şükela:  tümü | bugün soru sor
  • işim gereği sık sık uçuş yaparım, kendi kurallarım gereği uçaktaki koltuğuma oturur oturmaz telefonumu kapatırım. yani 15 dk önce telefonunuzu kapatırsanız ölmezsiniz arkadaşlar.

dün gene bir uçuştan geldim, uçak kalkış pistine geldi o sırada cep telefonlarınız uçak modunda bile değil tüm elektronik eşyaların direk kapatılması lazım. ancak bizim beyimizin telefonu çaldı ve rahat rahat konuşuyor. ilk defa bir hostesin birine bağırdığını gördüm ve haklıydı hepimizin canı bir embesile bağlı. ne olacak yea dedi bide, evet ne olacakki ölürüz sadece.

ne olacak ya diyenler sakın demesin ayrıca bugüne kadar kaç tane uçak cep telefonundan düşmüşte demesinler.

telefonunu ısrarla kapatmayanlar bu embesilce davranışın nedenini açıklayabilir mi? yoksa sadece embesil olmalarından mı kaynaklı.

edit1 : genelde sağduyulu arkadaşlar yazmışlar sağolsunlar. ama herhangi bir duyusu olmayan yaratıklarda yazmış demiş ki; hiç uçak düşmemiş şimdiye kadar cep telefonu yüzünden, havada bile değil kalkış pistindeymiş. kaç uçak düşmesi yeterli sizce? kaç ölüm sonra telefonlarınızı kapatırsınız? yeterli sayı kaç?

edit2 : sinyal sistemlerinde, bilgisayar sistemlerinde ve dijital güvenlik kodlarında 100% güvenlikli diye bir kavram yoktur. bunlar önleyici tedbir anlamındadır. bugüne kadar olmamasi ihtimali düşürür ama ilerde olmayacağı garantisini vermez. tüm anonslarda uçak moduna alıp kapatın diye uyarıyor nesini anlamıyorsunuz? yada ben kimlere laf anlatmaya çalışyorum.

edit3 : basit bir video oynatıcının bile uçağın uçuş sistemlerini etkilediği bilgisini aldım. yani biliyorum embesiller telefonlarını daha yüksek sesle açık tutacaklar inadına ama en azından mantıklı insanlar bir telefondan birşey olmaz demesin diye yazıyorum. ömrünüzde ilk kez bir can kaybı yaşamadan birşeyler yapın 300 kişinin ölmesini beklemeyin.
  • telefon kapatmama hareketini haklı çıkaracak herhangi bir açıklama olamaz bunda hemfikiriz ancak;

telefon kapatmayınca ölürüz diye direkt tespit yaparak halkı korkuya sevk etmek de pek doğru değil. bir tüpe kanat takıp uçurmayı akıl edenler, telefon ile düşmemesini de sağlarlar merak etmeyin. buradaki en ana husus(daha keşfedilmemiş bazı etkileri de olabilir, zira havacılık güvenliği kanla yazılıyor) pilotun kulaklığına dıdıdıt dıdıdıt sesin gelmemesini, ve sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamaktır.

pek tabi ki pilot bazı anonsları duymazsa feci bir kaza yaşanabilir ama, bugüne kadar "telefon açık olunca iniş takımı açılmıyormuş"a varan hurafeler duyduğumdan bunu belirtmek isterim. telefon uçağın sistemini bozacak ve düşürecek sldiye kuru kuru da korkuya kapılmayın.
  • ilkel insan gibi basit komutları anlayabilen, (hatta galiba onu da anlamayan) düşünme yetisi olmayan ya da zekası bu gibi önlemlerin önemini idrak etmeye yetmeyen insan. bunların çok benzerleri araba sürerken kemer takmayanlardır. evrime kanıttırlar.

