şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhtemelen bir çoğu torun sahibi olmuş nesildir.
 • çok da geriye gitmeye gerek yok. sanırım 1997 yılının eylül ayıydı. türkiye'de uçuşlarda sigara yasağı başlayalı birkaç yıl olmuştu sanki.

  avioimpex'le üsküp'ten istanbul'a geliyordum. uçağın ön kısmı sigarasız, arka kısmı sigaralıydı. biz de geç kaldığımızdan sigaralı kısımda yer bulabilmiştik. yanımdaki astım hastası hocam yol boyunca beter oldu. tam panik olacaktım ki vardık.

  hey gidi be. avioimpex'i de görmüşüm ya şu hayatta.
 • istanbul havayollari ile ucmus nesildir. 97 de uctugumda -6. sinif tatili- dayimla birlikte sigara icilebilen koltuklardan istemistik yerimizi.
 • yaşlı olduğu yüzüne vurulan nesildir :(
 • uçaktaki diğer yolcuların solunum yolu hastalıklarından korunmuş nesildir.
  şöyle ki: uçaklarda sigara içildiği zamanlar, güçlü havalandırma sistemi ile birlikte sigara dumanı havalandırma kaanllarına alınıyordu.
  bu havalandırma kanallarındaki ızgaralar da bu sigara dumanı ve tortusu ile bir nevi sünger görevi görüyordu.
  bu nedenle, insanların solunum yollarından çıkan hava, bu süngerimsi tabaka da tutuluyor ve virüsler havalandırma kanallarında kalıyordu.
  ancak sigara içmek yasaklandıktan sonra, bu havalandırma kanallarında virüsler serbest dolaşım hakkına sahip oldu.
  sigara içilmeyen dönem, tüm uçakta engelsiz hava sirkülasyonu sağladı, kötü yanı da bu virüslerin taşınması oldu.
  ha, sigara içilmesi daha mı sağlıklıydı, diil tabi.
  konu o diil zaten.
 • bu nesilin zamaninda iller arasi yolculuklarda kadinlar arka tarafta erkekler on tarafta oturur otobusun ortasina da kara carsaf cekilirdi.

  saka lan saka. 2013 yilinda gordum ben bu otobusu bir kapadokya turunda. islamci kesim kapadokya turu yapiyordu haremlik selamlik. bizim otobus yanlarindan gecince de isigi kapatmislardi icerisi gorunmesin diye. hahaha.
 • 1966 yılında çekilmiş bir fotoğraf.

  http://i.imgur.com/3akvjvv.jpg
 • çok değil 1 yıl önce frankfurt - los angeles uçuşunun sonlarına doğru herkesin damı-kötü dağıttığı saat diliminde tuvalete girdim. baktım birisi prezervatif şişirmiş. sonra yanında ufak bir tane balon vs... derken anlam veremedim. ufaktan içeride parti verilmiş gibiydi. ama sonradan anladım ki, öğrencilerden (arap) içeriye girip çıkanlar gülüyor, diğerini çağırıyor vesaire derken anladım ki; uçak 10 km yukarıda giderken bu gerizekalılar tuvalette ilk fırtı yakıp, sonra balonun içine üfleyip oradan da ağzını bağlayıp sigarayı suya tutuyorlar. böyle olunca ödül olarak hepimizi bir güzel o sırada geçmekte olduğumuz seattle dağlarından toplayacaklardı, ama olmadı nasip değilmiş. onun dışında 90 yılların başında istanbul izmir uçağında sigara içerek gittiğimi hatırlarım. kol dayamalarında metal kül tabakları vardı. çekince zor açılan.
 • 1989'da otobüslerde minibüslerde de içiliyordu. başkasının önemsenmediği güzel yıllardı...
 • 1988'de thy'de içtiğimi hatırlıyorum. askerlik için, birliğe teslim olmaya gittiğimden üst üste yakmıştım hem de...