• cocuk ve yetiskin halleri tam ters koselerdedir bu cumlenin. cocukken genelde; 'uce kadar sayiyorum sonra baslayacagiz, uce kadar sayiyorum sonra atlayacagiz, uce kadar sayiyorum sonra uyuyacagiz' diye baslayip 'bi.. aha yakalayamazsin, bir ik.. haha naber ben atladim bile' gibi giderken, buyudukce 'bak uce kadar sayiyorum gelmezsen ben tek basima gidecegim, uce kadar sayiyorum aradi aradi aramadi bitmistir bu is, uce kadar sayiyorum sonrasini sen bilirsin' diye baslayip '1023 ee gelmedin?, 30983 merhaba bir arayayim dedim' gibi gider. yani buyudukce sabir duzelir, sinir bozulur....
  • duruma göre "biiir, ikiii, patlıcaaan" şeklinde iğrenç bir esprinin yolda olduğunu anlatan cümle...
    ayrıca bu durum genellikle kendini "üç" duymaya hazırlayan kişinin sazan gibi tek başına hareket etmesine yol açar...
  • kalıbın bir de tehditkar kulanımı vardır.

sabırsız ve kızgın kişi uce kadar sayacaktir ve her sey yerli yerine oturacaktir. 1den 3e kadar gecen kisa sure, iki taraf icin de streslidir. "ya yemezse"ler "ya ciddiyse"lere karisir. nihayetinde tehdit edilen taraf soyleneni yapmaz ama araya laf karistirarak aslinda yapmak uzere oldugu seyi de yapmaz. boylece bir uce kadar sayma krizi daha, iki tarafin da isine gelecek sekilde atlatilmis olur.

e: aysel uce kadar sayiyorum birak o valizi fena olacak
    e-k: ... (1)
    e-k: ... (2)
    k: bak simdi hatirladim. o gun yaptigim musakkaya da camur atmistin sen (3)
    e: yahu sadece tuzu az dedim. ne bicim kadinsin.

valiz hala eldedir ama kapidan da cikilamamistir. nispeten basarisiz bu denemenin uzerine bir kere daha uce kadar sayiyorum tehditi savurmak her babayigidin harci degildir. soz konusu ornek icin istenirse o kapidan cikarsan bir daha geri donemezsin kalibi kullanilabilir.
  • 1...2...3 (bkz: bom) (bkz: ölü)

şaşırtmaca halinde :
    -şimdi 10 a kadar sayıyorum...
    1...2...3...10 ! (bkz: bom) (bkz: ölü)
  • tatil beldelerimizde cok duyulan bir soz dizisidir.
    ornegin: kucukler havuzda veya denizde arkadaslari ile ayni anda suya atlayacaklardir, genellikle 3e kadar sayilir fakat birisi cikintilik yapip atlamaz.
    sonuc olarak ilk atlayan hemen sudan cikar ve atlamayanlara esek sakasi yapmak icin kosusturur.

(bkz: kendimden biliyorum)
  • _ 1-2-3 geldim!
    _ allah belanı versin memet
  • mahallelerde psikopat, ergine yakın mutant insanların da kullandığı bir tümcedir. çoluk çocuğa şiddet uygulamak için can atan gencolara 3e kadar ne isteniliyorsa getirilmelidir. gerçi getirilse de erk mutanttadır o yüzden iyisi mi kaçılmalı ya da psikopattan pisikopat olunmalıdır.
    (bkz: efendi köle diyalektiği)
  • ego tatmin edici bir laftır. söylediğinizde karşınızdaki istediğinizi yaparsa, ne kadar yüce bir insan olduğunuzu düşündürür. fakat aksine karşıdaki küfürle karşılık verirse, bu ne kadar yüce bir arkadaşa sahip olduğunuzun kanıtıdır. ha döverse, orasını bilemeyeceğim.

(bkz: hayata dair gereksiz anlam çıkaran laflar)
  • "3e kadar sayıyorum... 3" deyip karsınızdakini sasırtabilrsiniz (bkz: karizmatik cevaplar) *
  • burada 1 başlangıcı belirtir. 'saymaya başladım' anlamındadır. 2, bir ile iki arasında geçen aralığın iki ile üç arasında da geçeceğini, öyleyse 3ün ne zaman geleceğini tahmin edebileceğimizi belirtir. yani üç aslında sadece formalitedir, bir ile ikinin arasındaki zamanı fark eden herkes üç'ü kendiliğinden söyleyebilecektir. bu sebeptendir ki ikiden sonra "ikibuçuk!" gibi espri yapan sayıcı, kalanlarını maymun edebilir.
hesabın var mı? giriş yap