şükela:  tümü | bugün
 • uçakta önce maskeyi kendiniz takın denme sebebi son derece basit bir mantıkla açıklanır. 38 bin feet yükseklikte kabin basıncı düşerse uçağın acilen alçalıp 8 bin civarına inmesi lazım. bu esnada hipoksi oluşup bayılmamak için kısıtlı zaman var. çocuğunun maskesini takacağım diye uğraşırken hipoksi oluşması veya basınç oynaklığı sebebiyle sersemlik sonucu kordinasyon kaybı oluşabilir, acil iniş için hazırlık yapan uçakta maskesi takılı çocuğunuzun size bir faydası olmayacağı için önce kendi maskenizi takmalısınız. malum erişkin bireyler çocukları bayılsa dahi durumu en azından idare edebilir. ama bu tarz bir durumda çocuğa maskeyi takıp kendisini bayıltan veya hareketsiz kılan bir ebeveyne çocuk ne kadar emanet edilebilir, o kısımı siz düşünün.

  uçakta maskeyi önce kendinize takın, ardından çocuk.
 • kabin memuru yakın bir arkadaşım bunu çok güzel açıklıyor. diyor ki; oksijen maskesi düşüyorsa ortalık zaten panik demektir. hadi sen oksijen maskeni ilk çocuğuna taktın ve ona bakıcam, onunla ilgilenicem derken kendin bayıldın, kendinden geçtin vs. o durumda çocuğuna kim bakacak? zaten basınç diye bir etken var. ortalığın panik olması da çocuğu etkileyecek. çocuk kuvvetle muhtemelen feryat figan ağlayacaktır. sen de baygınsan çocuğun durumu artık şans etmeni demektir. yanındakilerin o durumda senin çocuğunla ilgilenecek olmasına güvenmen bir risktir.

  durumu tam tersi yaparsak, sen maskeni kendine taktın ve önce kendini güvence altına aldın. o saatten sonra çocuğuna ne olursa olsun direkt senin müdahalene tabidir. senden de iyi bakacak kimse olmadığına göre çocuk güvendedir.

  bu tarz durumlarda en kötü etmeni düşünmek ve ona göre önlem almak en güvenlisidir. kimse sen baygınsın diye olası bir panik anında senin çocuğunu sakinleştirmekle uğraşmayabilir. riske atmamalısın.

  kabul ediyorum, biraz acımasızca gözüküyor. ama durumun çok net özeti budur.
 • iki entry yukarıda detaylıca açıklanmış. aşağıdaki videodan da neden olduğunu görebilirsiniz.

  [https://www.youtube.com/watch?v=kuff2mtnqaw https://www.youtube.com/watch?v=kuff2mtnqaw]

  oksijensiz geçirilen her saniye kişinin kendisini zayıf düşüren, yön duygusunu ortadan kaldıran ve kendini kurtarmaya yetmeyen hipoksi benzeri semptomları tetikliyor. yolcuların, oksijen doygunluk seviyeleri tehlikeli bir noktaya düşmeden oksijen maskelerini takmak için yalnızca birkaç saniyesi var.

  önce başkalarına yardım ederseniz veya maskeyi tamamen göz ardı ederseniz çok kısa bir süre içinde yüzleri ve şekilleri tanıma yeteneğinizi kaybetmeye başlayacak ve sonrasında da bayılacaksınız. ne olabilir ki ilk önce çocuğuma taksam en fazla 2-3 saniye kaybederim diye düşünebilirsiniz. ama o 2-3 saniye kabin basıncı azalması durumunda gerçekten çok önemli.
 • ehliyet kurslarında acil yardım dersi vardı eskiden artık ne alemdelerdir bilinmez ama ilk yardım, acil müdehale gibi konularda sade vatandaşa öğretilen daima ilk önce kendini güvene almaktır.

  kendine bakamıyorsan başkasına nasıl bakacaksın?
 • önce kendinize neden maske takmanız gerektiğini anlamanız için acil serviste çocuğunuza maske ile buhar uygulamaya çalışmanız yeterlidir.

  doğrudan aydınlanma yaşarsınız.

  önce kendiniz takın ki çocuğunuz 10 kere maskesini çıkardığında tekrar tekrar takabilesiniz.
 • havacılıktaki her kural yaşamsaldır. bilimsel bir temele ve/veya deneyim sonucu edinilmiş ve sınanmış veriye dayanır.

  bundan dolayı, pilotlar ve kabin görevlilerinin her uçuştan önce titizlikle yerine getirmesi gereken bir dizi gözlem, denetleme ve bilgilendirme görevi vardır. artık birçok yolcunun kulak asmadığı uçuş öncesi yolcu bilgilendirme aşaması da bunlardan biridir.

  örneğin, kemerinizi takmadığınız takdirde, ani irtifa kaybında tavana yapışabilir veya kabin içinde top mermisi gibi uçabilirsiniz. maskenin önce ebeveyn tarafından takılmasının da hayati nedeni vardır. yukarıda açıklanmış fakat tekrar edelim:

  çocuğunuzun (ve diğer ihtiyaç sahiplerinin) hayatını kurtarabilmeniz için öncelikle sizin bilincinizi korumanız şarttır. aksi takdirde, kendinize de hayrınız dokunmayacağı gibi, başka can kayıplarına da yol açabilirsiniz.
 • çocuk ilk evvela büyüğünün maskesini taksın, sonra kendi ne bok yerse yesin.
 • oksijen maskeleri cidden kafa yapıyor mu? tyler durden ın yalancısıyım.
 • recep ivedik 2 filminde irdelenip sonuca bağlanan problem.

  önce çocuğa, önce çocuğa.
 • (bkz: önce can sonra canan)

  kendine hayrı olmayanın, baskaşına hayrı olmazmış...

  ikinci entry'de gayet net açıklanmıs.
hesabın var mı? giriş yap