şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yolcu uçaklarının kanatlarının gövdeye dik olarak değil de, ters v şeklinde yerleştirilmesi durumudur. tasarımın böyle yapılmasının nedeni kritik mach sayısının yükseltilerek, daha yüksek hızlarda şok kayıplarından kurtulmaktır.

  kritik mach sayısı, uçak kanadının herhangi bir noktasında mach sayısının biri aşmasına yol açan seyir mach sayısıdır. uçakların uçabilmesinin temel nedeni kanadın altı ve üstü arasında yaratılan basınç farkıdır. bu amaçla kanadın üstünde akış hızı yükseltilerek basınç düşürülür. fakat ses hızına yakın hızlarda, kanat üzerinde ses hızı aşılarak şok dalgası gelişir. bu istenmeyen bir durumdur çünkü şok statik basıncı yükselterek taşıma kuvvetinin düşmesine neden olur. ayrıca şok dalgasının akış ayrılmasına`:(bkz: #60143261)` yol açma riski de vardır.

  bu durumun önüne geçmek için, hem kanatların geometrisi yeniden gözden geçirilmiş, hem de yatayla alfa açısı yapacak şekilde kanatlar uçak gövdesine* yerleştirilmiştir.

  bu durumda hızın yalnızca chordwise bileşeni, yani uçağın hızı*sin(alfa) bileşeni kanat boyunca hızlanacaktır. böylece kritik mach sayısı yükseltilmiş ve şok kayıpları bir noktaya kadar azaltılmış olur.

  avantajlar

  1) kritik mach sayısı yükseltilmiştir.
  2) lift coefficient hücum açısına daha az sensitive hale gelmiştir.

  dezavantajlar

  1) stall hızı yükselmiştir, kalkış için daha uzun pistler gerekir.
  2) tip stall nedeniyle oluşacak pitch-up
  3) daha düşük kritik hücum açısı
 • eski uçaklarda bu yapıyı göremiyoruz. bu konuda bilimsel bir bilgiye sahip değilim ama görebildiğim kadarıyla 2000'li yıllardan itibaren üretilen uçaklarda bu kanadı görebiliyoruz. bu konuda bilgisi olan var ise paylaşırsa memnun olurum.
 • bir takım (bkz: aerodinamik), bir takım (bkz: airfoil) durumları nedeniyle hesaplamalar sonucu en iyi havada tutunmayı, hız kazanmayı ve kaybı minimuma çekebilme sebepler ile uygulanan yapısal durumlar diyelim kısaca. vs.. vs...
 • nasa'nın bu işlerden anlamıyor olmasından kaynaklıdır.

  https://www.nasa.gov/…s/factsheets/fs-008-dfrc.html