiğinde neye göre seçeceksin? tipine mi? diksiyonuna mı? boyuna kilosuna mı? neyi seçeceksin? istatistiklerine mi bakacaksın? hmm bu pilotun ortalama irtifası 32.000 feet, ortalama hızı 240 knot. ielts’ten 7,5 almış.

yoksa über gibi pilot mu puanlayacağız? “ay bu pilot 3,4 puan almış, bununla uçmam”
  • doktorlar bile diplomasını asıyor duvara. pilotun özgeçmişini internete koymak zor olmasa gerek. tabiki pegasusta bunu görmek parayla olur:) başlığı açan arkadaş haklı bence.
  • 1 saatlik zevk için bile hayat kadınları içinde tırım tırım aranan insanları mazur , lakin bir çok kişinin hayati sorumluluğunu alacak olan kişi için yapmak istediği seçimi gereksiz görenlerin eleştiride bulunduğu başlıktır.
  • haklı bir taleptir.