şükela:  tümü | bugün
 • pegasus havayoluna ait uçakta denk geldiğim durum. yanımdaki yolcu yiyecek bir şeyler aldı ve karttan ödeme yaptı. şimdi cep telefonlarını kapatıyoruz ancak bu pos cihazı da sim kart ile çalışıyor. bu sim kart uçuş güvenliğine zarar vermiyor mu ? ayrıca o yükseklikte nasıl internet çekiyor onu da anlamadım.
 • pos cihazları, içindeki simcard ile ödeme bilgilerini genel merkezlere iletemediğinde, ödeme bilgilerini kendi içindeki belleklere kayıt ederler.
  ilk iletişim kanalı açıldığında, yani uçaklar yere indiğinde, tahsilatlar, genel merkeze iletilir.

  pos ve mobil ödeme sistemlerinin kendi içerisinde kayıt alma özelliğini daha önce duymamış yazar arkadaşlarımızın sorduğu sorulardır.

  lütfen uçuş sırasında, cep telefonunuzu açmayınız.

  aynı soru defalarca sorulduğu için edit: kartta bakiye olmazsa ne olur ?
  cevap: aşağıdaki entrylerde de yazıldı. ama size kısa özet geçeyim.
  banka, sizin kart hesabınızda, offline işlem gördüğünde, eksi bakiye (hayalet bakiye-hesap kodu) ile alacak kolonuna bir işlem kayıt eder. ayrıca, hava yoluna parayı transfer eder. hava yolu şirketi zaten bunlarla uğraşmaz.
  siz, hesaba ilk para transferi yaptığınızda, bu hesaptaki eksi bakiye sıfırlanır. atıyorum, hesaba hiç para koymadınız. banka, belli bir dönemde sizi arar ve borcunuzu ödemenizi ister. kredi kartınıza bu borcu işletir. kmh hesabı tanımınız ya da benzeri bir hesaba izin verdiyseniz, temerrüt faizi bile işletir.
  kısacası, uçaktaki işleminizle ne hava yolu şirketine ne de bankaya gol atabilirsiniz.

  aynı soru defalarca sorulduğu için ikinci edit: kart geçersiz ise nasıl işlem alınıyor ?
  cevap: arkadaşlar çok basit. ödeme anında geçersiz kart hatası aldığında, uçaktaki görevli personel sizden ya başka kartınız var mı diye sorar ya da koltuk numaranızı not alır ve yere inince tekrar dener. ayrıca, kendi notunu alır.
  yerde de bu hata tekrarlarsa ve uçakta aldığınız ürün çok değerli bir ürün ise, alana kadar size refakat edilir, bir atm'ye yönlendirilir.
  en kötü ihtimal ile adınız, soyadınız ve diğer tüm bilgileriniz belli. bu bilgileri, hava yolu şirketi ve banka arasında mutabakat olduğu için kolayca tahsil edilir. sonra banka kanalı ile o para sizden tahsil edilir.

  soru: offline ödeme nedir ?
  cevap: pos makineleri, ödeme merkezi ile iletişim kuramadığı durumda, tahsilatları kendi belleğinde tutar. buna offline ödeme denir. ilk iletişim kanalı açıldığında, hatta otomatik gün sonu yapıldığında, hızlıca bu tahsilatları ödeme merkezine iletir. ödeme merkezi, tek tek ilgili hesaplara bu kayıtları borç olarak atar.

  soru: offline pos, pın numarasını nasıl doğruluyor ?
  cevap: kredi kartları/banka kartları , kendi içlerinde bir takım sınıf ve kategorilere sahip. bazı kartlar üzerindeki çip sayesinde pın için gerekli doğrulamayı kart üzerinde tutarken (elbette encrypted) bazıları ise bu işi pos cihazı ve iletişim kanalına bırakıyor.
  ülkemizdeki banka kartlarının hemen hepsinde bu pın bilgisi encrypted olarak kart içinde mevcut(muş) henüz doğrulama gelmedi ?? haliyle, offline alışverişlerde de bu işlemi gerçekleştirmesinin altında bu kolaylık yatıyor. diyelim ki, gezegenimizdeki fantastik bir bankadan pın bilgisi kart içinde olmayan bir kart ile alışveriş yaptınız. pos burada iki yönlü hareket edebiliyor. ekrana, kimlik kartı gösterilmesini söyleyebiliyor ya da kart üzerinden aldığı diğer bilgileri, (banka-banka kodu, alış veriş tarihi, kart numarası vb.) alarak sizin işleminizi gerçekleştiriyor ve sonra diğer cevaplarımda olduğu gibi, sizin hesabınıza bir zaman sonra borç olarak yazıyor.

