şükela:  tümü | bugün
 • üç ana baslikta incelenebilir.

  birinci kategoridekiler hafif bir refleks gosterir, havaya dogru saniyelik bir bakis atarak nereden geliyor bu ses imaji cizer. onemsemez ama bir bakar nooluyo diye.
  ikinci kategoridekiler havaya bakinir, gormeye calisir, cok takipci degillerdir. konusuyorsa kucuk bir es vererek kaldigi yerden devam eder.
  ucuncu kategoridekiler en israrci olanlardir. havaya bakar, konusuyorsa susar ve gorene kadar bakmaya devam eder. ev icindeyse camin izin verdigi alani, disaridaysa baykus gibi gokyuzununun her tarafini tarar, gordukten sonra rahat eder ve genellikle ucaklar hakkinda birseyler anlatarak ucagin arkasindan bakmaya devam eder.

  havaalani civarinda oturanlar genelde sallamazlar, bikmislardir sesten ama yine aralarinda mutlaka birileri vardir bu kategorilere giren.
 • istikbal göklerde olduğu için bakıyor olması muhtemeldir.
 • (bkz: eskişehire yeni gitmiş insan)

  yeni gelen taze öğrencilerle artık kaşarlanmışları bu yöntem ile ayırt edebilirsiniz.
  ilk seneden sonra neredeyse her gün vızır vızır geçen jet uçağı
  seslerini iplememeye uçak yaklaşınca konuşmaya çalışmayıp 10 saniyelik sessiz bir saygı duruşu içinde beklersiniz ve sonra hiçbirşey olmamış gibi konuşmanıza devam edersiniz.

  ama ilk senenizde her seste gökyüzüne bakıp "uçak mı lan o" üff ne biçim ses çıkıyo savaş uçaa mı ki diye mal mal bakıp merakınızı gidermeye çalışırken etraftakilere de ben eskişehre daha yeni geldim demiş olursunuz.
 • napsın yere mi baksın dediğim insan.

  (bkz: ne yapayım osurayım mı)
 • trabzon havaalanı mevkiinde oturuyorsa havaya değil de piste doğru bakan insandır. hatta uzun yıllar burada oturmuşsa, inişte çıkardığı sese göre uçağın markasını ve modelini de çok rahat ayırt edebilir. uçağın teker koyduğu andan sonra hangi mesafede duracağını bile bilir.
 • bizim köydendir.

  hava sahası eskiden uçuş güzergahında değildi, şimdilerde yolcu uçaklarına vermişler ama eskiden sadece savaş uçakları geçerdi. ve geçişinde insanlar sokağa, balkona, pencereye çıkarak bakarlardı ne oluyor hayırdır savaş mı var diye.

  şimdi bilimkurgu filmlerine bakıyorum, uzaydan bi uzay gemisi geliyor, insanlar öyle sakin sakin bakıyorlar. lan bizim ordan uçak geçince bile millet panik oluyor.. demek ki yönetmen bizim köyden değil.

  köy dediğim de türkiye'nin bir ili.
 • helikopter sesi duyduğunda da "bu ne şimdi? ne oluyor ki?" diye söylenerek bakan kişidir.
 • bolca ucak gecen bir yerde calisiyorsaniz olmamaniz gereken insandir.
 • havaalanında çalışan birisi değildir.
  havaalanı çalışanları genelde pist başına, aprona, sağa sola bakıyorlar.