şükela:  tümü | bugün
 • her uçak kazasından sonra uçakların kara kutularına ulaşmak büyük bir sıkıntı oluyor. üstelik kazanın aydınlatılması için bu kara kutulara da çok büyük bir ihtiyaç duyuluyor. kimi zaman kazanın etkisiyle çok fazla ısıya maruz kalan kara kutulardan yararlı bilgiler elde edilemiyor.

  bu yüzden aklıma bu değişik fikir geldi. belki uygulanırsa uçak kazalarının sebepleriyle ilgili çok daha hızlı çözümlere ulaşılabilir.

  yöntem şu: biliyorsunuz whatsapp’ta sesli mesaj özelliği var. bu özelliği kurulan gruplarda da kullanabiliyorsunuz. sadece aşağıdaki mikrofon butonuna basıyorsunuz ve butonu bırakmadan konuşuyorsunuz. mesela uçak pilotları ve hem kalkış, hem de varış kulelerinin dahil olduğu bir whatsapp grubu kurulsa ve tüm konuşmalar bu grup üzerinden yapılsa tüm konuşmalar kayıt altında olur. yani buna uygun bir sistem geliştirilmesi gerekir. pilotların bizzat telefonu almalarına gerek olmadan konuştuklarının sesli mesaj olarak gönderildiği bir sistem tasarlanabilir. böylece kule ve pilotlar arasındaki mesajlar, uçak düşse dahi kulenin whatsapp kayıtlarında durur ve bu kayıtlara anında ulaşılır. her uçuş sonrası o whatsapp grubu kapatılır ama mesajlar arşivlenebilir. bu sayede birçok bilinmezin önüne de geçebiliriz.

  edit: işi gücü yok diyenler umrumda değil. araba da ilk icat edildiğinde "buna kim binecek, insanlar at kullanmaya devam eder" denmiş. ayrıca çok uluslararası bir şirkette yönetici pozisyonundayım ve türkiye şartlarının çok üstünde kazanıyorum.
 • (bkz: beyin bedava)
 • 5a’dan peder’e bu fikri için çok teşekkür ediyoruz. bir de gerçeklere bakalım. uçaklarda iki tane data kayıt edici vardır. biri cockpit voice recorder’dır. yani kara kutu diye bildiğimiz kaydedicidir. bu cvr, cockpit ve kule arasında yapılan ve kokpitte de konuşulan her şeyi kaydeder.

  bir diğer ve daha önemli olan kaydedici ise flight data recorder’dır. bu, tüm uçuş verilerini kaydeder. sismograf benzeri bir cihazdır. uçağın yaklaşık son 40 saatinde, hangi zamanda ne kadar yükselmiş, ne kadar alçalmış, hızı neymiş, pilot hangi kolu çekmiş, hangi düğmeye basmış, tüm verileri kaydeder ve kazaların sebebini öğrenmede esas bu kaydediciye başvurulur. pilotlar dillerini yutmuş bile olsa, o sırada ne yaptıklarını bu alet gösterir.

  whatsapp’tan ne yapsın yani şimdi adam? sürekli bir de selfie mi göndersin amk her aksiyon aldığında? bir bok bilmeden sik sik konuşuyorsunuz ortaokuldan mezun olur olmaz. iyice çöplüğe döndü amk sözlüğü.
 • (bkz: konu kilit)
 • ben kara kutuma hep elli liralık konuştuğum için beni etkilemeyecek gelişme.
 • tübitak’a başvursa milyon dolarlık ödenek alacak proje. ulaştırma bakanlığı teklifi bile gelebilir.