şükela:  tümü | bugün
 • ucakta degilsiniz ama ucuyorsunuz... olur mu böyle şey demeyin. thy, hava ikmal merkezleri gibi kurumlardaki uçak simulatorleri pilotları eğitmek amacıyla kullanılır. uçmadığınız için kaza da yapmazsınız ve böylece imkansız görünen senaryolarda tatbikat yapıp tecrübe kazanırsınız.
 • http://www.airliners.net/open.file/226111/l adresinde örneği görülebilecek pilotlara güvenli bir şekilde her duruma karşı uçuş tecrübesi kazandıran alet.
 • oyun turu.. gercek bir ucagin tum dinamiklerini, teknolojik ozelliklerini ve fiziksel tepkilerini bilgisayara aktararak oyuncuya gokyuzunun o ucagin kabininden nasil gorundugunu gostermeyi, silahlarla du$man mevzilerinin nasil havaya ucuruldugunu, dogfight'i, ucak gemisini ve daha bir cok $eyi gostermektir amac.

  amiga ve c64 doneminde ne zaman bilgisayarciya gitsek yeni gelenler listesinde en az bir yeni ucak simulasyonu gormemize ragmen zaman icinde itibari du$mu$, unutulup gitmi$tir bu tur.. bilgisayarin tum kaynaklarini dibine kadar kullanmasina ve bu ture sapkincasina bagli bir oyuncu kitlesine sahip olmasina ragmen pc'lerin gucu arttikca geri plana du$mu$ olmasi $a$irticidir.

  bu turun oyuncusu, ayni frp'de oldugu gibi secicidir, genelde gercek hayatta savunma sanayine ilgi duyan adamlardan olur.. gorevini tamamlami$ usse donerken daglar, ormanlar arasinda kendi kendine sorti yapar, bulutlarin uzerine cikar gune$i gorur zor kanyonlarin arasindan filmlerdeki gibi gecerken kendinden de gecer.

  ucak simulasyonu olarak bugun devam eden tek ba$arili seri bildigim kadariyla microsoft flight simulator olsa gerektir.. ancak bu tur icinde sava$ fonksiyonlari bulunmadigindan yarim kalir, aksak kalir ucu$ zevki.

  türe damgasini vurmu$ firma microprose'dur.

  (bkz: fighter bomber)
  (bkz: tfx)
  (bkz: f15 strike eagle)
  (bkz: f15 strike eagle 2)
  (bkz: ef2000)
  (bkz: su 27 flanker)
 • kullanim islevi, oyundan egitime farklilik gosterebilecegi icin, oyun olarak adlandirmak yanlistir.
 • (bkz: vatsim)
 • pilotları eğitmek için verilen eğitim.
 • bedava online oyun imkanı da sağlayan birtanesi için (bkz: warbird)
 • kişisel bilgisayarlarda uçak simülatörü (veya uçuş simülasyonu), aslen gerek eğitim, gerekse zevk amacıyla bir uçağı doğru uçurmak için gereken her şeyin yapıldığı yazılımdır.

  örneğin flight simulator serisinde istanbul'dan atina'ya olması gerektiği gibi uçacaksanız, gerçek bir havayolu pilotunun yapması gereken her şey şeyi yapmalısınız. checklist'ler takip edersiniz, telsiz konuşmaları yaparsınız, frekans ayarlarsınız vesaire vesaire. ki ms flight simulator'da uçacağım zaman bunların hepsini ben de yaparım, zira grafik açısından herhangi bir zevk vermeyen bir yazılımda b737'yle yapılan hava akrobasisinin verdiği zevkin yarıömrü tahmin edebileceğinizden çok daha kısa. eğer amaç saçmasapan ortalıkta oradan oraya uçmaksa kullanılabilecek çok daha basit ve verimli yazılımlar var.

  hah, işte ben msfs'de gerçek bir pilotun yapması gereken şeyleri yaparak bir uçağı bir havalimanından diğerine başarıyla götürebiliyorsam (veya gerekli prosedürleri izleyip aynı havalimanına başarıyla geri dönebiliyorsam), buna "flight simulator'da uçmak" deniyor.

  gelgelelim, gerektiğinde takıntı haline getirilmesi gereken bir konu var ki, uçuş simülasyonu meraklıları için gerekmediğinde de takıntı halinde. nedir? "flight simulator oynanmaz, uçurulur."

  evet, flight simulator (ve diğer birkaç çok gerçekçi simülasyon) hakikaten oyun amacıyla yazılmamıştır. ama ben örneğin ms fs'yi 737'ye loop yaptırmaya çalışarak kendi çapımda eğlenmek için uçuruyorsam, aslen uçmuyorumdur. ne yapıyorumdur peki? valla, açık açık oyun oynuyorumdur.

  dolayısıyla uçak simülatörü öyle bir şeydir ki, oynanıyorsa oyun, uçuruluyorsa simülasyondur. hele ki savaş uçağı simülasyonlarının neredeyse tamamı birer oyundur. farkı nasıl ifade edeyim bilemedim, ama şöyle diyeyim: aslında bir simülasyonun oyun olmaması için hiçbir sebep yoktur. bir uçak simülatörünü aşırı ayrıntılı bir oyun olarak düşünebilirsiniz. zira birçoğumuz meselâ ms fs'yi uçuş eğitimi amacıyla veya ikiz kulelere yapacağımız bir saldırıya hazırlanmak için uçurmuyoruz, salt eğlenmek amacıyla oynuyoruz.