şükela:  tümü | bugün
  • yastık istediğinizde sürekli kalmadığının söylenmesi.
  • uçağa bindiğinizde özellikle aldığınız cam kenarı koltuğunuzu ararken yerinizde birisinin oturduğunu görmek.kendisini uyarıp yerinizden kalkmasını istediğinizde "bilmeden oturdum,zaten bi saatlik yol,cam kenarı gitsen ne olur gitmesen ne olur" ayaklarına yatarak yerinizi size istemeden vermeler falan.ulan lale cam kenarı farketmez pozlarına girecen madem neden yanlışlıkla koridora oturmuyosunda cam kenarına oturuyorsun.yanlışlıkmış, bizde yedik.sonra gıcık kaptığın adamla birde yolboyu dipdibe gitmek zorundasın ya o apayrı bir gerginlik.
  • mola verilememesi.
    bir bolu dağı gökdemir tesislerinde gece gece mercimek çorbası içmenin, bandırma dolaylarında ayvalık tostunu köpüklü ayrana boğmanın, afyonda sucuk zıkkımlanıp leş gibi kokmanın imkanı yok.
    bir de uçak yolculuğu kısa sürüyor, kitabı açıyorsun daha hikayeye ısınıp içine dalamadan "dalamana iniş için kemerleri bağlayın" anonsu hevesini kursağında bırakıyor.
    nerde o içine 4 albüm bir kitap sıkıştırdığım 13 saatlik bol çaylı istanbul-bodrum yolculukları. sokayım bardak suyun parayla satıldığı domestik uçuşların samimiyetine afedersin...
  • cocuk aglamasi genellemesi disinda arka koltukta oturan cocuk da ayri bir sikinti. cocuk bu; kodunda 10 dakika sabit durmak yazmiyor ama o anne baba ne ise yariyor acaba? daha yeni basima geldigi uzere; push back olmadan basladi arkamda anne kucaginda oturan cocugun bam bam koltuguma vurmasi. bir sure devam edince dondum annesine rica ettim, cocuk bu tamam ama mumkun mertebe kontrol etmeye calisabilirseniz sevinirim diye. gozlerini dondurerek tamam'a benzer bir tepki verince anladim devami gelecek. kalktik, bir bucuk bilemedin iki saatlik ucus suresince yandan uzanan eller, acilip kapanan tepsiler. surekli sallanan bir koltuk yani ama kisa ucus; muhatabin, ricani kaale alacak olsa en azindan one uzanip bir "kusura bakmayin" der diye ben donup ricami ikilemiyorken yanimdaki de etkilendi demek ki bu sefer o donup daha sert bir uslupla ricaci oldu. annenin yaniti nezaket kavramina ne kadar uzak oldugunu zaten gosterdi nihayetinde; "aglamasindansa tercih edersiniz emin olun." tehditi yiyip yola devam ettigimizle kaldik.
    silent flight fikri artik uygulanabilir olmali kanimca. neredeyse islek her destinasyona gunde kalkan sefer sayisi birden fazla. yolculara tercih hakki sunulmali bence. hic olmazsa ayni ucak icerisinde bebekli yolcularin tercih edebilecekleri seat'ler ayristirilabilir. bana fark etmez diyenler bu bolume yakin koltuklara check in yaparlar, ama bu konuda hassasiyeti olanlar da yaninda onunde arkasinda (kac) cocukla birlikte seyahat edip etmeyeceklerinin surprizini yasamazlar.
  • çocukların bağırması ve bebeklerin ağlaması.
  • pegasus un hedehodo sayili ucagindayiz. saat 8, ucak rotar falan yapmis ama sonunda binmisiz. ben de uzun suredir ucakla gidip geldigim ve biraz da klostrofobim oldugu icin dedim hadi biraz daha para veriyim onde oturayim. 2a da tek basima oturmaktayken bir anda on koltuga 55-60 yaslarinda 2 teyze 1 amca oturuyor. daha dogrusu oturamiyorlar eller hep boggi,prada alisveris cantalari sigamiyorlar bildigin. neyse sonunda ellerindeki herseyi yerlestirip bir sekilde oturuyorlar. ucak kalkiyor falan, amca yan sira bos oldugu icin tek basina oraya gecip uyuyor, teyzeler bir anda ayakkabilarini ve coraplarini cikartip onlerindeki duvara uzatiyorlar. aralarindan biri hostesi cagirip yemek siparis ediyor, hostes "daha siparis almiyoruz,servis baslamadi" dese de "sen benimkini bir yere not al" diyip ayagini kasimaya basliyor. butun yol boyunca bu durumda belirli araliklarla hostesten birseyler isteniyor, koltuklar geriye dogru itilip duruyor ve ayaklar kasiniyor.
    sanirim sadece beni rahatsiz eden bir olay degildir bu, bir ara kadinin kafasini duvara surterek kivilcim cikartmak geldi icimden.

edit:yazamamisim ya.
  • kocaaman lufthansaya ait(alman firmasi) airbus a340-600 tipi ucakta(600 yolcu kapasiteli) hepi topu 3 tane araptan birisinin yanina dusmek 8 saatlik yolu o arabin yaninda oturarak gecirmek.aslinda humanist olmama ragmen ortadoguda yasadigim yillardan sonra arap ve kurtlerden nefret eden bir insan olarak yasamima devam eden bir insanim. aslinda arap ve kurt demeyelim ortadogulu hatta asyali toplumlar da diyebiliriz.
  • onumde, arkamda, yanimda cakkidi cukkudu sakiz cigneyen insanlar basi ceker.

arkamda oturan kisinin dizleriyle koltugumu kimildatmasi, itmesi de sinir kat sayimi tavana cikartir.
  • bende şansımı skeyim lafını aklıma getirir hep.
    okyanus ötesi uçuşlarımdan birinde yanıma oturan çocuğun sağ kolu alçıdaydı. tüm uçuş boyunca bi yemek yedirmediğim kaldı. her gelen yiyeceği, içeceği bana açtırttı.

bir de uçağın içinde kalkış sırası beklemeyi sevmiyorum arkadaş. geçen haftaki uçuşta 22 uçak sıra vardı 30 dk uçak içinde bekledik, güya rötar yok.
  • 600 yolcu kapasiteli a340 ta yanıma 222 kişilik türk ailesinin oturması.
    uçak da küçüçük bir firma olan no name idi.ama nerden bulmuşsa 600 kişilik bir uçakla operasyon yapıyordu.
hesabın var mı? giriş yap