edit: imla
  • 5 gün önce adana-antalya uçışunda bir adet andavalla yanyana oturduk. uçak inişe geçerken beyefendimiz instagrama story atmakla meşguldü. o telefonu ona monte ederdim ama haklıyken haksız duruma düşerdim.
  • (bkz: cep telefonu açık bırakarak uçak düşürmek)

kural kuraldır, ona denecek bir şey yok da, elektronik cihazların uçağın elektronik aksamını bozduğuna dair tek bir kanıt yoktur. dolayısıyla bu kural gereksiz bir kuraldır.

boeing bu konuda laboratuvar testleri de yapmış, bunu gösterecek hiçbir bulguya ulaşamamıştır.

zaten havacılık gibi insan faktörünün en aza indirilmeye çalışıldığı bir sektörde, bu kadar güvenlik önlemi olan bir alanda uçağın düşüp düşmemesi 200 kişiden 1 kişinin insafına bırakılmaz.

tabii ki bunun gereksiz bir kural olması uyulmayacağı anlamına da gelmez.
  • buyrun benim

(bkz: uçak modu) diye bi nimet var, niye kapatayım amk.

tam yükselirken cold play de mi dinlemeyelim.

"cause you're a sky, 'cause you're a sky full of stars
    ı'm gonna give you my heart"
  • hiçbir savunulacak tarafı olmayan tiptir. uçağın kalkış ve inişi sırasında kural gereği perdeler de açık tutulur. perde kapalı olsa uçak mı düşer? elbette düşmez ama kuraldır! kurallara uymayan insanlardan nefret ediyorum.

bunu yapan adam emniyet şeridine de giriyor, kırmızıda da geçiyor, metrodan inenleri beklemiyor, yere çöp atıyor. o küçücük beyniyle kuralları gereksiz görüyor. bunlara tepki göstermedikçe tepemize çıkarlar. gördüğünüz yerde uyarın, farkındalık yaratın. yoksa bu sistemin bir çarkı olursunuz. belki uyardığınızda refleks olarak tepki gösterecek ama yanlış yaptığını bilinçaltına yerleştireceğiz.
  • ben kapatıyorum ama 3 yıl önce bir iç hat uçuşunda bakanlardan biri ve pek çok koruması, danışmanı vb. kişilerle uçtum, hiç biri telefonunu kapatmadığı gibi seyahat boyunca da kullandılar, diğer taraftan şöyle düşünüyorum, eğer bu cep telefonu açık olması durumu bu kadar hayati bir konu olsa uçağa binerken toplanırdı herhalde, ya da açık olan telefonları tespit eden ve kapatılana kadar uçuşa izin verilmeyen bir sistem geliştirilirdi, bence günümüz teknolojisinde cep telefonunun açık olması bir sorun değil, sadece yolcular birbirini rahatsız etmesin diye tedbiren kapattırılıyor, tabi işin teknik kısmını hiç bilmeden gözlemimi aktardım, bu konuda donanımlı olan arkadaşların bilgilerini okumak isterim.
  • saniyelerin hesabını yapan sinir bozucu ve saygısız kişidir. üstteki yazarlardan birinin dediği gibi çok tehlikeli bir etkisi olmayabilir fakat bu konu yıllardır uçakta verilen uyarıların sonucunda hassas bir hal almıştır ve kimsenin kimseyi telefonunu açık tutarak bu paniğe ve huzursuzluğa maruz bırakması doğru değildir ve saygısızcadır. ne kadar önemli senin için uçakta 2-3 saniye daha instagramda dolaşmak ya da atıyorum haber okumak? bir uçak yetkilisinin illa da sana o telefonu kapatman gerektiğini söylemek için gelmesini beklemek zorunda değilsin. kitap al yanına onu oku sevgili kardeşim. insanları rahatsız etme.

• adamin savunulacak bir tarafi yok orasi kesin ama ucakta acik telefon can guvenligi tehdidi olusturuyor olsaydi guzel kardesim, ucaga binerken herkesin telefonunu toplama zahmetine girerlerdi. kimse, hele kar amacli hic bir kurulus yuzlerce 'musterisinin' canini, ucak gibi onemli bir mal varligini potansiyel sigirlarin sagduyusuna emanet etmez. ama adama kafam girsin orasi ayri.