şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yolculuk esnasinda onumde veya arkamda oturan cocuktur. *
  • bence ağlamayan, bağıran çocuktur. uçak yolculuğunu tam bir işkenceye çevirebilir. arkanızda oturuyor ise ki öyle değildir kesin tekmeler..
  • muhtemelen basınçtan kulakları acıyan çocuktur . uçağın kalkış ve inişi esnasında bebeğe ( çocuğa ) meme , biberon , emzik yahut çocuk büyükse sakız vermeleri sorunu minumuma indirecektir.
  • annesini uçaktan atmak istediğim çocuktur.
  • otobüste, trende, vapurda ağlayan çocuklardan farkı olmayan çocuktur. işi budur , ağlayacaktır.
  • uçakta/otobüste/markette/sokakta ağlayan, koşuşturan, yaramazlık yapan bir çocuk gördüğünde rahatsız olan insanları oldum olası anlayamadım. bu gün friendfeedte çocukları kabul etmeyen avm' ler , uçak şirketleri olsun mu türünden bir tartışma gördüm. ilginç geliyor bana.

hiç üstüme vazife olmadığı halde otobüste, uçakta, otelde, markette ağlayan, koşuşturan, yaramazlık yapan bir çocuk gördüğümde rahatsız olmak, cık cıklamak bir yana gidip onunla konuşmak, onu güldürmek hoşuma gidiyor. ne bileyim kendimi iyi hissediyorum çevremde çocuklar olduğunda. onların varlığı belki anlamsız gelecek bir çok kişiye ama bana ekstra huzur veriyor. markette, alışveriş merkezlerinde, otobüs ya da uçaklardaki hiç tanımadığım insanlara sırf çocukları olduğu için yakınlık falan duyuyorum. sanki büyük bir ailenin parçasıymışım, büyük bir kabileymişiz gibi hissediyorum. ne bileyim belki çok yalnızım. belki de yaşlandım artık bilmiyorum. aslında sadece çocuk istiyorum sanırım.
  • etrafındakileri çıldırtırtan çocuktur.
    özellikle ülkeler arası, uzun uçak yolculuklarında, oturduğunuz koltuğun yakın çevresinde sürekli ağlayan bir bebek bulunursa bütün yolculuk size zehir olur. o çocuk asla susmak bilmediği gibi, çoğu zaman ebeveynlerinin de onu susturmak gibi bir niyeti olmaz ve mışıl mışıl uyurlar.
  • icgudulerimiz var. islamcilar adem geyigi yapsa da atalarimiz magaralarda icguduleriyle yasam savasi veren vahsi tiplermis. (bkz: yasam savasi verme bicagi)

ama o ilkel icguduler yok mu, her istedigini aglayarak, duzeltiyorum, tek damla gozyasi dokmeden girtlaktan gelen gurultuyle hirildayip avazi ciktigi kadar bagirarak elde eden cocugu on besinci cigliginda gidip kafasini ucagin duvarina vurarak bayiltmaya tesvik ediyor insani. alt benliginiz sagliginiz icin tehdit olusturan bu yari gelismis gerizekaliyi etkisiz hale getirmeniz icin emir veriyor, ust benliginizle ana avrat bir kufur basip kitap falan okumaya devam ediyorsunuz ucak yolculugunda.

beraberindeki 2 yetiskini muma cevirip parmaginda oynatan, amcik gibi bagirma tehdidiyle her saniye kole gibi kendine hizmet ettiren cocuga bu zemini hazirlayan turk ebeveynine de igrenc cocugunun ardindan kosele ayakkabiyla ucan tekme atmak lazim. cocuk dedigin 2 yasina dogru aglamalarinin bosa ciktigini ogrenir, en azindan akli basinda avrupa ebeveyni koftiden aglayan cocugunu asla sallamaz, cocuk da daha bastan enerjisini bosa harcamamasi gerektigini bilir. ucakta anasinin babasinin yaninda gotunu yirtan alman cocugu muthis ender rastlanan bir doga olayidir.
  • belki uçağa ilk kez binen bir çocuktur ve haliyle yadırgıyor olabilir. koskoca insanlar var uçaktan korkan, binmeye çekinen, yolculuklarını iptal eden... belki o küçük çocuk da sebebini ancak kendinin bildiği bir şekilde ağlayıp duruyordur. derdini başka türlü anlatamaz çünkü çocuklar. ve o çocuğun annesi babası, uçaktaki diğer yolcuları nasıl rahatsız ettiklerinin farkındadırlar ama malesef yapabilecek çok da fazla şeyleri yoktur. çocuğu rahatlatmaya çalışırlar, uyuması için dua bile edebilirler. ama susmayınca susmaz işte velet. napsın kadın (ya da adam) uçaktan mı atlasın? zaten etrafa verdiği rahatsızlığın mahcubiyetiyle sırtından soğuk terler dökülüyor, bir de hiç çocuk görmemiş hiç çocukla muhattap olmamış anlayışsız insanlar var haliyle... binmesin mi uçağa çocuğuyla? kargoyla mı yollasın yavrusunu?

azıcık empati kurmaya çalışın yahu. o ağlayan çocuğun anne babası siz de olabilirsiniz. azıcık anlayışlı, hoşgörülü, sabırlı olmaya gayret edin. her haltta almanlara, amerikanlara özeneceğinize...