şükela:  tümü | bugün
 • salıncakta arkaya doğru hareket ederken yukarı bakıp, tam aşağı inecekken önünüze baktığınızda hissettiğiniz şey. veya kayarken tutunamama gibi bir durum. bunun tam adı nedir acaba bilen var mı? merak etmişimdir hep. hani uçak kalkarken insanın gözleri açılır, beynini sünger gibi sıkarlar. aslında yaşanan bu fiziksel durumun tıbbi bir adı var mıdır.
 • bunun tam adına yer çekimi gibi değişik bir isim vermişler.
  yani g
 • (bkz: g force)
 • bunun tam adi icin (bkz: ic gidiklanmasi)
 • asansörde ya da ve hatta aşık olduğumda hissettiğim şeyle aynı. midem yer değiştiriyormuş gibi.
 • defaatle uçmamın ardından (bu arada uçağa binmek eyleminden bahsetmiyorum, uçtum amk. tamam tam olarak ben değildim uçan, fakat uçakla uçtum sonuçta. yani uçağa bindim, uçak uçtu, bende içinde olduğum için uçmak zorunda kaldım. ulan uçakla uçtum desem, bu sefer de; ya neyle uçacaktın pezevenk, derler,ben daha fazla konuşmak istemiyorum hevesim kesildi) amk.
 • g force'tur. vücudunuzun ağırlığının katını hissetmeniz olayıdır.

  normalde dünyanın kütlesi nedeni ile şu an üstünüze 1.0g kuvvet uygulanmakta. uçak kalkarken, öylesine süratli bir şekilde bir manevra yapmaya başlıyorsunuz ve bunun da bir etkiye-tepkisi doğacaktır. bu da 1.1 - 1.2 gibi bir rakam diyebiliriz.

  bunun dışında iç kulaktaki sinir uçları diyelim, daha uçak hızlanmaya başladığında bile, tırmanış hissini algılayabilir.

  bunun yanısıra, ilk kalkış yani rotation'dan sonra bu hissiyatı birkaç kez daha yaşarsınız. bunun da sebebi "climb segments" yani tırmanma aşamalarından dolayıdır. şöyle ki;
  http://www.aero-mechanic.com/…ads/2011/03/10-36.gif

  burada görüleceği üzere 400ft e acceleration demiş ama, bindiğimiz yolcu uçaklarında 1500ft i kabul edebilirsiniz. buraya kadar dik, eldeki gücün tamamının irtifaya verilmeye çalışıldığı bir tırmanış yapılır. daha sonra 1500ft lerde burun biraz ezilerek artık gücün bir kısmı sürate vermeye başlanır. çok dikkatli dinlerseniz motorun sesinde de azalmayı duyabilirsiniz. bu da kalkış takatinden tırmanış takatine gazı düşürme işlemi diyebiliriz.

  tabi bu hızlanma amaçlı burun ezme sonrasında, istenilen sürate erişince tekrar bir tırmanış başlayacak.

  tüm bu manevralar esnasında da uçak burun çektikçe kafanızdan birşey bastırıyor gibi; burun ezdikçe de alttan havaya iktiriyor gibi bir hissiyat olacak.

  işte uçak kalkarken hissedilen şey veya şeyler böyledir.
 • zamanında çok fazla uçak simülasyonu oynadığımdan olsa gerek kalkıştan hemen sonraki yükselme evresinde uçağın stall a gireceğinden fena tırstığım durumdur.
 • 3'lu bos koltuga atak yapma ani.