şükela:  tümü | bugün
 • temelde tip sertifikalarına ve lisansa bağlı olan,her uçak üzerine farklı sertifakalar alınan, 3 yıl uçak üzerinde çalışarak ikinci sınıf lisans,ikinci sınıf lisanla da 5 yıl çalışarak birinci sınıf lisans alınmasıyla ulaşılabilecek teknik kademe.ayrıca hava yollarında çalışma imkanı da var
  (bkz: ucak muhendisligi)
 • jaa tarafından a, b1, b2 ve c tip lisanslar olarak düzenlenmiştir.
  a : uçak bakım teknisyeni
  b1 : mekanik yetkili teknisyeni
  b2 : avionik yetkili teknisyeni
  c : uçak bakım mühendisi
 • uçak arıza çıkardığında dört gözle beklenen kişidir. bir önceki uçuşta yolcu life vest patlatmıştır koş, kapı kapanmaz koş, uçağa kuş çarpar koş, arıza vardır koş, lastik kabaktır koş, yakıt alınacaktır koş...
 • bu meslek dalında ekmek kazanacak hale gelinceye kadar aşama üstüne aşama geçilmesi gerekmektedir.

  linkini vereceğim videoda, şu anki yönetmelikler ve talimatlar kapsamında nasıl lisans alınacağı, lisansa nasıl tip işletileceği açıklanmış. gereklilikleri sıralamak 22 dakika sürüyor, yerine getirmek kaç yıl sürüyor sen düşün. http://www.youtube.com/watch?v=lx8dd0wfd7m

  tüm bu aşamalardan geçip bir 145 kuruluşunda certifying staff olmayı başaranlar ise ciddi sorumluluk altına girmiş bulunur. bir kırım halinde ilk sıkıştırılacak olanlar o uçağa son bakımı yapıp imzayı atmış olan kişiler olacaktır.

  tüm bunlar yetmezmiş gibi, işverenler ve bünyesinde çalıştıkları şirketler tarafından zorlanırlar. daha çok çalışmaya, daha hızlı çalışmaya, bakımdaki uçağı o gün bakımdan çıkarmaya, yapmaya yetkileri olmayan işleri kayıt dışı şekilde yapmaya zorlanırlar.

  yani attıkları imza onlar için zor kazanılmış bir hak olmasına, mesleki itibarları gereği son derece mühim olmasına rağmen çalıştıkları iş yerinin zorlamaları sebebiyle kendi anlayışlarına ters şekilde davranmak zorunda bırakılabilirler.

  benim tavsiyem her koşulda zorbalığın karşısında dik durmaları olacaktır. psikolojik taciz altında çalıştırılmakta olanlar da shgm'ye gönüllü raporlama yapabileceğini, ya da genel müdürlüğe şöyle bir ziyarette bulunabileceklerini bilmelidir en azından.

  bireyler taviz vermeyi bıraktığı zaman bu mesleğin taviz verilemez bir meslek olduğunu gerekli kişiler eninde sonunda algılayacaktır.

  ama maaşı -ülke şartlarında- iyi, ne diyim.
 • ülkede neredeyse tekel olan (hadi sabancı bir ufak gelmeye başladı) thy nin devlet ile taşeronlaştırıp oto sanayi ayağına düşürmeye çalıştığı ve shgm gibi hatır-torpille yönetilen kurumların lisans konusunda milleti canından bezdirip, easa üzerinden ticaret yapmaya çalışan çakalların kucağına düşürdüğü cefakar meslek.

  zaten sürekli uçak alan şirketlere yetecek sayıda teknisyen yok, olan-kendini yetiştirmiş teknisyenler de tıpkı değer görmeyen bilim adamları gibi yurtdışına kaçmaya başladı. 1 filipinler, 1 finlandiya, 3 katar; bunlar işyerimden geçen hafta kaçan usta teknisyenler. devam et hamdi topçu, devam et bilal ekşi, durmak yok yola devam tayyip erdoğan.