şükela:  tümü | bugün
 • judo'da bir hareket. rakibi kavrayıp ayak yardımıyla sırt üzerinden atma şeklinde gerçekleşir. çok etkili bir harekettir.
  aynı zamanda bir commodore 64 oyunun ismi.
 • bir başka karizma ötesi judo hamlesi. rakip kalça üzerine alınıp savrulur. sokakta birine yapılıp asfalta bırakılsa, amele sümüğü gibi yapışması muhtemeldir.
 • 1986 yılında martech tarafından 8 bit bilgisayarlar için hazırlanan judo oyunu
 • çok basit ve hak eden zat-ı çat diye yere yapıştırıp konuyu kapatmak için kullanılabilir. mesela karşında "sen bana yan baktın...kardeş konuşalım...gardeş bak biz üç kişiyiz" falan böyle gereksiz sözlerin olduğu durumlarda gerçekten psikolojik etkisi de vardır.

  mesela sana biz üç kişiyiz derken, diğer ikisinin gözü önünde bu basit tekniği uygulayıp psikolojik üstünlüğü eline alıyorsun. kalan ikisi, arkadaşlarını vuruşla etkisiz hale getirecek olsan belki size saldırma cesareti gösterebilirken, bu gibi yere patates çuvalı gibi çarpmadan sonra gözler fal taşı gibi açık bakakalır. ilk şok geçince kem küm ederek ağızlar yarı açık şekilde saygılar abi der ve iki dakka önce 3 kişi olmalarının verdiği güven hissinden bir anda süt kuzusuna dönerler. sonra da yere çarptığınıza iki kelime öğüt verirsiniz ve hem bir insanı kazanır hem de uzatmadan meseleyi çözmüş olursunuz.

  *ayrıca judo müsabakalarında en yüksek puanlamaya sahip tekniklerdendir.
  **makarna bir çok yemeğin yanında yenebilir ya, uchi mata'da 40'dan fazla varyasyonla uygulanabilir.

  sıfırdan öğrenmek isteyen için link
  1. saldırgan veya (müsabaysa bu) rakip elde tutulup tartılarak tam kontrol sağlanır
  2. dengesi ansızın bozulur
  3. destek ayağını mutlaka yere sağlam ve güçlü basarak teknik uygulanır
  4. her teknik ve hayattaki her şeyde olduğu gibi, pratik yapıldığı oranda ustalaşılır

  bonus:
  john wick filminden analiz