şükela:  tümü | bugün
 • şimdi buraya hangisi daha hızlıymış diye gelenler olacak ama benim karşılaştırmam maliyet ve işlev üzerine olacak. her ikisi de ulaşım açısından hayatımızı kolaylaştıran taşıtlar. uçağı karşılaştırmaya alırken yalnızca iç hat seferlerini göz önünde bulunduralım.

  öncelikle türkiye'nin coğrafi koşullarına bir göz atalım. türkiye'nin en batısından en doğusuna uzunluğu 1650 km, en güneyinden kuzeyine 650 km'dir. bu sayıların hipotenüsü bize türkiye'deki en uzak mesafeler hakkında bilgi verir.

  1650^2 + 650^2 = 1773^2

  yani türkiye'deki en uzak mesafe kuş bakışı 1773 km. biz onu arazi koşullarını da göz önünde bulundurarak 100 km daha ekleyerek 1880 km yuvarlayalım.

  bugün eskişehir ankara arası çalışan yht 250 km/saat hız ile çalışmaktadır. türkiye'nin bir uzundan bir ucuna hızlı tren hattı çalışşsa 1850/250 = 7,4 saat ile mesafeyi minimum süre olarak katedebilir.

  şimdi sıradan bir yolcu uçağını düşünelim. onun da hızı saatte 850 km olsun. daha önce bulduğumuz kuç bakışı mesafeyi bölersek eğer 1773/850 = 2 saat minimum süre ortaya çıkmakta.

  uçaklara biniş için geçen süre*daha uzun olmasından dolayı uçak yolcuları kalkıştan 1-2 saat havalimanlarından hazır bulunmak zorunda kalabiliyor. üstüne rötarlar ve hava muhalefetlerini göz önünde bulundurursak eğer uçak ile hızlı tren arasındaki 5,4 saatlik süre kapanabiliyor. hızlı trenler için ise kalkıştan 15 dakika öncesinden hazır bulunmanız yeterli olabiliyor.

  gelelim işin mali kısmına. ankara konya arasına yapılan hattın maliyeti 2011 yılında 1 milyar liraya yani zamanın kuru ile aşağı yukarı 650 miyon dolara malolmuş. hattın ileriki yıllarda diğer illere gidecek hatlar tarafından da kullanılacağını eklemek gerek. tren setleri için ise ise siemens firmasının tane fiyatı da 32 milyon euro civarında.

  uçaklar için ise havalimanlarının maliyeti oldukça yüksektir. (bkz: bayburt'a 300 milyon liraya havalimanı yapmak) üstelik uçakların birim fiyatlarına örnek olarak airbus a320 fiyatı 100 milyon dolar civarında.

  yakıt olarak biri elektrik diğeri ise petrol ürünleri kullanmakta. ankara konya arası çalışan tren tek seferde sadece 400 lira harcamakta. uçaklara ise hiç girmemeyi tercih ediyorum.

  bakım ve işletme maliyetleri, güvenlik ve zaman açısından düşünecek olursak hızlı trenlerin her türlü uçaklardan üstün olduğunu söyleyebiliriz. ülkemizde daha yaygın konvansiyonel ve hızlı trenler yapmak varken havalimanları yapmak uzun vadede zararlı bir yatırım olarak görülebilir.
 • hizli trenin, 1000km mesafeye kadar her turlu kazanacagi karsilastirma. ancak 1000km'den sonra hizli trenin pek bir esprisi kalmiyor, ucak daha hizli bir ulasim araci oluyor. cunku:

  hizli trenin avantajlari:
  - sehir merkezinden alip sehir merkezine birakir
  - istasyona ulasim kolay ve ucuzdur
  - istasyona 10dk once gelseniz dahi trene binersiniz
  - trene binmek icin vakit kaybettiren gereksiz guvenlik kontrollerinden gecmeye gerek yoktur
  - trende restaurant vardir, gonlunuzce yer icersiniz
  - trenin icinde iki adim dolasip bacaklarinizi esnetebilirsiniz

  ucagin dezavantajlari:
  - havaalanlari genellikle sehir merkezlerine uzaktir
  - ucaga binmek icin havaalanina en az 1 saat onceden gitmek gerekir
  - ucaga binmeden once kuyruklara girilir
  - ucaga binmeden once gereksiz guvenlik kontrollerinden gecilir
  - kisa ve orta ucuslarda genellikle yemek vermezler, verseler dahi sikis tepis koltuk arasinda yemek zorunda kalirsiniz
  - ucagin koridorunda bacaklarinizi esnetmek icin volta atsaniz size terorist muamelesi yapabilirler
 • hızlı trenin kısa-orta mesafede alacağı versus. lyon'dan paris 2 saat sürüyor, 500 km yol.

  istanbul - ankara kadar desek, ki daha fazla, gara ve gardan ulaşımla beraber en fazla 3 saatiniz gitsin. bu tavan süre.

  istanbul'dan ankara'ya uçakla giderseniz, iyi ihtimallerle; 45 dakikada atatürk havalimanı'na gidersiniz, 1 saat ayırmak lâzım. 1 saat uçuş öncesi süreç, rötar yoksa 1 saat kalkış-uçuş-iniş, iyi ihtimâlle yarım saat bagaj alımı ve havalimanından çıkış, 1 saat ankara şehir merkezine varış.

  en iyi ihtimalle 4,5 saat harcarsınız ve bir sürü eziyet çekersiniz. bu taban süre. ahl'de rötarsız uçuş da ortalamaya vurursak rötarlı uçuştan daha az artık.

  yukarıdaki yazarın dediği gibi 1000km'ye kadar hızlı tren alır, ben şahsen 1500 km'ye kadar hızlı trene değer düşüncesindeyim zahmetsizliği ve konforu için. daha uzun mesafede f/p karşılaştırması yapmak gerekir, tren de pek ucuz bir şey değil çünkü.

  trenle ilgili anlattıklarım avrupa için tabi, istanbul'da pendik gara varmak 5 saat sürebilir çünkü, binin otobüse 5-6 saatte ankara'dasınız zaten.

  bu arada, tren hızlı veya yavaş olsun, yemekli vagonu dünyanın en lüks restoranına değişmem.
 • mesafe kısaldıkça ibrenin raylı sisteme daha fazla kaydığı versus. ama işin içine konforlu 12 şer kişilik sivil helikopter taşımacılığı girerse durum değişebilir.
 • ülkeler arası olmadıktan sonra her türlü hızlı trenin galip olacağı bir karşılaştırma...

  ülkemize havaalanları yapmak yerine hızlı tren hatları yapılsa eminim ki çok daha makbule geçer f/p oranı da çok daha kabul edilebilir olur....
 • raylı sistemlerimizin bu kadar gelişmemişliği yüreğimi parçalıyor. en azından yurtiçinde hızlı tren ateş eder.