şükela:  tümü | bugün
 • motora kuş girmesini engelleyecek dahiyane çözüm. patent parası istemiyorum. insanlığa hediyem olsun.
 • sıcaktan ötürü tel örgünün anında erimesine neden olacaktır.

  (bkz: defol burdan liseli)
 • (bkz: tel)
 • kanatların ucuna cd bağlamaya kıyasla çok maliyetli bir tedbirdir. patentleme masraflarını çıkarmayabilir.

  not: anneme tavsiye etmişler, çamaşır teline cd bağlıyormuşsun, kuşlar gelip temiz çamaşırların üstüne kaka yapmıyormuş.
 • motorun sıcaklığı sebebi ile değil (sıcak gaz cıkışı arka tarafta) motora hava girmesini zorlaştıracağı için tercih edilmeyen yöntemdir. bol hava girsin, yakıt daha verimli yansın diye milyar dolarlar harcanırken sırf kuş girmesin diye önüne kafes konmaz
 • kedi koymamiz daha mantikli olur zira kuslar kedilerden korkarlar.
 • sözlügün gercek bir kutsal bilgi kaynagi oldugu eski günlerin anisina basligi ciddiye alip, geyik muhabbeti aksine bilgi verme amacli olarak asagidaki aciklamayi giriyorum:

  1. uluslararasi sivil havacilik kurumu ucak motorlarinin kücük boy kuslari zarar görmeden "yutabilmesini", büyük boy kuslarin carpmasi durumunda ise en azindan "patlamamasi" stardardini zorunlu tutmus. yani kus carpmasi durumunda bir motora gelebilecek en büyük hasarin motorun kullanim disi kalmasi standardi getirilmis.

  2. ucak motorlarinin önüne tel kafes gerilmesi konusu gündeme gelmis ama bir dizi arastirmadan sonra bundan vazgecilmis. nedenleri ise:
  - o hizda ucmakta olan bir ucaga carpan bir kusu engelleyecek gücte bir kafesin cok agir olacagindan dolayi cok fazla yakit israfina sebep olacagi
  - motora hava girisini önemli ölcüde engelleyecegi (ben hoparlör tasarimiyla ugrastigim icin hoparlör önündeki izgaralarin hoparlörden itilen havanin ortalama %40'ini engelledigini biliyorum, dolayisiyla bu tür bir izgaranin hava emilimini hatiri sayilir oranda düsürmesi benim icin sürpriz degil)

  3. bazi havaalanlarinda kullanilan, kuslari kacirtici ses frekans vb yayin imkani olmasi

  4. gelismis radar ve audio teleskop teknolojilerinin de kus sürülerini tespit etmekte etkili olmasi

  orijinal kaynak icin buradan.

  bu linkte de 1960'li yillardan bu yana kus carpmasinin neden oldugu toplam 7 ucak kazasi rapor edilmis ki diger kaza sebeplerine göre pek kayda deger bir rakam degil.
 • * bence kuşları bu konu hakkında bilgilendirmeliyiz.