• once asansorlerde denensin dedigim parlak fikir.
  • katıldığım saçmalık. herkese bir paraşüt olsa ne kadar da güzel olurdu boşuna strese girmezdik ya düşerse diye.
  • atlama esnasinda yolcu koltuklarinin altindan silindirik bi kaydırak kabin yapilarak paraşüt kullanımı saglanabilir. bu sistemin aktive deaktivesi pilota verilir,gerçi mühendislik imkanları izin verir mi bilmiyorum ama iyi bi fikir olarak aklima geldi.
  • paraşütü kullanmaları zor olur ama bütün koltuklar fırlatma koltuğu olabilir.
  • hic egitim almadan serbest dusus esnasinda sirf zorda kaldigi icin tum yolcularin parasut kullanabilecegini dusunenleri gosteren basliktir. yukarida bahsedilmis ucak icinde hareket etme zorlugu, o bir tarafa. ucaklar inis ve kalkis aninda duserler genelde. bu da parasutun acilip dolmasi icin yeterli irtifanin olmamasi demektir. sira disi bir sey olmadigi muddetce havada ucan ucagin kanadi aniden kirilmaz. kabin basinci var atlayac bir delik nasil acacaksin ? surat var nasil cikacaksin o delikten ? normal parasut ucaklari yaklasik 100 knot suratta atar, bir yolcu ucagini o suratlere ariza olmadigi zamanda bile nasil indireceksin ? daha birseyler yazabilecek birileri cikar. maliyete girmiyorum bile.

ama basligi sevdim, son zamanlarda sikayet edilenler gibi degil en azindan.
  • kusura bakmayın ancak o tür durumlarda ilk pilotlar atlar. hiçbir havayolu firması da 100m dolarlık uçaklarından tüm imkanları kullanmadan atlayarak kaçan pilot görmek istemez.
  • pahalı ve mevcut operasyonel koşullar ile sürdürülebilir bir işlem olmadığı içindir.

havayollarının yolcu kayıplarında ödediği tazminat çok büyüktür ama uçak düşme oranları çok küçük. bu yüzden havayolları 40 yılda 1 olacak bir olasılık için milyon dolarlar ile arge yatırımı yapmak istemez.

teknik olarak her şekil mümkündür.
    istenirse uçak çakılmadan önce yolcuları paraşütle veya paraşütlü bir kabin ile kurtarmak mümkündür.

ama yapılması için ülkeler üstü bir güç, küresel bir baskı gerekir, ayrıca böyle olursa uçak biletleri pahalılaşıcak, hava seyahati diğer ulaşım seçeneklerinin yanında yavaş yavaş zayıflayacaktır.

ama olsundur keşke. insan hayatı herşeyden önemli olmalıdır.
  • uçak hava basıncını hesaba katmadan kapıyı açıp nasıl atlayacaksın? ki en fazla 1 dk içinde uçağın çakılacağını düşündüğünde bu sefer de zaman sorunsalı ortaya çıkar yani en iyisi ölmektir :p
  • inanamıyorum amk, ciddi ciddi yazmışlar. hatta kimse onları inandıramazmış öyle diyorlar.

ortalama 800km hızla giden bir uçaktan dışarı parmağını çıkar, parmağın parçalanır. ne paraşütle atlamasından bahsediyorsunuz?

uçağa paraşüt koyulsa olacak olan şey; uçağın düşüp düşmeyeceği bile belli değilken, uçağın kapısını açıp kaçmaya çalışan ve uçak henüz çakılmamışken onu yere çaktıran yolcular.

hepsini geçtim; havadaki çarpışmaların çoğunda insanlar patlamadan ötürü ölmüyor. yukarıdan aşağıya düşerken nefessizlik veya yüksek basınçtan ölüyorlar en basitinden. ne paraşütü amk?
hesabın var mı? giriş yap