• nevşehir'in uçhisar kasabasında bulunan, kapadokya'nın en yüksek noktasıdır. gün batımını izlemek için harika bir yerdir. ayrıca zamanında tedavülde olan "50 ytl" nin arkasında bulunan kaledir.
  • kapadokya’nın en yüksek tepesi.
    uçhisar kalesi içine oyulmuş odacıklarla dantelden yapılmış bir dağa benziyor. delik deşik görüntüsü ile –özellikle siyah beyaz karede- kapadokya’nın en fotojenik yapılarından birisi.

şuradan kapadokya hakkında hap gibi gezi önerileri okunabilir; kapadokya görülecek yerler
  • kapadokya'nın en yüksek noktası . cüzi bir ücretle kaleye çıkabilirsiniz, uçhisar kalesi’ne girişte müzekart geçmiyor.

uçhisar kalesi de aslında bir peribacası. büyük kayaçları oyarak yerleşim yeri haline getirmişler. kale, yüksekliği ve bölgeye hakim konumuyla tarih boyunca savunma, gözetleme ve sığınma amaçlı kullanılmış.

uçhisar kalesi’nin tepesine çıktığınızda güvercinlik vadisi ayaklarınızın altında kalıyor, tam karşınızda da çoğunlukla beyaza bürünmüş halde olan erciyes dağı… doya doya kapadokya ve peri bacası manzarası izlemek için harika bir nokta.

uçhisar, günbatımı manzarasının da en güzel izlendiği noktalardan biri. uçhisar’a kadar gelmişken taş evlerin arasında dolaşmayı da ihmal etmeyin.

kapadokya'da gezilecek noktalarla ilgili diğer öneriler için:
    http://bigunyineyoldayiz.com/…padokya-gezi-rehberi/
  • bu kale, kelimenin tam anlamıyla " al gözüm seyreyle " noktası. ahenkli kanat sesleriyle kulaklarınıza ziyafet çeken güvercinler ve güvercinlikler burada tesadüfen ortaya çıkmamış. 19. ve 20. yüzyılda güvercin gübresini tarlalarında kullanmayı deneyen uçhisar köyü halkı, bu dünya sevimlisi varlıklara kol kanat germiş. güvercinlik deyip geçmemek lazım çünkü bunların her biri güzel birer mimari eser. dahası her birinin cephesinde kime ait olduğunu gösteren süslemeler de var.
  • kapadokya'nın en güzel bölgesidir. eşsiz ve serin manzarası hem gezmeye hem de tatil yapmaya oldukça müsaittir. nevşehir'e giderseniz mutlaka burayı da görün.
  • kapadokya'nın en yüksek noktası, güzel bir pazarlama cümlesidir. gerçekten yüksek olduğuna diyecek yok ama daha yüksek noktalarda vardır. örneğin nevşehir kalesi, ismail sivrisi, hırka dağı...

bu tepe ve noktaların hepsi kapadokya bölgesinde bulunur ve uçhisar kalesinden yüksektir. yine de turist otobüsleri ile gezeceğiniz yerler arasında en yüksek nokta tabii ki uçhisar kalesidir.

uçhisar kalesinin standart çıkışı, turistler için ayarlanmış tek güzergah üzerinden yapılır. burada öncelikli amaç kaçak girişlerin önüne geçmektir. on sene önce farklı bir rota üzerinden çıkılıyordu. benim hatırladığım kadarıyla arka taraflarından kaleye çıkmanın birkaç alternatif yolu daha bulunuyor. bu yollarda kaya düşmesi ve tıkanma gibi sorunlar olduğu için tavsiye edilmez. gitseniz de bulma ihtimaliniz zayıftır.

uçhisar kalesi yerine kale arkasındaki mağaraları gezmenizi tavsiye ederim. kale girişinizi solunuza alıp kalenin arka tarafına doğru yürüyün. kale iki farklı kaya şeklinde sizi bekliyor. kalenin küçük kayasına tırmanın ve oraları gezin. sanki yeni bir kıta keşfetmişçesine heyecanlanacaksınız. yalnız kış günü çok kaygan olur aman dikkat edin.
  • nevşehir'in uçhisar bölgesinde bulunan ve kapadokya'yı tepeden izleyebileceğiniz kale. müze olarak ziyarete açılan kaleden günbatımı manzarasını uzlemenin keyfi bir başka.
  • kapadokya'ya hiç gitmemiştim. gidenlerden aldığım bilgi, internet yorumları, videoları derken bu seneki türkiye turuma bu bölgeyi de dahil ettim. 2 gün ayırırım yeter diyordum. covid-19 mevzusu çıkınca bu hayalim yerle bir oldu haliyle. ama ne olduysa, şehirlerarası seyahat yasağı kalkınca memlekete gitmek nasip oldu ve buraya da "şöyle bir uğrayayım" dedim. ilk gittiğim yer de uçhisar kalesi oldu. normal zamanlarda bu bölge nasıldır bilmiyorum. ama bir kişi bile yoktu anasını satayım. bir gün doğumu izledim, tepesi bulutlu erciyes, iki üç tane balon, ovaya çökmüş sis ve güneşin düşen ilk ışıklarıyla aydınlanan topraklar... aşık oldum galiba. başka zaman bu fırsatı bulamayacağımı biliyorum. ama çok güzel bir gündü ya. 1 saat filan kalabildim ama tadı hala damağımda. ileride çok zengin olursam bu bölgeyi tamamen kapatıp kimsesiz gün doğumunu tekrar yaşamak istiyorum.*
  • kat araları basamaklarla düzenlenmiş, nevşehir'in bana göre en güzel noktası. en tepe noktası da sayılabilir, aynı zamanda.

hiç basamak yokken de bol bol çıkmışlığımız var fakat doğala uygunluğuyla bu düzenleme ayrı bir güzel olmuş.
hesabın var mı? giriş yap