  henüz elektronik pos cihazları yokken, kredi kartı ile nasıl alışveriş yapıldığını gösteren bir videoyu da paylaşmak isterim.

  mekanik pos cihazı - flatbed pos machine
 • offline oluyor.
  geçersiz kredi kartı ile alışverişin yolu açıldı.
  geçirin pegasus'a.
 • gecersiz kredi kartini deneyin de maks odeyeceginiz para belli offline odemede. ne kadar gecirebilirseniz artik.

  donanim habercilere selam olsun.
 • ülkemizde bkm (bankalar arası kart merkezi) ve bddk gibi bir takım kuruluşlar varken, yaptığınız işlemlerdeki geçersiz kart bilgisi saklanır.
  eğer, ülkemizde ikamet etmiyor ve tr'de hiç bir bankada hesabınız yoksa, bu yöntem işe yarar.
  aksi takdirde, diğer banka hesaplarınıza bloke konur. yeniden kredi kartı alırken size bayağı bir zorluk çıkarırlar.

  ayrıca, "yurt dışında yaşıyorum bana dokunmazlar" demeyin, çok sayıda bu işlemi yaparsanız, ülkemiz gümrük girişinde ciddi sıkıntınız olur.

  bedeli belli olan uçak içi alışverişlerde nakit yerine banka kartı kullanımına imkan saplayan pos kullanımıdır.
 • ucaklarda cep telefonlarinin kapatilmasinin nedeni sim kart degil, pilidir. basinctan dolayi pili kisa devre yapip alev alabilir. bu da ucus guvenligini tehdit etmektedir.

  edit: sorular geliyor o zaman ucak modu neden var diye. dostlarim ucak modu ucak havada stabil ucarken kullanilsin diye var. inis ve kalkislarda telefon veya bilgisayar kullandirtmiyorlar. cunku inis ve kalkislarda ani basinc degisiklikleri olabilir ve pil kisa devre yapabilir.
 • iki sene önce bir yolculuğumda içinde limit olmayan bir kartımla ödeme yaptığım yöntemdir. tarafıma verilen slipte “offline” ibaresini görmüştüm ve o anda bağlantı kurulmadığını anlamıştım. ertesi gün kart hareketlerine baktığımda normalde alışveriş yapılamaması gereken kartımın limitinin eksiye düştüğünü gördüm. her şekilde alıyorlar yani. pegasus’a geçirelim diye düşünen suser’lar unutmayınız: ali sabancı yaş tahtaya basmaz. ;)
 • hala pegasusa binenleri görmek şaşırtıcı

  (bkz: pegasus havacılık sektörünün metro turizmidir)

  (bkz: pegasus airlines vs metro turizm)
 • offline kart çekim işlemi. pegasus'ta defalarca gerçekleştirdiğim işlem. özellikle kalabalık ekiplerle(20-30) yurtdışından dönüşte pegasus ile uçtuğumuz zaman şartlar ve koşullardan dolayı ekibe havada yemek almak zorunda kalabiliyorum. her kart için işlem limiti 500tl ile sınırlıdır,bu 500tl'i tek bir seferde veya 2-3 işlemde çekmiş olman farketmez. bu sebeple zaman zaman 4-5 ayrı kart ile işlem yapmak zorunda kalıyorum.
 • hayatında ilk defa antep'ten dışarı çıkmış bir yeniyetmenin dikkatini çeken kullanımıdır.

  hayata hoşgeldin genç, bir abin olarak söylüyorum, ebeni sikecekler.