• kthy'de sık sık tekrarlanan olay, pliot iniş yaptiginda insanlar alkışlıyo
  • göt korkusunun başarıyla bertaraf edilmesinin sonucunda kendine hakim olamayan, uçak fobisine sahip insanların eylemi.
  • otobus şoförlerini, kaptanları, makinistleri rencide edecek hareket. (bkz: benim neyim eksik)
  • çocuk eglencesi.
  • yurdum insanına has bir denyoluk olarak kabul ederdim ben bunu, ta ki flight simulator kullanmaya başlayana kadar. simdi goruyorum ki bir 747 yi indirmek gerçekten de alkışı hakeden bir atraksiyonmuş, velakin, şimde de düşünüyorum, ulan bu kadar türk nerden biliyor uçak indirmeyi de alkışlıyor? hepsi mi simulatörcü lan bunların?
  • ...rahat bir uçak yolculuğunun ardından pilot istanbul’a indi. inişin ardından yine bir alkış koptu. bu alkışlara da bir türlü alışamadım; pilotların takdir edilmesine karşı olduğumdan değil ama adamlar bir gün şarkıcılar gibi bir motivasyona girip yolcuların bis yaptığını düşünecek ve o an havalanıp tekrar inecek, tüm endişem bu...
  • normalde salakça bulduğum bir eylem olmasına rağmen sözkonusu uçak antep havaalanına iniyorsa benim de delicesine alkışlayasım yanımda oturan kader arkadaşımı iki yanağından şapur şupur öpesim hosteslerle koridorda timsah yürüyüşü yapasım gelir.zira bu havaalanın öyle denyoca düzenlenmiş bir pisti vardır ki her iniş bir olaydır bir heyecan kasırgasıdır.tekerlekleri yere değdiği anda uçak dağılacakmış gibi titremeye başlar yukardan bagajlar koridora düşer hosteslerin servis yaptığı yerden devrilen çatal kaşıkların gürültüsü gelir koltuğunuza iyice yapışıp dua etmeye başlarsınız.sonra keskin bir frenle uçak durur siz de 45 derece kadar öne kaykılıp tekrar sırtınızı koltuğa vurararak bu inişe fizik kuralları el verdiğince eşlik edersiniz eylemsizlik prensibini tüm vücudunuzda hissedersiniz.ardında delice alkışlar şükür yarabbi gene sağ salim indik sesleri pilota tebrikler piste küfürler ve perde iner ışıklar söner...
  • uçağınız tekerlekleri piste değdiğinde pilotu alkışlamak sadece türkiye'de görülen bir eylemdir. bunu pilot çok iyi indiği için yolcuların teşekkürü olarak algılayabileceğimiz gibi uçuş iyi ki sone erdi şeklinde de algılayabiliriz. konuştuğum bütün pilotlar, bunu bir teşekkür olarak, iyi niyetli algıladıklarını söylüyorlar*
  • daha cok "iyi ki geldik, allaam costum da costum, topragi opecegim geldi" olarak algiladigim, pilota yonelik olarak yapilmadigini dusundugum eylem. en son turkiye'ye olan yolculugumda ucak tekerlerini yere degdirir degdirmez geyik olsun diye baslattigimi (evet evet o bendim) ve sonra herkesden cok nasil alkisladigimi unutamam.
  • genelde okyanus aşırı uçuşların sonunda başarılı inişlerde yapılan, kısa mesafe uçuşlarında ve başarısız inişlerde rastlamadığım olay. bu aktiviteyi sadece türklere mal etmek oldukça yanlıştır, zira almanya-abd, isviçre-abd, hollanda-abd uçuşlarında yabancıların yaptıklarına şahit olduğum olay. ama okyanus aşırı olmayan/nispeten kısa mesafeli uçuşlarda (chicago-st louis , ist.-frankfurt) bu tip bir harekete nadiren rastlanır.
hesabın var mı? giriş yap